Vázaní kravaty a motýlka

Muž si své kravaty musí vybírat sám. Jste-li na pochybách ohledné kombinování barev a vzorů, poraďte se s nejzkušenějším z prodavačů v obchodě s dobrými kravatami, ale nedovolte, aby on ani kdokoli jiný provedl konečný výběr za vás.

Vázání kravaty

Toto je část oděvu, jejíž pomocí dáváte denně najevo svou osobnost. Kravata sděluje okolnímu světu, je-li člověk na vzestupu, zda už dosáhl i svého, nebo je-li na cestě dolů. Máte-li celý den na krku něco, co vybral někdo jiný - jako třeba ta báječná žena vašeho života - sdělujete světu vlastnosti, které vám nepatří, které nejsou vaše.

Muž si své kravaty musí vybírat sám. Jste-li na pochybách ohledné kombinování barev a vzorů, poraďte se s nejzkušenějším z prodavačů v internetovém obchodě s dobrými kravatami, ale nedovolte, aby on ani kdokoli jiný provedl konečný výběr za vás. Dejte si načas, a vyberte si to, co se nejvíc líbí vám

Jak si vybrat kravatu

Do práce volte kravaty z kvalitního hedvábí, které pěkně drží uzel. Čím je kravata těžší, tím lépe na ní uzel drží. Nemyslete si, že když říkám, čím těžší, myslím tím vybírat si těžké hedvábí. Je to spíš otázka stavby kravaty a její podšívky než hedvábí samého. Přesto mnoho dnešních „značkových” kravat v nádherných barvách i vzorech je z tak tenoučkého a lehkého hedvábí, že jejich životnost bývá omezena na pár měsíců.

Podšívka kravaty by měla být z kvalitní vlny, měl byste mít možnost kravatu na konci otevřít, abyste mohl prozkoumat její kvalitu. Pokud tu možnost nemáte, kravatu nekupujte. Hedvábí samo by mělo být střižené šikmo, aby kravata ležela naplocho a visela rovně. Ověřte si, je-li ta vaše taková: pověste ji za užší konec a podívejte se, zda spadá rovně dolů. Jestliže se kroutí ke straně, pak jste si vybral špatně „postavenou” kravatu, která by vás otravovala při každém nošení. Vraťte ji zpátky na věšák a hledejte dál!

Nejlepší jsou ručně šité kravaty z Itálie, kde je jejich výroba stále kvetoucím odvětvím domáckého průmyslu. Zda je kravata ručně šitá, poznáte podle jemné smyčky niti s konečkem, visícím na samém vnitřním kraji úzkého konce kravaty. Kdybyste za něj lehounce zatáhli, uvidíte, jak se šev stahuje - což dokazuje, že kravata je ručně šitá. Uhlaďte kravatu do původního tvaru, ale neodstřihujte ten koneček, nebo se vám kravata rozpadne. Měla jsem jednoho klienta, jehož manželka konečky vždy odstřihovala, a on nemohl pochopit, jak je to možné, že mu kravaty nikdy dlouho nevydrží.

Šířka kravaty by měla být v rovnováze se šířkou klop saka. Jestliže jste si tedy v poslední době koupil nový oblek a vaše kravaty jsou přitom staršího data, je na čase pořídit si pár nových. Kravata by také měla být ve správném poměru k vaší postavě. Muži drobnější postavy by se měli vyvarovat velkých vzorů, velkých uzlů a širokých kravat. Velcí muži naopak vyžadují nápadnější vzory, uzly i šířku kravat.

Ideální uzel pro kravatu

Ideální uzel pro většinu obleků, košilových límců a postav je takzvaný polowindsorský uzel. Zde je návod, jak ho uvázat:

 • Polowindsorský uzel
 1. Začněte se širokým koncem na pravé straně, tak aby byl asi o 30 cm delší než úzký konec.
 2. Přeložte široký konec vrchem přes úzký a protáhněte spodem doprava.
 3. Oviňte široký konec ještě jednou kolem úzkého.
 4. Provlékněte široký konec smyčkou kolem krku nahoru.
 5. Podržte předek uzlu ukazovákem, aby byl volný, a protáhněte široký konec smyčkou dolů.
 6. Vysuňte ukazovák a uzel opatrně přitáhněte. Tahem za úzký konec jej přitáhněte těsně k límci a upravte do pohodlné pozice.

Výběr motýlka pro muže do společnosti

Motýlky jsou pro muže, kteří mají na jejich nošení dostatek osobnosti. Všichni muži je ovšem musí nosit ke smokingu, ale zkuste si občas pro společenskou příležitost, která nevyžaduje striktně formální oblečení, vzít motýlka k nějaké skvělé vestě (místo saka).

Jak si uvázat motýlka

Při vázání motýlka je nejlepší nedívat se do zrcadla, ale představit si, že si šněrujete tkaničku u bot. Uvažte si ho, a teprve pak se podívejte do zrcadla, a bude-li to nutné, narovnejte ho.

 1. Začněte s koncem po levé ruce o 4 cm delším než po pravé ruce.
 2. Přeložte delší konec přes kratší a protáhněte smyčkou 5. Přiložte pravý ukazovák, namířený vzhůru, na spodní polovinu visící části. Protáhněte za přední smyčkou.
 3. Vytvořte přední smyčku tak, že přeložíte kratší (visící) konec na polovinu a položíte ho přes cípy límce.
 4. Přidržte přední smyčku palcem a ukazovákem levé ruky. Delší konec spusťte přes předek.
 5. Přiložte pravý ukazovák, namířený vzhůru, na spodní polovinu visící části. Protáhněte za přední smyčkou.
 6. Prostrčte takto vzniklou smyčku uzlem za přední smyčkou. Srovnejte konce a utáhněte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10136 (vitejdoma.cz/rodina#8118)


Přidat komentář