Správný výběr baťohu

Asi mezi nejzákladnější kritéria výběru batohu bude jeho objem. Je důležité vědět, na jaké účely budete batoh potřebovat. Budete se s batohem na zádech pohybovat z místa na místo po několik dnů?

Nevhodný výběr batohu či krosny

V současnosti je na trhu mnoho druhů batohů a krosen, ale jak si má uživatel v té nabídce vybrat? Nevhodný výběr batohu či krosny dokáže při turistickém výšlapu pěkně potrápit (stejně jako nevhodně zvolené boty). Je důležité si všímat nejen celkového vzhledu a objemu, ale také jednotlivých detailů.

Hlavně přemýšlejte nad využitím

Asi mezi nejzákladnější kritéria výběru batohu bude jeho objem. Je důležité vědět, na jaké účely budete batoh potřebovat. Budete se s batohem na zádech pohybovat z místa na místo po několik dnů? Jak dlouho budete cestovat? Jiný batoh budete potřebovat na nedělní výlet a jiný na několikadenní túru. Na vícedenní cestování budete potřebovat batohy od 60 do 80 litrů. Větší objem batohů už je na zváženou – opravdu se potřebujete vláčet s tak velkým nákladem?

Krosna a batoh - nosný systém batohu

Nosný systém batohu vám umožňuje to, aby se vám batoh dobře nesl. To znamená, že hmotnost nákladu by měla být rozdělena mezi jednotlivé části batohu tak, aby vás zátěž příliš nestahovala a batoh byl stabilní. Pro kvalitu nosného systému jsou určující nosné popruhy batohu a bederní pás. Můžete tak nastavit nejen délku zad ale také výšku těžiště nesené zátěže. Důležitý je také materiál a to, jak jsou vytvarovaná a vyztužená záda.

Krosna a batoh - bederní pás

Bederní pás je také důležitou součástí batohu, protože odvádí značnou hmotnost batohu.Budou se vám hodit i základní informace o stanech. Předpokladem však je, aby byl správně nastaven (spolu se zádovým systémem a nosnými popruhy).

Krosna a batoh - hrudní popruh

Hrudní popruh není zas tak zbytečný, protože zabraňuje padání nosných popruhů z ramen a zajišťuje jejich vhodnou polohu. Měl by být však pružný a výškově nastavitelný.

Krosna a batoh - nosné popruhy

Ani nosné popruhy nejsou u batohu zandbatelnou částí, jinak by se náklad špatně nesl a popruhy by se zařezávaly do ramen. Proto by měly být dostatečně široké a vyztužené, s možností nastavení vzdálenosti a délky popruhů.

Krosna a batoh - kompresní pásky

Další praktickou částí batohu jsou kompresní pásky, díky kterým můžeme přichytit věci na batoh, ale také zmenšit objem batohu. Musí být dostatečně pevné a dlouhé.

Důležitost materiálu

Batoh může být vytvořen z nejrůznějších syntetických materiálů. Materiál by měl být nepromokavý, dostatečně odolný a zároveň by měl odvádět vlhkost.

Krosna a batoh - švy a další spoje

Nestačí jen kvalitní materiál, ale musí být také kvalitně provedené švy a další spoje, aby nedošlo k protržení materiálu.

Krosna a batoh - vnější kapsy

Vnější kapsy nám umožní mít potřebné věci při ruce a pomohou i rozložení zátěže. Boční kapsy mohou být také stabilní nebo odpojitelné. Platí ale také pravidlo, že příliš velké kapsy mohou být na obtíž.

Krosna a batoh - vnitřní kapsy

Vnitřní kapsy pomohou oddělit doklady, peníze, mapy (ta správná navigace) a jiné užitečné materiály.

Krosna a batoh - víko batohu

Víko batohu musí být schopno pojmout i maximální naplnění. Někdy se víko dá odpojit a použít samostatně. Ve víku bývá často skryt úložný prostor pro drobnější věci.

Krosna a batoh - dno batohu

Dno batohu musí nést mnoho kilogramů, proto musí být z kvalitního (popřípadě zdvojeného) materiálu. Tento materiál by měl jít také lehce omýt, protože často leží na nejrůznějších vlhkých a špinavých površích.

Krosna a batoh - náklad

Batohy se plní nejen shora, ale také se do nich může vkládat náklad čelní a boční stranou. Musí být však dobře zajištěno upevnění pomocí zipů, přezek a popruhů. Batohy mohou být také dvoukomorové, což umožní lepší oddělení a přehled o jednotlivých věcech. Vyrážíte-li „na prázdniny k babičce” jistě oceníte znalosti, kterými zazáříte:-)

Krosny = Velkoobjemové batohy

Krosny se začaly podobat více velkým batohům, protože zmizela kovová konstrukce a v batozích se používá výztuha. Velkoobjemové batohy bychom mohli tedy stále označovat (nebo zaměňovat) za krosny. Krosny totiž stále existují a slouží především k přepravě velkých neforemných předmětů. V případě dnešních potřeb turistů jsou však používány velké turistické batohy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10002 (vitejdoma.cz/rodina#5972)


Přidat komentář