Vývoj a vznik paruk

V dnešní době se paruky nevyrábějí proto, aby zdůraznily majetnost, ale v první řadě pro zkrášlení. Nosí se takové paruky, které vypadají jako opravdové vlasy, barevné paruky na karnevaly a párty či příčesky.

 

Něco málo z historie

Paruka poprvé objevila světlo světa v roce 1640 ve Francii a brzy se stala znakem moci a majetku. V té době se vyráběla z vláken ovčí vlny a kadeřníci pudrovali, aby byla co nejbělejší. Paruky byly jakýmsi symbolem vznešenosti a jejich nošení bylo dokonce stanoveno zákonem.

## Současnost paruk

V dnešní době se paruky nevyrábějí proto, aby zdůraznily majetnost, ale v první řadě pro zkrášlení. Nosí se takové paruky, které vypadají jako opravdové vlasy, barevné paruky na karnevaly a párty či příčesky. 

Každý z nás chce v každém věku vypadat a cítit se dobře, což vede k velkému pocitu sebejistoty. Říká se, že vlasy jsou korunou hlavy a jejich ztráta může negativně ovlivnit kvalitu našeho života. Paruky a příčesy se používají nejen při vedlejších příznacích léčby nemocí (paruky na zdravotní poukaz), ale parukou, nebo příčesem lze také řešit nedostatky kvality a hustoty vlastních vlasů. Stále více přibívá i těch, kteří chtějí parukou, nebo příčesem změnit svůj vzhled, nebo se jen tak pobavit na karnevalu či oslavě. Příjemným doplňkem bývají i turbany a šátky.

Druhy paruk

Paruky se rozlišují podle toho, jaký typ vlasů se na jejich výrobu používá. Co můžete s přibývajícím věkem od svých vlasů čekat? Můžou to být vlasy umělé, pravé, mix umělých a pravých, vlasy asijské, indické nebo evropské, čímž vzniká nepřeberné množství účesů i barevných kombinací.

  • Umělé vlasy – vlasy jsou barevně stálé a vyžadují minimální péči. Nepůsobí však dojmem jako pravé vlasy
  • Mix umělých a pravých vlasů – vlasy jsou barevně stálé a velmi dobře drží tvar střihu. Ovšem jejich světlejší odstíny nepůsobí nejpřirozeněji
  • Vlasy indické – vlasy se snadno udržují, ale jsou vhodné pro tmavé odstíny
  • Vlasy evropské – vlasy jsou vhodné pro světlejší odstíny, mají tendenci k zacuchávání

Dále se paruky rozlišují podle způsobu jejich úpravy. Vlasy mohou být vetkány ručně či strojově.

## Nošení paruk

Paruka se v první řadě musí stát součástí vaší osobnosti. Pokud ji chcete nosit denně, měla by ladit se skutečnou barvou vašich vlasů. Snadněji tak zamaskujete jemné vlasy, které dorůstají.

Paruka nesmí být nijak nepříjemná, prostě byste o ni neměli vědět. V dnešní době existuje mnoho firem, které nabízí výrobu paruk na zakázku. Klienti si určí barvu vlasů, druh vlasů, střih a úpravu. Běžnější paruky se pak dají upravovat pomocí gumiček.

Přibližná cena paruk

Cena paruk, které jsou běžnější, se pohybuje kolem 1000 korun. Dražší paruky se mohou vyšplhat až k 10 000 a více.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10011 (vitejdoma.cz/rodina#6025)


Diskuze a zkušenosti

Jana Atrová | 27.03.2014 13:56
Kde kupujete paruky? Ke koupit levnou paruku, aby vapadala dobře? Našla jsem pouze tento (http://paruka.eu/) obchod s normalnima cenama a zatim jsem neobjednala, mate nekdo tipy na dalsi paruky, za podobne ceny? Dekuji


Přidat komentář