Tropického a exotické ovoce

Tropické ovoce. Mučenka. Papája - známá tropická bylina. Tropické ovoce kaki. Vitamíny z karamboly. Fíky barbarie. Mangostan - tropické plody. Malé citrusy kumquat. Liči. Sladká tropická pochoutka pytahayas. Tamarillos.

Doporučujeme:

  • Nejen poradna zdravého životního stylu on-line Skupina odborných poradců a konzultantů - vedeni týmem lékařů specialistů, který chce o Vás pečovat, tak, abyste byli sami se sebou spokojeni.  Osobní konzultace a individuální přístup s novými poznatky z medicíny, hubnutí bez "jojo" efektu, posílení imunity bez očkování.

Tropické ovoce

Také jste možná zaznamenali, že některé dosud málo známé druhy tropického ovoce se stávají být výsadou specializovaných prodejen. Proč tedy nevyzkoušet něco nového? Možná vás překvapí zajímavá chuť i skutečnost, že některé z nich obsahují víc vitamínů než třeba oblíbené pomeranče.

Mučenka

Že jste ten název už slyšeli? Jde opravdu o rostlinu, kterou pěstovaly za okny už naše babičky. Tato liána s nádhernými květy může rodit i plody, v Jižní Americe známé pod názvem maracuja. Nevzhledné, svrasklé bobule fialové barvy jsou vyplněné množstvím semen obalených žlutavou dužninou (arilem), které se po rozkrojení vyjídají lžičkou. Šťáva těchto granulí je silně aromatická, sladkokyselé chuti a velice příjemná. Vynikající je především pro přípravu osvěžujících nápojů. Mučenek se v tropech pěstuje mnoho, některé rodí i plody o hmotnosti až 2 kg.

Papája - známá tropická bylina

Zmínka o melounovém stromu jistě utkvěla v paměti nejednoho milovníka dobrodružných románů. Ve skutečnosti však nejde o strom, ale o bylinu. Zmiňovanými melouny jsou pak oválné či hruškovité bobule zelené barvy. Masitá a nasládlá dužnina uvnitř mívá žlutavě zelenou barvu, některé jsou i oranžově červené. Plod je dutý, vyplněný velkým množstvím svrasklých semen obalených rosolovitou, sladkou (jedlou) hmotou. Semena samotná mají nepříjemnou palčivou chuť a snadno klíčí. Zralý plod poznáte tak, že je na omak pružný, ne však měkký. Ovoce pak můžete rozpůlit a lžičkou odstranit semena. Dužninu oloupejte a nakrájejte na plátky či kostičky. Podávejte samotné nebo s masem či sýrem. Výborná je zejména v salátech.

Tropické ovoce kaki

Toto ovoce, ne nepodobné rajčatům, u nás můžete koupit i pod názvem tomel, churma, hurma nebo persimon. Ve skutečnosti jde o plody ebenovníku, známého především pro kvalitní dřevo. Pochází z Číny, odkud se rozšířil do všech subtropických oblastí světa. Plody vskutku vyhlížejí jako oranžová rajčata s velkým čtyřdílným kalichem a krátkou stopkou. Ovšem pozor, ke konzumaci jsou vhodné jen ty důkladně vyzrálé, na omak měkké. Tvrdé plody nechejte uležet při pokojové teplotě, dokud nezměknou a nezesládnou. Plod rozpulte a dužninu vyberte lžičkou. Tvrdé a nezralé mají silně trpkou a svíravou chuť.

Vitamíny z karamboly

Se slovem karambol nemá toto ovoce z tropických oblastí Indie a Malajsie vůbec nic společného. Z Malajsie pochází i její další název - malajská hvězdice. To proto, že příčný řez těchto pěti či šestihranných bobulí skutečně připomíná hvězdu. Dužina žlutavě zelených, jakoby voskových plodů je velice šťavnatá, sladkokyselé chuti a silně osvěžující. Pozor, semena nejsou jedlá! Omyté plody se konzumují čerstvé, neloupou se, pouze se příčně nakrájejí na hvězdovité plátky. Jimi pak můžete ozdobit jakýkoli salát.

Fíky barbarie

Někoho asi překvapí informace, že i kaktusy mohou rodit chutné ovoce. Možná si ale vybavíte vzpomínky na dovolenou ve Středomoří či na Kanárských ostrovech, kde vám v paměti utkvěly statné stromové kaktusy. Tyto kaktusy, původem z Mexika, rodí nažloutlé až šarlatově červené bobule vyplněné oranžovou, lehce sladkou dužninou s velkým množstvím větších tvrdých semen. Plody se konzumují čerstvé - dužninu vyjídáme po rozkrojení lžičkou. Před konzumací je | ovšem nutné setřít z pokožky ostré trichomy; u beztrnných odrůd to již samozřejmě není nutné.

Mangostan - tropické plody

l když by se to mohlo zdát, nemá toto ovoce podivného vzhledu s mangem nic společného. Přesto se považuje za delikatesu. Mangostan je mohutný stálezelený strom, jehož domovem je jihovýchodní Asie. Fialové plody dorůstají velikosti malého pomeranče. Po opatrném rozkrojení tuhé kožovité slupky z nich můžete vyloupnout dužninu uspořádanou do segmentů a připomínající mandarinku. Je bílá a má delikátní navinulou chuť a jemnou, rozplývající se konzistenci. Plody obsahují semena jen zřídka, a pokud ano, rostlinu z nich většinou nevypěstujete .

Malé citrusy kumquat

Tyto malé, mandarínkově oranžové citrusy si u nás již našly spousty příznivců. Jejich zvláštností je, že se konzumují celé. Plody vynikají neobvyklou, silně osvěžující kombinací chutí - měkká slupka je takřka cukrově sladká, dužina zase ostře kyselá. To vše doplňuje příjemně štiplavá příchuť aromatických silic obsažených v kůře. Kumquat pochází z Číny a dnes se pěstuje v mnoha odrůdách po celém světě. Některé okrasné druhy jsou k dostání i v našich květinářstvích. Jejich plody však nejsou jedlé.

Liči

Pochází zřejmě z Číny, kde se pěstuje již 3000 let. Odtud pochází i název „čínská jahoda” nebo „čínská švestka”. K nám se dováží z Madagaskaru. Plody stejnojmenného stromu jsou oválné peckovice, připomínající velké tuhé maliny. Mají tenkou, zářivě červeně zbarvenou, bradavičnatě kožovitou slupku, kterou lze snadno sloupnout. Dužnina obalující velké hnědé semeno je bělavá až namodralá, tuhé rosolovité konzistence.l přes poněkud nevábný vzhled je velice štávnatá a vyniká jemnou vůní a sladkou chutí. Liči se konzumuje čerstvé, k dostání je i v podobě kompotu. Semena snadno klíčí a při troše péče si z nich můžete vypěstovat dekorativní stromek.

Sladká tropická pochoutka pytahayas

Další specialita rostoucí na kaktusech z rodu opuncia, původem z horských oblastí Mexika a USA. Tyto plody ovšem vypadají na rozdíl od fíků barbarie jako miniaturní oranžové ananasy. Přesto se konzumují podobně. Silná slupka obaluje bělavě průsvitnou dužninu s obsahem velkého množství drobných černých semen. Její chuť určitě překvapí - je nezvykle štávnatá a lahodně sladká.

Tamarillos

Podobnost tohoto ovoce s rajčetem není náhodná. Jde skutečně o plod příbuzného druhu - lilku. Tato vytrvalá tropická bylina se pěstuje v mnoha druzích i odrůdách v Ekvádoru, Chile a Bolívii. Odtud se časem dostala na Kanárské ostrovy a do jižní Evropy. Vejčité plody jsou zbarvené od žluté přes červenou až po temně fialovou podle odrůdy. Dužnina obsahuje mnoho semen, chuť je nakyslá, mírně trpká, delikátní. Málokdo si ji však oblíbí. U nás se pěstuje podobný druh známý jako pepino.

Doporučujeme:

  • Nejen poradna zdravého životního stylu on-line Skupina odborných poradců a konzultantů - vedeni týmem lékařů specialistů, který chce o Vás pečovat, tak, abyste byli sami se sebou spokojeni.  Osobní konzultace a individuální přístup s novými poznatky z medicíny, hubnutí bez "jojo" efektu, posílení imunity bez očkování.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10254 (vitejdoma.cz/rodina#9070)


Diskuze a zkušenosti

Rýdl Jaroslav | 27.11.2009 14:28
Mangostan Dobrý den , pobývám v Číně poměrně delší dobu ,oblíbil jsem si zde mangostan . Četl jsem Váš příspěvek o tomto plodu ,nemohu pouze souhlasit s tvrzením že plod neobsahuje semeno a nebo jen zřídka . Spořádal jsem již pár kilogramů a zatím jsem nenašel plod bez semene. S pozdravem z Číny J.R

lucie l. | 17.04.2010 17:33
mangostan zasadila jsem dvě semena mangostanu a z jednoho a jedno vyklíčilo i teď po sedmi měsících je asi 5 cm velká ale to je asi u téhle rostliny normální - prý trvá dva roky než doroste do 30 cm


Přidat komentář