Pracovní smlouva

Některé firmy s vámi sjednají pracovní poměr na dobu určitou, třeba šest měsíců. Přestože vám pak smlouvu prodlouží, jste znovu ve zkušební době, kdy vás mohou kdykoli vyhodit. Proti tomuto postupu protestujte!

Zbrklost Vás poté neomlouvý

Sedíte v kanceláři, za sebou máte sérii pohovorů a zkoušek všeho druhu. Ruka je v rukávě, přesto s vámi šijí všichni čerti. Personalista vám podává pracovní smlouvu. Přečtete ji? Nebo ihned podepíšete? Stydíte se zdržovat šéfa louskáním textu? Děláte chybu. Smlouvu si musíte prostudovat. Můžete se totiž zavázat k něčemu, s čím nepočítáte.

Pracovní práva zaměstnavatele

  • Hlídejte si svá práva
  1. Ze zákona máte právo na nejméně 4 týdny dovolené.
  2. Zkušební doba může trvat nejdéle 3 měsíce.
  3. Pracovní doba činí nejvíce 40 hodin týdně.

Pozor na vaše povinnosti a práva

Některé firmy s vámi sjednají pracovní poměr na dobu určitou, třeba šest měsíců. Přestože vám pak smlouvu prodlouží, jste znovu ve zkušební době, kdy vás mohou kdykoli vyhodit. Proti tomuto postupu protestujte! V případě nouze se poraďte s právníkem. Pokud vás zaměstnává zahraniční firma s pobočkou v ČR, vaše povinnosti a práva se řídí českými zákony!

Případné pracovní přesčasy

Pokud počítáte s tím, že si prací přesčas zlepšíte rozpočet, dejte si pozor na zákeřnou větu ve smlouvě: Ve smluvní mzdě je přihlédnuto k případné práci přesčas. Pokud tuto smlouvu podepíšete, můžete pracovat dnem i nocí a nedostanete ani korunu navíc. Je dobré vědět, že zaměstnavatel vám může ze zákona nařídit nejvýš 150 hodin přesčasů ročně. S každou minutou navíc musíte souhlasit. Můžete odpracovat nejvýš čtyři sta šestnáct přesčasových hodin. Pokud je ve vaší smlouvě vyšší číslo, smlouva neplatí.

Ochrana před zaměstnanci

Může se stát, že vám šéf zakáže výdělečnou činnost ve stejném oboru. Má tak záruku, že si nebudete přivydělávat u konkurence nebo mu sami nevytvoříte konkurenci. Ve smlouvě je v tomto případě uvedena věta: Výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, může zaměstnanec vykonávat jen s předchozím souhlasem zaměstnavatele. Pokud počítáte s tím, že byste si přivydělávala bokem, před podpisem smlouvy se o tom se zaměstnavatelem poraďte.

Dvakrát měř, jednou řeš

Většina lidí neví, že k pracovní smlouvě si můžete připsat dodatky se svými požadavky. Pokud třeba studujete, může ve smlouvě stát, že vám v tom váš chlebodárce nebude bránit. Je otázkou, jestli vám to šéf povolí, za pokus to ale určitě stojí.

Pamatujte si, že smlouva je předmětem vyjednávání a oboustranné dohody. Nebojte se promluvit, nespokojte se vším, co zaměstnavatel nabízí. Uzavření smlouvy musí uspokojit obě strany. Vyjednat si můžete cokoli. Pak je totiž zbytečné plakat nad rozlitým mlékem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10066 (vitejdoma.cz/rodina#6568)


Přidat komentář