Motocyklové oblečení

Jste-li příležitostný jezdec, volíte kratší vzdálenosti a milujete sportovní jízdu, volte kůži. Výhodou koženého oblečení je jednoznačně vyšší bezpečnost a při vyšších rychlostech i pohodlnost a lepší vlastnost kůže proti otěru než je tomu u textilu.

Vhodné oblečení pro motorkáře

Při výběru oblečení na motorku myslete na ochranu. Motocyklové oblečení je to jediné, co vás chrání při pádu. Výběr správného materiálu je prvním krokem při koupi motocyklového oblečení.

Musíte učinit zásadní rozhodnutí a volit mezi kůží a textilem.

Pro který materiál se rozhodnete je jen na vás - vezměte v úvahu, že na každý druh motorky je vhodnější jiný druh oblečení.

  • Kůži nebo textil?

Jste-li příležitostný jezdec, volíte kratší vzdálenosti a milujete sportovní jízdu, volte kůži. Výhodou koženého oblečení je jednoznačně vyšší bezpečnost a při vyšších rychlostech i pohodlnost a lepší vlastnost kůže proti otěru než je tomu u textilu. Kůži volte zejména v případě, že vlastníte sportovní silniční motocykl.

Oproti tomu výhodou textilu je lehkost materiálu, odnímatelná termovložka (použití v chladnějším počasí) a nepromokavost. Navíc není problém udělat si během jízdy přestávku, uvítáte větší možnost pohybu. Ideální na silniční cestovní motocykl, enduro a MX-motocross.

Důležitost oblečení pro motorkáře

Oblečení vás chrání při pádu, proto je volba správné velikosti zásadním parametrem při výběru. Opět zde existují rozdíly závislé na materiálu, ale u obou možností platí, že se musí zkoušet jen na jednu slabou vrstvu oblečení (nejlépe termoprádla).

  • Kožené oblečení na motorku

Při nákupu si uvědomte, že veškeré kožené oblečení se po prvních použitích trochu vytáhne a přizpůsobí tělu. Kožené oblečení musí při zkoušení těsně přiléhat zejména v místech s protektory. Při možném pádu totiž nesmí dojít k jejich pootočení nebo posunutí. Zkoušejte jej se slabší vrstvou oblečení a nejlépe s další výstrojí (včetně páteřového chrániče, ledvinového pásu, rukavic a kvalitní obuvi).

  • Výběr kožené motokombinézy

Zkoušení motocyklové kombinézy je mnohdy nadlidský výkon. Přikrčená jezdecká pozice a technologie výroby dělá kombinézu těsnější než bývají jednotlivé díly kožených kalhot a bundy. Přesto platí, že kombinéza nesmí jezdce nijak omezovat v pohybu, s čímž souvisí i kratší rukávy u motokombinézy, umožňující jezdci větší pohyblivost zápěstí. Volné místo je kryto rukavicemi s ochrannými a flexibilními prvky, bez kterých se neobejde i samotná kombinéza.

Při výběru na supersportovní motocykl volte oblečení nejlépe s kevlarovými elastickými prvky v tříslech a podpaží (uplatníte při drsnější jízdě na slidery). Pohodlné flexibilní panely skládané kůže využijete v oblastech, kde potřebujete větší rozsah pohybu (kolena, ramena, oblast kříže).

Vybírat můžete z:

  • jednodílného provedení
  • dvojdílného provedení (spojení vršku kombinézy s kalhoty zipem v oblasti pasu)

Všeobecně platí, že se vyplatí připlatit a srovnat jednotlivé nabídky firem i zkušenosti ostatních jezdců. Ty nejlepší kombinézy vám nabízí maximální možnou ochranu, zdvojenou kůži v kritických místech a několikrát prošité švy ve více namáhaných částech motocyklového oblečení. Nemluvě o kvalitních plastových chráničích na kritických místech těla, zejména oblastech kloubů.

  • Textilní motocyklové oblečení

Při výběru textilního motocyklového oblečení musíte počítat s tím, že volba správné velikosti je napořád. Vybavení se od koženého liší pouze v tom, že při nošení nedojde k vytažení látky. Oblečení by vám proto mělo sedět bezchybně již při nákupu, zvláště v místech, kde jsou protektory.

Prevence proti dešti

Při jízdě a déletrvajícím dešti bohužel promokne kůže i textil. Pro zvýšení odolnosti je vhodné si pořídit kromě standardního oblečení i nepromokavé kombinézy (pláště) a návleky na boty i rukavice. Nejlepším materiálem zůstává pogumovaný textil se zdvojenými či podlepenými švy.

Na co nesmíte zapomenout

Investujte do kvalitní kukly nebo nákrčníku kryjícího ramena a krk. Toto vybavení vás ochrání před chladem a kukla navíc sníží hluk v přilbě. Jízda bude komfortnější.

Důležitým prvkem je ledvinový pás, který hřeje a chrání ledviny. Pro ještě větší ochranu si pořiďte i páteřový protektor z tuhého materiálu.

 

  • Rada na závěr

Do motocyklového oblečení se vyplatí investovat. Nevybírejte jen podle ceny. A pamatujte, i když se chystáte jen na malou projížďku, vždy se dobře oblékněte. Zbytečně neriskujte a nepodceňujte možnost pádu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10229 (vitejdoma.cz/rodina#8099)


Přidat komentář