Jak si pořádně užít dovolenou

Hodí se rovnou říci, že prodloužený víkend nebo týden dovolené dnes odborníci za hodnotný odpočinek nepovažují. Dovolená – tedy dny, kdy zásadně nepracujeme – by měla trvat nejméně tři týdny.

Naučte se relaxovat

Experti stále vysvětlují, proč se nevyplatí krátká dovolená a trávit všechny společné chvilky s partnerem...

Vypusťte práci

Znáte to, v práci spoustu práce a vy jste si udělali čas na týdenní dovolenou. Sehnali jste si na poslední chvíli zájezd do „oblíbeného letoviska“, nestačíte si ani vydechnout a už si balíte kufry na zpáteční cestu. Navíc během dovolené se probíráte z mrákot nicnedělání, kontrolujete mobil...

Na uvolnění mysli je potřeba nejméně 3 dny

Hodí se rovnou říci, že prodloužený víkend nebo týden dovolené dnes odborníci za hodnotný odpočinek nepovažují. Dovolená – tedy dny, kdy zásadně nepracujeme – by měla trvat nejméně tři týdny. První dva až tři dny týdenní dovolené totiž tráví tělo přivykáním na změnu rytmu. Důležité také je, jak pohodlně se vám spí. Proto odborníci radí nebrat si tři dovolené během celého roku, ale vydržet pracovat déle a pak jet na jednu delší dovolenou. Ve světě je stále rozšířenější trend nepoutat se ke kariéře, umět riskovat, dát výpověď a odjet někam třeba i na půl roku. Na druhou stranu ale několikaměsíční dovolená něco stojí…

Má být společná dovolená

Ale ani dlouhá dovolená sama o sobě nemusí být zárukou spokojenosti. Pokud jedete se svým partnerem, s kterým trávíte 24 hodin denně, můžete zjišťovat, že vám na něm vadí i maličkosti. Zvlášť pokud se jeden z partnerů místu, kde strávíte dovolenou, podřídí. Pak třeba skončí při celodenním opalování na pláži, i když slunce moc nemusí… Ani snaha o kompromis nemusí být ideální. Jde o to, jestli s tím, s kým žijete, si také odpočinete. Pokud ne, tak pro vás bude řešením oddělená dovolená.

Nesmí být žádná nuda

Někteří odborníci si kladou kacířskou otázku, jestli na dovolenou vůbec jezdit. Dokonce byl proveden i výzkum, při kterém se zjistilo, že turistům po týdenní dovolené klesne IQ o pět bodů, během třítýdenní dokonce o dvacet bodů. Mozek určitý úpadek sleduje už po třech dnech nečinnosti. Proto je zapotřebí jednou denně mozek něčím stimulovat. Pomůže např. plánování túry, hraní karet a stolních her, čtení knih, poznávání cizí kultury. Je důležité, abyste při dlouhé dovolené nepodléhali nudě. O to horší a delší by pak bylo navrácení do pracovního režimu.

Je nutnost si odpočinout

Znít o dost odvážně, ale existují lidé, kteří tvrdí, že jsou spokojeni se svou profesí a každodenními aktivitami a dovolenou nepotřebují. Někteří prý u práce i relaxují. Nezadělávají si ale na pozdější problémy?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10221 (vitejdoma.cz/rodina#6390)


Přidat komentář