Těhotenství po čtyřicítce

Těhotenství po čtyřicítce. Plodnost po čtyřicítce. Vrozené vady při těhotenství po čtyřicítce. Rizikové těhotenství po čtyřicítce. Strava budoucí maminky v těhotenství. Novorozenci maminek po čtyřicítce. Vitamíny pro maminky.

Plodnost po čtyřicítce

Plodnost žen po čtyřicítce výrazně klesá, bez hormonální terapie je pravděpodobnost otěhotnění ženy ve věku nad čtyřicet let přibližně jen 10%. Ale jsou známy i případy, kdy rodička přivedla na svět zdravé dítě po padesátce. Rekordmankou je jistá žena z Anglie, která v 59 letech porodila zdravá dvojčata.**
### **Případů, kdy ženy otěhotní po čtyřicítce se množí

a souvisí nejen s pohledem žen na kariéru a úspěch v životě, ale také s posunutím začátku období klimateria v průměru o pět let, zlepšením kvality zdravotní péče a vyšší životní úrovní.

Vrozené vady při těhotenství po čtyřicítce

S přibývajícím věkem stoupá i riziko vrozených vad (zejména Dawnova syndromu) a spontánního potratu.

Lékaři upozorňují na rizika případného genového poškození i každou těhotnou ženu nad 35 let.

Rizikové těhotenství po čtyřicítce

Rizikové těhotenství nezávisí pouze na věku, ale i na celkovém zdravotním stavu. Zralá žena na sebe dává víc pozor a ve srovnání s mladšími rodičkami trpí méně nevolností, vysokým krevním tlakem a jinými nepříjemnými průvodními znaky těhotenství.

Slabší stahy dělohy

Nevýhodou je, že pro slabší stahy dělohy rodí čtyřicátnice o něco déle než mladší ženy (porodní cesty nejsou tolik elastické, mnohdy volí lékař císařský řez).
Rozhodnutí přivést na svět dítě po čtyřicítce by měla předcházet komplexní zdravotní prohlídka a po schválení tohoto kroku lékařem je třeba vyloučit veškeré rizikové faktory.

Strava budoucí maminky v těhotenství

nadměrné množství tuků, masa a sladkostí, kouření, alkohol a vyhýbat se stresu.

Novorozenci maminek po čtyřicítce

Po porodu ve zralém věku se maminka musí více šetřit, protože regenerace tkání je pomalejší než u mladých žen. Novorozenci bývají sice o něco menší a slabší, ale kromě malých výjimek bývají stejně zdraví jako ostatní děti.

Vitamíny pro maminky

Multivitamín pro děti ve věku 4 - 12 let. Vaše děti dostanou správné množství vitamínů A, C, D, E, B 6, a B12, tiaminu, niacinu, kyseliny listové a pantotenové. Produkt preventivně působí proti mnohým onemocněním, posiluje imunitní systém, pomáhá zdravému růstu organizmu, zlepšuje koncentraci a paměť dětí a zabezpečuje optimální činnost základních funkcí organizmu.

Vitamíny s folacinem

Obsahuje vitamín B9 (kyselina listová), který pomáhá regulovat vývoj nervových buněk embrya a plodu, a je nezbytný pro jeho normální růst a vývoj.

Vitamíny pro těhotné

Kombinace přírodních vitamínů pro těhotné a kojící ženy, ale zároveň také pro ženy, které těhotenství plánují. Nezapomínejte na čerstvou zeleninu a ovoce!

Vyšetření během těhotenství

V případě, že Vám Gynekolog potvrdil těhotenství a Vy se nyní těšíte na příchod nového člena je vhodné využít kompletní vyšetření během těhotenství.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10110 (vitejdoma.cz/rodina#7286)


Diskuze a zkušenosti

Petra | 18.02.2010 10:35
Rodila jsem ve 42 letech rodila jsem po třetí, ale předchozí těhotenství byla riziková, toto ne, až ke konci, kdy se syn chtěl narodit ve 34 týdnu. nakonec se narodil pár dní před termínem za hodinu potom, co se ozvali porodní bolesti..Narodil se zdravý chlapeček a já rodila bez nástřihu, klystýru a v naprosté pohodě..takže přesto, že mě všichni strašili, vše dopadlo na jedničku:-))

kvetuse hrabakova | 13.05.2010 14:46
JEMI 42 LET A JSEM TĚHOTNA 5 TYDNU AHOJ JSEM TĚHOTNA 5 TÝDNU TĚHOTENSTVÍ JEMI 42 LET MAM STRACH ŽE BUDE NEMOCNI. CO MAM DĚLAT . K

Pavla | 12.06.2010 17:17
Je mi 40let. Je mi 40let a jsem v 8 týdnu těhotenství,je to skvělí ale i se bojím,beru leky na vysoký tlak,tak snad to oba přežijem.Doma mám už dva chlapce 19,5 a 17let,tak doufám,že to bude holčička,moc se těším!

Anežka | 28.06.2010 09:13
rodila jsem ve 44 letech Své poslední dítě jsem porodila ve 44 letech.Těhotenství nebylo plánované,ale po počátečních rozpacích celou rodinou vítané.Vše probíhalo bez problémů,porod pohodový,chlapeček 4 kilový.Kojila jsem 2roky a 2 měsíce.Letos mu bude už 7 let je to šťastné dítě.ze školy nosí jedničky.nebojte se pozdního těhotenství.

Iva 44 let | 22.09.2010 10:48
Těhotenství po čtyřicítce V srpnu mi bylo 44 let, jsem ve 34. týdnu těhotenství. První těhotenství ve 22 letech jsem měla od 3. měsíce velice problematické, většinou jsem ho strávila v nemocnici. Teď je vše v naprostém pořádku. Veškeré testy dopadly dobře. Je to těhotensví "za odměnu". Doufám že se vše podaří a moc se na maši malou slečnu všichni těšíme.

Hanka | 29.12.2010 18:52
Dítě po čtyřicítce Trochu mě překvapilo těch 10% otěhotnění po čtyřicítce. Je mi 42 a mám 10letého kluka a rozhodli jsme se, že zkusíme ještě jedno dítě. Vlastně to spustila moje gynekoložka, která mi doslova řekla, že už jsem dost stará, tak jestli bych už nechtěla odevzdat dělohu. Podotýkám, že žádné větší gynekologické problémy nemám, jen na děloze je prý asi 2 cm myom. Stará se teda opravdu necítím a protože mi teprve před 3 lety zjistili, že mám céliakii, cítím se díky dietě navíc mnohem zdravější než "zamlada", kdy jsem měla příšerné zdravotní problémy. Trochu mě děsí, že pokud se podaří a otěhotním, budou mě doktoři zase neskutečně buzerovat a dělat mi ze života peklo, jako to bylo před 10 lety, kdy se mnou jednali jak s nesvéprávnou, ale na druhou stranu už vím, co mě čeká a nenechám se stresovat ani sekýrovat :-) Tak zdravím všechny "starší" maminky a držte mi palce :-D

Monika | 02.08.2011 08:02
těšíme se na holčičku 10% žen po čtyřicítce může otěhotnět?????Řekla bych, že by si to měli doktoři trochu poopravit. Když mi bylo třicet let měla jsem velké problémy otěhotnět, s podpůrnými prášky se to povedlo až po roce a půl. Teď když už jsem jak všichni říkají stará jsem otěhotněla hned aniž bych chtěla. Na miminko se s partnerem moc těšíme. Za sebe si myslím, že nezáleží na věku , ale na postoji k životu.

onyška | 19.08.2011 12:09
jít do toho?? po 40..?? Mám dvě děti,20 a 8 let.Kluky. Probudila se ve mě touha,i když je mi 41 ,pořídit si jetě miminko. Nevím,zda je to rozumné,ale když čtu vaše příspěvky,dodává mi to kuráž :)) Podotýkám ale,jsem po operaci chlopně,pouze plastika,nemám umělou chlopeň a jěště užívám nějaké léky na arytmii (concor ,anopyrin,tritace) Zajímalo by mě,jestli je vůbec možné a těhotenství uvažovat.. nemáte někdo podobný problém?? Děkuji,O.

marcela | 27.09.2011 08:25
tehotenstvi po ctyricitce dobry den zitra mi bude 45let a chteli by jsme s manzelem jeste miminko mam strach ze uz neotehotnim co mam delat

Jolana | 11.04.2013 14:02
Není to o věku... Je mi 40 let a jsem v 18 tt- zatím vše v pořádku a bez komplikací, genetické testy dle mého očekávání nedopadly dobře, bylo mi řečeno že u starších matek je spíš zázrak že vyjdou dobře, doma mám už 4 absolutně zdravé děti a tedy se nebojím že by páté bylo nemocné nebo postižené jen proto, že jsem podle nich stará. Těhotenství vy vyšším věku je podle mě o stavu těla a ne o věku , 10 % šance na otěhotnění je rovněž nesmysl... otěhotněla jsem neplánovaně :) Tedy všem maminkám doporučuji aby hodily za hlavu strach s těhotenství ve vyšším věku, miminko je pokaždé dar a tak to prostě berme.... Držím palce všem maminám a obvzláště těm, co se rozhodnou že mateřství není o věku těla!!

Magdalena | 15.08.2013 11:03
po čtyřicítce a znovu těhotná Dobrý den, neplánovaně jsem otěhotněla, což by nebylo nic až tak výjimečného, ale je mi 41 a doma máme 21 měsíčního chlapečka (a desetiletou slečnu z prvního manželství). Vůbec nevím, co mám dělat. Mám pocit, že to nemůžu zvládnout - fyzicky: "ploché bříško" jsem si ještě po porodu nestihla znovu vyrobit, ani psychicky: chlapeček je velmi živý a já už se velmi těšila do práce. Osobně si myslím, že když už dítě vznikne, hrozně se chce narodit, ale to je jen taková moje soukromá duchovní úchylka. Taky si říkám, že když vzniklo miminko z jedné z asi tří souloží, které zvládneme za měsíc a přes různá preventivní opatření, taky to vypovídá o jeho solidním základu, ale jsem vážně vyděšená. Z možných komplikací, postižení, ze selhání při výchově, z toho, že pětačtyřicetiletou se dvěma malými dětmi už nezaměstná vůbec nikdo, z toho, že zůstanu na děti sama, jelikož partnerovi je ještě víc než mně...

Pe - terka | 07.09.2013 18:27
každý stárne jinak Osobně si myslím, že stárnutí je velmi individuální, kalendářní věk nemusí korespondovat s věkem biologickým. V tomhle směru jsem naturalista a myslím si, že když žena nemá problém přirozeně otěhotnět (natožpak ještě neplánovaně), tak prostě biologicky stará není, i kdyby jí bylo 50. Tudíž lze u potomka očekávat dobrý genetický potenciál. Naopak nejsem příliš přítelem radikálních lékařských zásahů, které mají starším ženám k otěhotnění pomáhat. Prostě pokud to samo nejde, příroda ví proč a tato žena už zřejmě "stará" je, v podstatě bez ohledu na věk...Pak bych se opravdu i bála zvýšeného rizika VVV a různých komplikací, protože reprodukční potenciál už není nejlepší. Takže maminky, pokud s otěhotněním problém nemáte, staré nejste, nenechte se zneklidňovat tabulkami a užívejte si těhotenství:-) Bez ohledu na kalendářní věk - je to skutečně jen relativní číslo.

Lenka | 01.12.2014 22:12
těhotná ve 44 letech Je mi 44 let jsem nyní ve 33tt a zatím je všechno v pohodě.Genetické testy - první screening díky věku pozitivní, ale po amniocentéze vše O.K. První dítě jsem rodila skoro ve 40l a moc jsme si přáli další a vyšlo to přirozeně a moc se na miminko všichni těšíme. Takže neváhejte, nebojte se a jděte o toho! Držím palce :) Lenka

apolena | 22.04.2016 21:28
Otehotnela jsem ve 41letech i bez jedne nadledvinky a narodil se nam krasny a zdravy chlapecek.


Přidat komentář