Máte šrámy na duši? Nebojte se navštívit psychologa!

Psycholog vám především pomáhá zjisti příčinu vašich potíží. Jedině pak lze problém řešit. Jakmile je problém pojmenován, necítíte se už tak nejistě. Někdy se také můžete cítit bez nálady, jako by bez života, aniž tušíte proč.

Kdy je potřeba zahojit rány na duši

Nejen šrámy na těle, ale i ty na duši potřebují odborného lékaře. Psychoterapie je jedním z nejúčinnějších prostředků k léčbě duše. Pokud se ocitáte v krizi, trpíte depresemi, úzkostmi nebo nepřekonatelným strachem, pak je tu pro vás terapeut. Záleží jen na vás, jakou terapii podstoupíte. Nebude-li vám vyhovovat, můžete si nechat od odborníka třeba jen poradit a vyslechnout jeho názor. Psychoterapie je vhodná i pro lidi s poruchami příjmu potravy (anorexie, bulimie).

Odborník se snaží najít příčiny problémů

Psycholog vám především pomáhá zjisti příčinu vašich potíží. Jedině pak lze problém řešit. Jakmile je problém pojmenován, necítíte se už tak nejistě. Někdy se také můžete cítit bez nálady, jako by bez života, aniž tušíte proč. Odborník se opět snaží najít příčiny vaší nespokojenosti.

Psycholog vám pomůže ujasnit si spoustu věcí a poskytne vám jiný úhel pohledu na věc. Po několika sezeních z poradny odejdete jako vyměnění. Máte protříděné myšlenky, optimističtější pohled na život a možná také lepší sebevědomí.

Pro koho je vhodné sezení

K psychologovi dnes zdaleka nedocházejí jen lidé s psychickými potížemi. Běžnými klienty jsou i zcela vyrovnaní lidé, třeba i špičkoví manažeři. Důvodem může být např. důležité rozhodnutí, před kterým stojí a potřebuje znát názor odborníka.

Terapeut se Vám věnuje celou dobu

Terapie obvykle probíhá formou sezení, které trvá přibližně jednu hodinu. Při sezení se terapeut věnuje jen vám a nikomu jinému. Pomůže vám to uvolnit se a více se otevřít. Psycholog vás ale nikdy nebude nutit, ať mu řeknete něco, o čem mluvit nechcete. Na psychoterapii můžete chodit tak dlouho, jak budete chtít. Určité doporučení vám dá sám psycholog.

Získání podpory, porozumění a nové názory

Ve skupinové terapii je mnohem těžší mluvit o svých problémech a otevřít se vám bude zřejmě trvat déle. Výhodu ale je, že od lidí, kteří mají podobné problémy jako vy, můžete získat obrovskou podporu, porozumění, názory a zkušenosti.

Terapie pro manželské páry

Podle privátní psycholožky Mgr. Dagmar Pátíkové přichází 90% párů s problémem nevěry. Psycholog se snaži v těchto případech nestranně pomoci oběma. Nalézt ztracenou sebedůvěru už musí partneři sami. Důležité je nevpadnout do stereotypu každodenního dění a všímat si citových potřeb toho druhého. Vztah je něco, co se musí neustále opečovávat. Ženy se po nevěře muže těžko vyrovnávají s pocity zrady a zklamání a ztrácí sebedůvěru. Muži se potýkají s pocity viny a neví, jak ženě pomoci. Pokud spolu oba znovu najdou společnou řeč a dokáží mluvit o svých pocitech, jsou na dobré cestě.

  • Párová terapie a mýty

    Mnoho z nás si myslí, že nevěra se objevuje jen ve vztazích, které jsou nějakým způsobem méně stabilní. Nevěra ale běžně potkává i páry, které jsou naprosto šťatné a spokojené. Ke zvratu může stačit příchod někoho třetího.

Vyřešení větších problémů pomocí hypnózy

Hypnóza řeší individuální pocity úzkosti a pomáhá odblokovat hluboké části psychiky. Může se použít i jako součást terapie pro poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání).

  • Hypnóza a mýty

    Mnoho lidí se obává, že v onom zvláštním stavu vědomí na sebe řeknou něco, co by nesvěřili ani svému nejlepšímu příteli. Pravda je ale taková, že v hypnóze neřeknete nic, co by vám ublížilo a pokud budete chtít, můžete si po jejím skončení vše pamatovat.

Přibližná cena u psychologa

Pokud vás k psychologovi pošle váš praktický lékař, nebudete platit nic. Pokud se rozhodnete chodit na psychoterapii z vlastní iniciativy, zeptejte se terapeuta, zda má smlouvu s vaší pojišťovnou. Pokud ano, psychoterapie může být částečně nebo úplně hrazená. V opačném případě za hodinu terapie zaplatíte cca 300 Kč.

Omyly a mýty o psychoterapeutovi

Pokud se chystáte k psychologovi s tím, že od něj očekáváte přesné rady a návody, co máte dělat, zůstaňte raději doma. Psycholog se vás bude snažit nasměrovat na správnou cestu, ale po té už půjdete sami. Psycholog nemůže dávat univerzální rady pro všechny. Každý je totiž jiný a vyhovuje mu proto jiný způsob řešení problému.

Kdo je kdo?

Psychiatr léčí skutečné psychické poruchy a předepisuje léky. Naproti tomu psycholog je konzultant, ten, který se snaží příjít na příčinu nemoci, pojmenovat ji a nastínit vhodné způsoby řešení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10084 (vitejdoma.cz/rodina#6977)


Přidat komentář