Zimní spacáky

Syntetické izolační materiály slouží výborně v mokrém a vlhkém prostředí, protože je neohrožují tolik plísně a jiné mikroorganismy. Snadno se udržují a jsou nealergické. Syntetická vlákna však mohou mít rozdílnou kvalitu.

Třísezónní spacák v podmínkách

Není radno spoléhat na třísezónní spacák v podmínkách, kdy se chcete pouštět do zimních akcí. Podle odborníků totiž univerzální spacák pro všechny aktivity neexistuje. Zdraví si totiž všechno pamatuje, proto není radno marně zahřívat ve spacáku nohy. Hodit se vám bude i vhodně zvolený batoh či krosna - s výběrem vám poradíme.

Tepelná izolace zimních spacáků

Tepelnou izolaci zimních spacáků ovlivňuje řada faktorů. Spacák totiž teplo nevytváří, pouze izoluje od okolního prostředí. To, jak vám bude teplo ovlivňuje izolační podložka, vlhkost vzduchu, izolační náplň spacáku, tvar spacáku a osobní předpoklady – duševní a fyzická zdatnost, otužilost. Tepelná izolace je ovlivněna hlavně vnitřní náplní a konstrukcí.

Syntetické materiály

Zatímco u letních a třísezónních spacáků dominují syntetické materiály, u zimních spacáků kromě toho je využíván také přírodní materiál – peří. Vzduch vnitřní náplně slouží jako tepelný izolant. Každý materiál má však své pro a proti.

Tenké vlákno a rouno

Syntetické izolační materiály slouží výborně v mokrém a vlhkém prostředí, protože je neohrožují tolik plísně a jiné mikroorganismy. Snadno se udržují a jsou nealergické. Syntetická vlákna však mohou mít rozdílnou kvalitu. Existují dva základní druhy syntetických vláken, které se však kombinují. Mezi první materiál patří rouno – dlouhé tenké vlákno a rouno, které je vytvořeno z mnoha krátkých vláken. Pro izolaci je však nejdůležitější vzduch uvnitř izolačního materiálu. Tu tvoří struktura materiálu a způsob uchovávání vzduchové hmoty uvnitř izolačního materiálu.

Jaký je nejlepší izolační materiál

Peří má kvalitní izolační schopnosti, je lehké a patří mezi nejkvalitnější izolační materiál. Ovšem i zde platí pravidlo, že záleží také na druhu peří a poměru prachového peří a drobných pírek v náplni. Kvalitní peří pochází z vodních ptáků (husí, kachní), které obsahuje přírodní mastnotu odpuzující vlhkost, ale pokud není dále chemicky upravováno. Další důležitou vlastností peří je schopnost peří zaujmout objem. Měří se v poměru jaký objem zaujme váhová jednotka daného peří při dané teplotě a vlhkosti (udává ji jednotka cuin – pohybuje se u běžného peří od 550 až po lepší naplň do 800 cuin). Navlhnutí spacáku je však velkým problémem, proto je třeba spacák pořádně větrat a sušit.

Čím lehčí, tím lepší?

Dalším kritériem porovnávání zimních spacáků jej jejich hmotnost. U spacáku je základní funkcí tepelná izolace. Je třeba si uvědomit, že spacák nepřidává žádné teplo, ale pouze izoluje od okolního prostředí. Kvalitu izolace ovlivňuje mnoho faktorů. Velice závisí na kvalitě izolační podložky, na vlhkosti vzduchu, rychlosti větru, vlhkosti izolační náplně spacáku, ale také na osobních dispozicích – jak je člověk otužilý, v jaké je duševní a fyzické pohodě. Pokud je spacák s malou hmotností určen až do -20 °C, zřejmě to nebude tak slavné.

Možné teplotní rozdíly pro zimní spacák

Na visačce spacáku většinou naleznete tři teploty. Nejvyšší a prostřední číslo označuje horní a dolní hranici tepelného komfortu, tzn. v jakém teplotním rozmezí lze v zapnutém spacáku pohodlně spát, aniž by vás budilo horko nebo zima. Nejnižší údaj pak odpovídá extrémní teplotě – udává to, kdy nás je schopen spacák ještě ochránit před poškozením organismu. O spaní tak nemůže být řeč…

Konstrukce zimních spacáků

Nezáleží jen na kvalitních materiálech, ale také na celkovém provedení a důležitých funkčních detailech. Důležité je zakrytí zipu, prošití, provedení zateplovacího límce, tvaru a rozměru spacáku. Tloušťka bočních švů by měla být stejná jako tloušťka samotné stěny, nikoliv menší. Základním konstrukčním prvkem jsou komory různého tvaru, které zajišťují rovnoměrné rozložení izolační náplně a její co největší „loft”, tj. zdvih nebo nafouknutí. Komory mohou být šity různými způsoby. U péřových spacáků mají komory zabezpečit rovnoměrné rozdělení peří tak, aby se nesesypávalo. U spacáků z dutých vláken se rovnoměrné vzduchové vrstvy docílí nejčastěji pomocí tzv. šindelové konstrukce.

Nejefektivnější tepelná izolaci

Pro zimní spacáky se dnes používá pouze mumiový střih, který zabezpečuje nejefektivnější tepelnou izolaci. Je však třeba dbát také na velikost střihu, aby bylo možné se ve spacáku dobře hýbat. U zimních spacáků by také neměly chybět kvalitní potahové materiály, které chrání před vlhkostí.

Zimní expedice a uskladnění

Spacák si zaslouží po zimní expedici správné uskladnění. Spacák skladujeme ve skříni pověšený nebo volně stočený. Jinak platí, že během akce spacák co nejvíce sušte, větrejte. Příliš časté praní spacáku také moc neprospívá. Spacák se suší ve vodorovné poloze až několik dní – zejména u peří, které se musí také protřepávat. Na spacáky lez použít také impregnační prostředky, které odpuzují vlhkost.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10158 (vitejdoma.cz/rodina#8324)


Diskuze a zkušenosti

Lenicka1313 | 25.05.2011 22:53
Doporučení Jednoznačně bych se podívala na http://www.stany-spacaky.com/. Opravdu pěkný výběr a hlavně za opravdu lidové ceny. O minulých vánocích jsem zde nakoupila spacáky pro sebe a naše dvě děti a vydržely naprosto perfektně přes celé letní prázdniny. Rozhodně doporučuji.


Přidat komentář