"Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka"

Móda je určitý způsob oblékání, který je v dané době charakteristický určitými znaky a pravidly – používanými materiály, střihy, barvami, vzory apod. Neustále se mění, zpravidla podle ročního období;

Životní styl dle šatů

Móda je určitý způsob oblékání, který je v dané době charakteristický určitými znaky a pravidly – používanými materiály, střihy, barvami, vzory apod. Neustále se mění, zpravidla podle ročního období; dá se proto říci, že má poměrně krátkou dobu trvání. Módní trendy pro příští sezonu jsou většinou představovány na módních přehlídkách a móda či módní prvky ovlivňují nabídku oblečení v obchodech a mohou ovlivňovat styl oblékání každého člověka…

A co je styl?

Každý z nás je originál. Každá má svůj styl, styl oblékání, líčení, jednání… Je to kouzlo osobnosti, je to vaše jedinečnost, jste to vy, jak působíte na ostatní. Každý může mít jiný styl.

Mladí lidé zejména v období dospívání mívají víc odvahy a sebevědomí, a tak se nebojí ukázat v oblečení odvážných střihů a barev, v takovém účesu a stylu líčení, že je část společnosti mnohdy považuje za ty nejpříšernější. Ale patří to k věku, který je plný různých nápadů i úletů, vytvářejících módu více či méně zdařilou a mnohdy i šokující…

Samozřejmě ne všechny mladé dívky svým stylem šokují, některé se oblékají zcela nenápadně a také to není na závadu, pro některé se mnohdy stává nejoblíbenějším vzorem v oblékání kamarádka. Bohužel mnohdy zapomínají na to, že jsou úplně jiné, mají jinou postavu, jsou jiný typ a sluší jim jiné věci…

Najděte se ....

Každý je jiný, a snad proto se každému líbí něco jiného. Někteří jsou štíhlí, jiní baculatí, další jsou tak akorát. A všichni jsou určitým způsobem nespokojení. Zejména dívky a ženy si stěžují na malé či velké poprsí, další na široké boky, krátké nohy, velká ramena, kulatá záda, krátký krk, silné ruce, hubené či křivé nohy, velké břicho a… A přitom stačí málo. Najít ten správný styl oblékání. Tím lze některé nedostatky potlačit a přednosti vyzvednout.

Pokud to chcete vyzkoušet, musíte své nedostatky znát. Musíte se naučit, jak s nimi pracovat, aby vše opticky fungovalo tak, jak má, jak potřebujete.

Jak tedy najít svůj styl? Jak najít své nedostatky a přednosti? Jak toho využít při oblékání? Samozřejmě že toto téma není tak úplně jednoduché, že vyčerpávající odpověď se všemi podrobnostmi vám podají většinou jen odborníci zabývající se módním poradenstvím, vizážisté apod., ale dostačujícím způsobem to můžete zvládnout i vy.

Každý člověk má trošku nebo zcela jiné proporce (tvar postavy). Málokdo je má ideální. Někdo má širší ramena, štíhlý pas, jiný zase větší zadeček… A právě vzhledem k těmto proporcím lze rozčlenit typy lidských postav do čtyř základních skupin.

Postavy dle linií

 • Linie H

  Postava podobná tyčce, boky i hrudník jsou svými proporcemi vyrovnané, ale postava působí štíhle až hubeně. Nemá výraznější pas, často připomíná spíš chlapeckou postavu.

   

 • Linie Y

  Postava je mohutnější v horní polovině těla, mívá větší prsa, hrudník a ramena bývají širší než boky.

   

 • Linie A

  Postava s charakteristicky normální či štíhlou horní polovinou těla a širšími boky, stehny a většinou zadečkem. Nemívá velká prsa.

   

 • Linie X

  Typicky ženská postava, která má nejblíže k ideálu.

Rady, které neuškodí

 • Každou korekci byste měla řešit vždy jen s ohledem na váš typ postavy. Nesnažte se udělat ze sebe ideál, vměstnat se do rozměrů modelek ani napodobovat kamarádku.
 • Investujte nejlépe do porady s odborníkem, neboť člověk je k sobě buď příliš kritický, nebo naopak málo kritický. Navíc se může stát, že některou partii zakrýváte jen proto, že ji nemáte ráda, a přitom ji můžete skvěle využít.
 • Při zkoušení oblečení nezapomeňte, že vás nikdo nevnímá jen zepředu, ale většinou v pohybu, zezadu i z boku.
 • Opticky zúžit je možné pomocí barevného sjednocení a svislých a splývavých linií, proto je používejte na těch částech postavy, kterou potřebujete prodloužit či zúžit.
 • Každá linie zvětšuje ve svém směru – vodorovná (např. vodorovné proužky) rozšiřuje, svislá prodlužuje.
 • Každou délku, kterou chcete zkrátit a rozšířit, stačí vodorovně předělit – barvou, strukturou materiálu.
 • Malé vzory na oblečení partie zvětšují, velké vzory zmenšují.
 • Délka oděvu, zakončení sukně a linie pasu jsou také vodorovné linie. Pokud chcete tento rušivý dojem zjemnit, používejte stejnou nebo podobnou barvu oblečení.
 • Výraznou a nápadnou linii oblečení neumísťujte do míst, kde máte nejširší část postavy.
 • A pamatujte na to, že žádný člověk není odsouzený k tomu, aby chodil zahalený od krku po kotníky. Každý má své přednosti, vždyť záleží na tom, jak se je naučí poznávat a poutat k nim pozornost.

Vyberte si oblečení, jak se cítíte

Špatně zvolená velikost oblečení, stejně jako střih, barva i vzor, může váš vzhled dokonale poškodit. Pokud budete nosit oblečení volné a plandavé (u oblečení pro volný čas či chvíle odpočinku to určitě nevadí) či pokud vás bude oblečení obepínat, budete působit zcela jinak, než možná chcete.

Při nakupování je velikost oblečení důležitým orientačním prvkem, který usnadní výběr. Oblečení různých výrobců se však i ve stejné velikosti může lišit, proto je důležité oblečení vyzkoušet a vybírat podle toho, jak sedí, jak v něm vypadáte a jak se cítíte.

Vždy musí být mírně volné. V oblečení musíte mít volnost pohybu a samozřejmě byste měla myslet i na období před menstruací, kdy se vaše postava může malinko změnit a bříško se většinou zvětší…

Nepořizujte si oblečení o číslo i víc menší v domnění, že budete vypadat štíhlejší. Pokud vás bude oblečení obepínat, budete přitahovat mnohem větší pozornost, budete vypadat tlustší a vyniknou všechny vaše faldíky.

 

 • Orientační tabulka velikostí

Velikost 36
38
40
42
44
46
48
50
52
horní obvod
84
88
92
96
100
104
110
116
122
obvod pasu
66
70
74
78
82
86
92
98
104
obvod boků
90
94
98
102
106
110
116
122
128
###

 • Jak se správně změříte?

  Obvod pasu: Měří se v nejužším místě pasu, ale nezatahujte břicho ani se metrem nestahujte. Obvod boků: Měří se přes nejširší místo boků, u každého člověka může být jinak vysoko.
  Horní obvod: Měří se přes nejvyšší místo hrudníku (přes prsy), přes podpaží až mírně nahoru na záda.

Zkušenosti k nezahození - Sukně a šaty

 • Sukně se může při sezení vyhrnout, ale ne tolik, abyste ji musela stále popotahovat. Pokud se vám na ní vytvoří pomačkané vodorovné pruhy a faldy čí „leze” nahoru, zcela určitě si zasloužíte sukni větší.
 • Vždy si ji vyzkoušejte a projděte se v ní po prodejně, sehněte se, posaďte se. Jen tak zjistíte , jestli jste v ní schopna zůstat celý den.

Zkušenosti k nezahození - Sako

 • Určitě přijde chvíle, kdy po saku zatoužíte. Bude to výborným řešením pro různé příležitosti.
 • Správná délka rukávů končí přesně v místě, kde se ohýbá zápěstí.
 • Při zapnutí by se sako nemělo rozevírat ani rozepínat. Po zapnutí musí být upravené a přesto pro pohyb pohodlné.

Zkušenosti k nezahození - Halenka

 • Nikdy si nekupujte halenku, která se vám přes prsa rozepíná.

Zkušenosti k nezahození - Kalhoty

 • Na trhu je velká nabídka kalhot různých střihů, které jsou pro dokonalé oblékání důležité a řeší problémy různých typů postav. Proto je doté nají si „svou” značku, která je pro vaši postavu vhodná. (např. ženy s širšími boky a kulatějším zadečkem potřebují kalhoty se zvýšeným pasem – a ty někteří výrobci nabízejí, jiní ale vůbec ne.)
 • Při zapnutí vám vzadu kalhoty nesmí odstávat – krabatit se, takový nedostatek nespravíte ani páskem. Zkuste raději poohlédnout po jiném střihu. Držení kalhot v pase musí být dostatečně hladké a stabilní, ale také nesmí tlačit.
 • Chcete-li zapůsobit v kalhotách dokonale, vždy se v nich prohlédněte zepředu, z boku i zezadu. Máte-li je příliš upnuté, vyniknou všechny faldíky, kapsy se mohou rozevírat a zip rozjíždět. V tom případě si raději pořiďte větší.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9947 (vitejdoma.cz/rodina#5049)


Přidat komentář