Sinice a koupání v přírodě

Také máte raději přírodní koupání než přeplněná koupaliště? Pokud ano, je dobré vážit, kde smočíte své tělo. Na mnoha místech se totiž každoročně objevuje úhlavní nepřítel koupání v přírodě – sinice.

Sinice a koupání v přírodě

Rádi se koupete v přírodě? Kdo by také nedal přednost opalování na krásném trávníků poblíž rybníku či přehrady, kde jen tu a tam narazíte na jiné lidi, než koupání na koupališti, kde je to přímo hlava na hlavě. Koupání v přírodě má své kouzlo, pro které stojí se jednou za čas vypravit se do přírody a osvěžit se v přírodním jezírku či rybníku. Jistě však víte, jste-li milovníky přírodního koupání, že na mnoha místech se každoročně objevují sinice. Sinice dokážou otrávit celou rekreační oblast.

Co jsou sinice?

Sinice je kmen gramnegativních bakterií, které se vyznačují schopností fotosyntézy, při které vzniká kyslík. Český název pochází od slova sinný, neboli modrý. Buňky sinic jsou buď jednobuněčné nebo vláknité. Nejčastěji se vyznačují modrozelenou barvou. Obsahují kruhovou molekulu DNA. Fotosyntetická barviva se nachází ve speciálních útvarech. K těm základním pigmentům, které se účastní fotosyntézy, patří chlorofyl, pak allofykocyanin, fykocyanin a další. K rozmnožování sinic dochází nepohlavně. Buďto buněčným dělením nebo fragmentací vláken.

Kde se sinice vyskytují?

Sinice můžete potkat ve vodním prostředí, v půdě i v extrémních podmínkách, např. v pouštích nebo v polárních oblastech. Sinice spolu s řasami patří mezi fytoplankton. Jde o organismy, které jsou po vývojové stránce staré mnoho miliónů let, a jejich přítomnost v povrchových vodách je zcela přirozená. Problém nastává až v případě, kdy dojde k jejich přemnožení, zejména tedy v letních měsících, protože tehdy produkují sinice cyanotoxiny, které jsou nebezpečné lidskému zdraví.

Co je eutrofizace vod?

Eutrofizace vod znamená, že dojde k přesycení povrchových vod některou z živin. Nejčastěji se jedná o dusík s fosforem, které jsou hlavním zdrojem potravy sinic.** Přemnožení sinic** je viditelné pouhým okem. Na hladině si tak můžete všimnout jakoby vodního květu. Jde o pouhým okem viditelné zelené shluky sinic, které se vytváří na hladině vody. Fosfor s dusíkem se do povrchové vody dostává především z odpadních vod nebo ze zemědělství, konkrétně z minerálních hnojiv. Větší výskyt tak můžete zaznamenat v obcích, které nemají dosud vybudovanou čističku odpadních vod, nebo v chatových oblastech. Klasické domácnosti se na přesycení povrchových vod živinami podílí používáním pracích prostředků, které obsahují fosfáty. Vliv na velký výskyt sinic mají také vysoké teploty.

Proč jsou sinice nebezpečné?

Koupání ve vodě, která je přesycena sinicemi, není nebezpečné pro každého. Zdravotní rizika plynoucí z koupání v sinicemi zamořené vodě jsou naprosto individuální. Záleží především na citlivosti každého člověka, na tom, jak dlouho je ve vodě, i na stylu plavání. U člověka, na kterého sinice negativně působí, se můžou projevit různé alergie, zarudlost očí, rýma nebo i střevní a žaludeční neuróza. K těm nejzávažnějším zdravotním problémům, které sinice způsobují, patří jaterní problémy.

Jak se sinicím vyhnout?

Nejlepší je mít přehled o tom, kde se aktuálně sinice nachází. Nejznámější koupací místa jsou ve volné přírodě monitorována Krajskými hygienickými stanicemi jednotlivých krajů, a výsledky jsou zveřejňovány na internetových stránkách KHS. Pokud se chcete vydat do míst, která nejsou tímto způsobem monitorována, pak si můžete udělat jednoduchý test, ze kterého poznáte, zda je voda napadena sinicemi. Naberete vodu do pet lahve a necháte si přibližně 20 minut stát na slunci. Jestliže se zelené shluky objeví na její hladině, jde s největší pravděpodobností o sinice a do vody v žádném případě nechoďte. V případě, že bude zákal rovnoměrný nebo časem klesne ke dnu, bude se jednat o neškodné řasy a nic Vám pak nebrání v koupání.

Sinice jsou nebezpečné pouze při přemnožení

Na internetových stránkách www.koupacivody.cz postupně přibývá výstrah, kde se můžete potkat se sinicemi, pokud byste se rozhodli pro koupání v přírodě. Taková místa jsou zde označena červenými šklebícími se kapičkami. Jde o místa, která jsou zcela nevhodná pro koupání. Počet sinicemi napadených míst narůstá v létě při letních teplotách. Některé druhy sinic vylučují toxické látky a pro citlivější a méně odolné jedince můžou vyvolat alergie, především tehdy, pokud je člověk delší dobu ve vodě. Největší nebezpečí představují sinice pro těhotné ženy. Co se týká alergií, pak reálné riziko začíná až v okamžiku, kde je voda velmi přemnožena sinicemi a kdy se na hladině vytvoří jakoby vodní květ. O přemnožení sinic na veřejných přírodních koupalištích by měli být návštěvníci vždy informováni. Nejčastěji se tak děje s pomocí varovných informačních tabulí a cedulí.

Zelená voda ještě nemusí znamenat sinice

Dostatek potravy a teplo je základem pro přemnožení sinic ve vodě. Fosfor, který je hlavní potravou sinic, se do vody dostává, jak jsme již uvedli, nejčastěji ze zemědělství a pak z obecních kanalizací, kde dosud nebyla vybudována čistička odpadních vod. Sinice mají rády vodu s vyšší hodnotou pH. Je dobré vědět, že ne všechny sinice jsou pro člověka nebezpečné. Ne všechny totiž vylučují jedovaté toxiny, a ne vše zelenomodré jsou sinice. Dosti často jsou ve vodě přítomny řasy, které sice nevytváří krásnou průzračnou hladinu, nicméně pro člověka jsou neškodné.

Kdy nejsou sinice na škodu?

Pokud si zaplavete v přírodním jezírku, či rybníku, který není přesycen sinicemi, pak to Vašemu tělu neuškodí. Není však dobré riziko nadměrně přemnožených sinic nijak podceňovat. Ovšem ani přeceňování není na místě. Nemusíte mít strach z jednorázového polknutí vody, která je kontaminovaná i toxickými sinicemi. Nebezpečné může být pro člověka spíše dlouhodobé a opakované koupání ve vodě po dobu delší jak 10 minut. Pokud se hodláte ve vodě nakažené sinicemi koupat déle jak 10 minut, pak doporučujeme důkladné osprchování po takové koupeli. Na sinice není nutné pohlížet jako na naše nepřátele, které nám znepříjemňují léto. Dokonce by si měli zasloužit náš obdiv. Jde totiž o jeden z mála organismů, které žily na naší planetě již dlouhou dobu před prvními trilobity. Sinice napomáhají svou fotosyntézou vytvářet na zemi kyslík, navíc jsou zdrojem proteinů a některé z nich se využívají ke komerční produkci jako surovina pro výrobu vitamínových tablet. Např. v Africe jsou sinice využívány jako nedílná součást potravy. Možná se jednoho dne stanou i nedílnou součástí našich jídelníčků. Ostatně některé pigmenty ze sinic jsou jako přírodní barviva, a to i při výrobě potravin, používány již dnes. Proto na ně nepohlížejme tak zle a nevlídně. Pokud se nacházejí zrovna ve vodě, kam jste se chystali o víkendu, tak změňte plány a vyrazte někam jinam. Je přece tolik nenakažených přírodních koupališť, kde můžete trávit horké letní dny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10244 (vitejdoma.cz/rodina#9944)


Přidat komentář