Střevní potíže a jak si pomoct s domácími léky

Zácpa má mnoho příčin, z nichž asi nejběžnější jsou špatné defekační návyky vytvořené v dětství. Při delším trvání může vést úporná zácpa ke vzniku hemeroidů. Některé léky, například antidepresiva, mohou rovněž způsobovat zácpu.

Zácpy z dětství

Zácpa má mnoho příčin, z nichž asi nejběžnější jsou špatné defekační návyky vytvořené v dětství. Při delším trvání může vést úporná zácpa ke vzniku hemeroidů. Některé léky, například antidepresiva, mohou rovněž způsobovat zácpu. Průjem bývá často důsledkem dietní chyby, infekce či otravy z jídla. Zácpa i průjem mohou být také projevem tzv. dráždivého tračníku.

Domácí léky

Mezi domácí léky proti zácpě patří především ovoce s vysokým procentem vlákniny, která většinou působí projímavě. V některých zemích to jsou fíky, jinde například švestky a jiné peckoviny.

Pít vařený zelný nebo mrkvový džus také pomáhá uvolňovat zácpu, popřípadě můžete rozmačkat syrové meruňky s trochou medu do misky jogurtu (čerstvé i sušené meruňky navíc pozitivně působí na vaše mládí a krásu). Rebarbora rozvařená s medem může rovněž vyvolat požadovaný účinek. Jahody mají pouze mírný projímavý účinek, a jsou zvláště užitečné, je-li zácpa způsobena nadbytkem masa a tuku v potravě.

Rýžový pudink

je jedním z nejstarších léků proti průjmů. Připravte si vlastní pudink z jednoho a půl šálku mléka, špetky soli, šesti lžic hnědého cukru, lžičky vanilkového extraktu, dvou až čtyř vajec, strouhané citrónové kůry a dvou šálků vařené bílé rýže. Smíchejte všechny složky a dobře promíchejte. Směs dejte do tukem vytřené zapékací nádoby a pečte jednu hodinu. Poprašte skořicí.

Nebo vařte rýži ve vodě po dobu jedné a půl hodiny, pak sceďte a tekutinu vypijte na uklidnění střev. Můžete si také připravit hustý nápoj z ovesných vloček: vařte šálek ovesných vloček v 1,2 l vody po dobu pěti minut. Pak odvar sceďte a častěji jej upíjejte. Rovněž oves má uklidňující vliv na střeva. Tyto škrobové tekutiny pomáhají zastavit i zvracení a zmírnit ztrátu tekutin.

Do sklenice vody pokojové teploty přidejte lžičku kukuřičné škrobové moučky - chutná to strašně, proto to vypijte rychle, a pití opakujte každé tři nebo čtyři hodiny. Borůvky obsahují látky nazývané antocyanosidy, které potlačují průjem a zklidňují střeva, proto si je přidávejte do svých snídaní z obilovin.

Zkuste jíst oloupané jablko, které jste nechali zhnědnout. Pektiny oxidují a působí jako mnoho patentovaných léků proti průjmů. Mírně nezralé banány mají téměř stejný účinek.

Syndrom dráždivého tračníku

Máta peprná má dobře vyzkoušené křečové účinky na hladké svalstvo střev - pijte buď mátový čaj, nebo - pokud vám máta roste na zahradě - žvýkejte čerstvé listy, popřípadě je přidávejte do salátů. Brambory mohou zmenšit obsah žaludečních kyselin, protože obsahují malé množství atropinu, který má rovněž proti křečový účinek.

Umyjte a nakrájejte na kostky velkou bramboru a nechtě ji přes noc vyluhovat v šálku studené osolené vody. Tekutinu sceďte a pijte ji každé ráno nalačno. Dvoudenní bramborová dieta vyplaví z vašeho těla toxiny a zplodiny látkové výměny, a pomůže tak pročistit krev.

Prevence na hemeroidy

Pomocí vatového tamponu vetřete před spaním malé množství výtažku z vilínu nebo trochu citrónové šťávy na postižené místo.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9962 (vitejdoma.cz/rodina#5404)


Přidat komentář