Zhubnout do plavek

Každé jaro se časopisy a noviny zaplňují články, které radí jak zhubnout do plavek. A každé jaro jsou nabízeny zaručující prostředky ve formě tabletek, čajů, koktejlů, které zhubnutí zaručují.

Proč nejsou všichni štíhlí jako v reklamě

Chcete zhubnout do plavek? Kolik ztracených kilogramů by zajistilo vaši spokojenost? Stačí vám zhubnout o tři kila méně nebo o šest kilo, musíte se zbavit patnácti kilogramů nebo se vaše tělo musí potýkat s nadváhou třiceti kilogramů? Nebojte se, nemusíte odpovídat, jen nad sebou zauvažujte a zároveň se porozhlédněte kolem sebe. Kdyby štíhlá linie a ladné tvary záležely jen na nabídce trhu, asi  by většina národa  byla štíhlá, možná až hubená. Muži by byli většinou svalnatí, širokých ramen a útlých boků a ženy? Zkuste se zasnít, postava tvaru přesýpacích hodin, pyšnící se útlým pasem a pevnými prsy a nohy - krásné, dlouhé se stehny bez celulitidy. A teď se prosím probuďte, sestupte z výšin, žádná telenovela nebude.

Zdravý životní styl

Štíhlost není o jen nákupu „zaručených“ dietních přípravků. Spolu s nimi, se vám do ruky dostane i doporučení o dodržování** zdravého životního stylu**, týkajícího se zvýšeného pohybu, omezení příjmu tučného a sladkého jídla, dodržování pitného režimu, omezení alkoholu atd. Tyto rady jsou naprosto univerzální, pravdivé a zároveň jsou ochranou před reklamací dietního přípravku, který nezabere. Protože dodržovat zdravý životní styl není jednoduché a vyžaduje od většiny z nás velké sebezapření. Ono to tak i obvykle vypadá, po hlavě se vrhneme do nějakého** dietního** programu, cvičíme „o stošest“,** kila** letí dolů, pak přestaneme, protože nám do toho vlezla nějaká oslava, dovolená nebo jsme onemocněli. Kila zase letí nahoru, někdy rychleji, někdy se váha vrací zpět pomalu a nenápadně. Jsme z toho unavení, zklamaní, vždyť na to padlo tolik peněz, energie, času a naší snahy. A to je právě asi ta největší chyba, kterou děláme!

Proč chceme zhubnout?

Zkusme se zamyslet proč chceme zhubnout. Je náš hnací motor snaha být atraktivní pro druhé? Dovedly nás k tomuto rozhodnutí zdravotní problémy? Jsme k** hubnutí** nuceni svým okolím? Chceme radikálně změnit náš život nebo nám opravdu stačí nasoukat se do loňských plavek. Jediné, co v tomto případě stojí za to, jsme my sami, naše zdraví a zažívat pocit „cítit se dobře ve své vlastní kůži“. Nebuďme k sobě zbytečně kritičtí, naučme se mít rádi sami sebe.

Nepřejídejte se

Začněme znovu. Chcete zhubnout? Opravdu to potřebujete? Chcete pro to něco udělat? Pokud jste třikrát odpověděli ano, jste na dobré cestě. Teď se na sebe zkuste podívat cizím pohledem, nejlépe na běžnou fotografii, kde je vás víc, a nejlépe vašich vrstevníků, a pak porovnávejte o kolik se od nich lišíte svými tvary a svou hmotností. Za chvilku zamyšlení stojí i to, kolik je vám let, jaký typ postavy máte a jak jste na tom byli s váhou v minulosti. Zkuste zapátrat, komu z příbuzenstva se podobáte, třeba výškou, tvarem obličeje, délkou krku či prstů, to vše může ovlivňovat váš vzhled. A teď si znovu položte tři otázky. Chci být manekýnkou? Chci být modelkou? Chci se stát asketou? Pokud jste odpověděli třikrát ne, jste na dobré cestě. Teď je třeba položit si otázku, nakolik nás trápí nadváha a nakolik máme uvolněnou svalovinu, změna obojího vyžaduje trpělivost.

Pokud je vše jasné, jste připraveni ke změně životního stylu. Ale netrapte se zbytečně a nepřeceňujte své síly. Naučte se být jen více střídmí v jídle, pokud to zatím nejde a musíte mít hranolky, prosím, ale bez kečupu a tatarky, masa či smaženého sýru. Banánek v čokoládě nebo koláče opravdu vynechejte. Ke grilovanému masu žádné přílohy nepotřebujete, jen trochu zeleniny. Ovoce berte jen na chuť, neslouží k zahnání hladu. Etikety na nápojích pečlivě prostudujte, pokud obsahují cukry, nepijte je. Každé jídlo má svůj začátek i konec, to znamená žádné zobání v průběhu celého dne. A noc je určena ke spánku, ne k jídlu. Přemíra alkoholu možná otupí hlad, ke štíhlosti však nevede. Buďte natolik odpovědní a naučte se říkat sami sobě, ne. Zkuste začít ovládat své vlastní chutě a nehledejte výmluvy! Pro vaši kontrolu si ze skříně vyberte kalhoty nebo sukni, které jsou vám malé a pravidelně, jedenkrát za měsíc si je zkuste. Ano, přesně tak, není to hned, je to „běh na dlouhou trať“. Pokud to jde, dejte přednost procházkám, před vysedáváním u televize. Když nechcete cvičit, zkuste aspoň zatínat svaly na rukou, nohou, hýždích a hrudi, pokud se najde příhodná chvilka.

Být štíhlým je osobní volba

Věřte nebo ne, boj s kilogramy probíhá jen ve vaší hlavě a tělo má ve zvyku se pouze přizpůsobit tomu silnějšímu, buď pevné vůli nebo vaší lenosti. Bylo by podlé, neupozornit vás na to, že pokud už teď vaše postava nebyla do plavek tak akorát, letos to už nestihnete. Tak co? Nekleslo vaše odhodlání na nulu? I to má svá pozitiva, aspoň víte, že je zbytečné utrácet za zázračné pilulky, když nedokážete poručit sami sobě. Pokud vám odhodlání vydrželo, i když s pokleslou myslí, věřte si! Buďte důslední, neodkládejte své sliby a nedělejte výjimky, které si umíte dokonale zdůvodnit. Lhali byste sami sobě. Pokud vydržíte, možná, že si budete muset pořídit sukni nebo kalhoty třeba i o tři čísla menší a zcela zaručeně i nové plavky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10256 (vitejdoma.cz/rodina#9830)


Přidat komentář