Alergie - Domácí mazlíčci

Domácí zvířata jsou velmi častým a silným vyvolavatelem alergických reakcí. Není ovšem pravda, že na vině je vždy srst zvířat, nepomohou ani „naháči“ nebo krátkosrstá plemena.

Alergie

Alergie číhají na každém rohu. Není výjimkou, že „domácí mazlíčkové“ jsou rovněž hlavním zdrojem velmi agresivních alergenů.

Kde se skrývají alergeny?

Domácí zvířata jsou velmi častým a silným vyvolavatelem alergických reakcí. Není ovšem pravda, že na vině je vždy srst zvířat, nepomohou ani „naháči“ nebo krátkosrstá plemena. Alergeny jsou přítomny např. v krvi, slinách, moči, ale samozřejmě v kůži a kožních šupinkách. Částečky se dostanou do vzduchu s prachem a vytvoří aerosol, který vdechujeme. Nejagresivněji působí alergeny koček, prudké reakce vyvolávají i alergeny koně a malých hlodavců.

Kočky

Kočky vyvolávají alergické reakce (rýmu, astma) ze všech domácích zvířat nejčastěji.

Alergeny se uchovávají v jejich srsti a na kůži a roznášejí se tak po celém bytě a domě, kde kočky žijí. Na šatech je mohou přenášet i lidé, kteří se předtím pohybovali v prostředí, kde zvíře žije. Alergeny přetrvávají v prostředí bytu či domu ještě několik měsíců poté, kdy kočka dům opustila.

Psi

Lidé, kteří trpí alergií na psy, mají alergii na všechny druhy psů s dlouhou i krátkou srstí. Není pravda, že alergickou reakci nevyvolávají krátkosrstá plemena.

Další zvířata

Kromě koček a psů často alergizují koně, hlodavci, méně často ptáci, tam jsou na vině spíše roztoči z jejich peří.

Příznaky nemoci

Projevují se různě – od alergické rýmy až po těžké astma. Někdy u malých dětí předcházejí tzv. spastické bronchitidy, kdy je obyčejný zánět průdušek komplikován jejich zúžením a problémy s výdechem. Také dlouhotrvající kašel může být předzvěstí astmatu.

Léčba

Pokud je již alergie prokázána a je závažného stupně, je třeba se se zvířecím miláčkem rozloučit. Pokud riziko alergie hrozí, ale ještě se plně nevyvinulo, může určitý režim a hygienická opatření snížit množství alergenů v prostředí, např. zákaz vstupu zvířete do ložnice a dětského pokoje. Léky určí alergolog.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9626 (vitejdoma.cz/rodina#6342)


Přidat komentář