Rozdělení dědictví - vůle neboli závěť
V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, v opačném případě je neplatná. V závěti zůstavitel určí dědice, popřípadě určí jejich podíly nebo věci a práva, která jim mají připadnout.Určení dědice pro majetek
Závěť je právní dokument, jehož účinky se stanou platnými až v okamžiku smrti zůstavitele. Ten má tímto způsobem možnost určit, kdo bude dědicem jeho majetku. Zůstavitel má možnost svou závěť napsat buď vlastní rukou nebo ji zřídit v jiné písemné formě, ale jen za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu.
Typy závětí
- Holografní závěť – zůstavitel závěť sepsal vlastní rukou
- Alografní závěť – závěť sepsal někdo jiný nebo jinými technickými prostředky
Nutný obsah závěti
V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, v opačném případě je neplatná. V závěti zůstavitel určí dědice, popřípadě určí jejich podíly nebo věci a práva, která jim mají připadnout (třeba už nebudete muset platit podnájem). V případě, že podíly více dědiců nebudou v závěti obsaženy, platí, že podíly jsou stejné. Také společná závěť více zůstavitelů je neplatná.
Právnická účast
Svědkem při sepisování závěti může být pouze osoba, která je způsobilá k právním úkonům. Nemůže jim být osoba neslyšící, nevidomá, němá, ta, která nezná jazyk, ve kterém se projev poslední vůle činí a osoba, která má podle závěti dědit.
zrušení závěti
Závěť je možno zrušit platnou pozdější závětí nebo odvoláním závěti. Odvolání musí mít však formu, která je k závěti potřeba. Zůstavitel může svou poslední vůli zrušit také tím, že zničí listinu, na které byla napsána.
Základní informace máte, ale pokud je váš problém s dědickým právem složitější a potřebujete-li radu pro konkrétní případ, není nic jednoduššího než navštívit některou z poraden právních služeb či notáře.
V extrémních případech může dědit i váš pes!