Zdravý životní styl

Pod tímto pojmem si můžeme představit mnohé faktory, které ovlivňují náš život: pitný režim, zdravá výživa, pohybová aktivita, péče o tělo, dostatek spánku, vyvarování se škodlivých látek.

Co bychom si měli uvědomit

Měli bychom si uvědomit, co naše tělo potřebuje a bez čeho se dokáže obejít. Zaměřme se na** zdravou výživu**. Sem patří: pitný režim, ovoce a zelenina, obilniny a výrobky z nich, maso a mléčné výrobky, tuky.

Pitný režim

Pitný režim je důležitou součástí zdravého životního stylu. Bez vody bychom se neobešli. Názory na dostatečnost pitného režimu se různí. Příjem** tekutin** by měl být plynulý po celý den. Nedostatek doplňování tekutin se projevuje suchem v ústech, bolestmi hlavy, v těžších případech problémy s ledvinami.

Ovoce a zelenina

Zelenina by měla být každodenní součástí stravovacích návyků pro obsah vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Přednost bychom měli dát listové a kořenové zelenině.

Důležitým zástupcem listové zeleniny je brokolice - Má vysoký obsah vitamínů C a E, je bohatým zdrojem kyseliny listové, což je ve vodě rozpustný vitamín B, který snižuje riziko některých typů rakoviny, chorob srdce, cévních a mozkových příhod. Z kořenové zeleniny jsou nejznámější mrkev, celer, petržel.** **

  • Mrkev - chrání zrak,  je bohatá na vitamíny A, B, C,obsahuje železo, vápník, draslík a sodík.** **
  • Petržel - povzbuzuje činnost jater a pomáhá organismu zbavit se nadměrných tekutin. Používá se listová i kořenová část stejně jako u celeru.** **
  • Celer - nať je bohatá na vitamíny a minerály. Kořen je nejlepší jíst v syrovém stavu, např: strouhaný v salátech a pomazánkách.

Pro vysoký obsah vitamínů bychom měli konzumovat také papriku, rajčata, česnek, pór, ředkvičky.

Ovoce bychom měli jíst nejlépe v syrovém stavu, ale neuškodí nám ani zavařeniny. K nejzdravějším druhům ovoce řadíme jablka, citrusové plody, hroznové víno, jahody, švestky, meruňky. Ne nadarmo se říká, že bychom měli sníst jedno jablko denně.** Jablka** regenerují a očišťují organismus. Jsou účinná při průjmu i při zácpě. Podporují odolnost proti chorobám.

  • Citrusové plody - konzumujeme pro vysoký obsah vitamínu C, chrání nás před infekcemi.
  • Hroznové víno - patří k nejzdravějším druhům ovoce. Hrozny obsahují kyselinu listovou, minerální látky a stopové prvky.
  • Jahody - urychlují látkovou výměnu a dodávají vitamíny E a C.
  • Švestky - pomáhají trávení, poskytují množství vlákniny a železa.
  • Meruňky - brzdí procesy stárnutí, zlepšují náladu, pomáhají regulovat krevní tlak.

Obilniny

Nedílnou součástí výživy jsou obilniny, které lidé pěstovali od ne paměti. Pro náš organismus jsou nejdůležitější celozrnné výrobky pro vysoký obsah vlákniny, která působí příznivě na naše vylučovací ústrojí.

Stejně tak důležité jsou i** luštěniny**, ale pro jejich nadýmavé účinky bychom měli jejich konzumaci omezit.

Maso a mléčné výrobky

Někdo si nedovede představit jídlo bez masa, jiní preferují zeleninu. Maso bychom měli jíst jedenkrát denně, ale i půst našemu tělu neuškodí. Přednost bychom měli dát hlavně rybám a kuřecímu masu před tučnějšími druhy masa.V rozumné míře si můžeme dát i vepřové, zvěřinu a hovězí.

U mléčných výrobků upřednostňujeme druhy s nižším obsahem tuku, ať se jedná o sýry, jogurty, mléko nebo smetanu. Zakysané výrobky jsou prospěšnější našemu trávicímu ústrojí.

Tuky

Samozřejmě se taky neobejdeme bez tuků, ale tady dáváme přednost rostlinným tukům před živočišnými.

Co říci na závěr

Ke zdravé výživě přidejme výše zmiňovaný pohyb, spánek, péči o své tělo a držme se hesla: Každý svého zdraví strůjce sám!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10263 (vitejdoma.cz/rodina#9839)


Přidat komentář