Wing Chun Ostrava

Wing Chun je staré čínské bojové umění pocházející z kláštera Shaolin. První veřejná zmínka z doby, kdy tento kung fu styl opustil brány kláštera je spojována s mniškou Ng-Mui.

Ng Mui a Miu Shun

Legendy říkají, že vznik Wing Chun Kung Fu se datuje do doby před 300 lety a váže se k budhistické jeptišce Lui Sei Leung, budhistickým jménem Ng Mui. Byla to uprchlice ze zničeného Fujianského Shaolinského kláštera (někdy označovaného jako „Jižní Shaolin“). Ukrytá v klášteře „Bílého Jeřába“ v Emeiských horách v Sichuanu měla pozorovat boj mezi dvěma zvířaty – různě se uvádí mezi hadem a jeřábem či liškou nebo opicí.Inspirována tímto bojem měla pozměnit svojí techniku kung fu… Po odchodu ze Sichuanu do Guangxi provincie učila své umění mnicha Miu Shun, který již jako Mistr kung fu zkombinoval techniku „Bílého Jeřába“ Ng Mui se svým kung fu do nepojmenovaného stylu. Miu Shun následně přijal do učení bývalého žáka Fujianského Shaolinského kláštera Yim Yee. Byl to člen rebelské sekty a na útěku před mandžurci odešel do provincie Guangxi i s dcerou a otevřel obchod s Toufu.

Yim Yee a Yim Wing Chun

Yim Yee měl dceru Yim Sum Leung (dále známou jako Yim Wing Chun), kterou již od malička zasvěcoval a podroboval tréninku kung fu. Další bývalý rebel a následovník Fujianského Shaolinského kláštera Leung Bok Lao, rodák z Jiangxi, měl možnost Yim Wing Chun pozorovat při cvičení a nenávratně se do ní zamiloval. Po nějaké době námluv spojili své životní osudy sňatkem. Když Yim Yee zemřel, odstěhoval se pár do Zhaoqing v provincii Guangdong kde pokračovali v rodinném životě i tréninku kung fu, dosud nepojmenovaném. Po smrti Yim Wing Chun její manžel Leung Bok Lao ve velkém žalu pojmenoval cvičené techniky po své ženě, na její věčnou památku… (pozn. IR – osobně bych radši uvedl tuto verzi předchozí věty : “ Po smrti Yim Wing Chun když se Leung Bok Laovi žáci ptali, jaké že kung fu to učí, odpovídal, že kung fu jeho ženy, Wing Chun. Tak získal styl svůj název…“, která mi připadá mnohem věrohodnější. Ovšem uvádím i onu verzi zaběhnutou, romantickou.)

Velmistr Yip Man

byl za svého života nejváženějším mistrem a propagátorem Wing Chun stylu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id35007


Diskuze a zkušenosti

Petr | 29.05.2019 20:09
Za mne je Wing Chun Kung Fu nejlepší

Tomáš Nový | 04.07.2019 13:14
Za mne je nejlepší na severním moravě Wing Chun Akademie v Ostravě.


Přidat komentář