Lhání z nutkání přehánět

Tvrdíte lživé informace proto, aby jste něčeho dosáhli (práce, nového přítele apod.). Jakmile se ale lež provalí, o vše, co jste si tímto způsobem získali, můžete stejně rychle přijít.

"Naprosté budování vzdušných zámků."

Vyprávíte známým, kolik práce jste včera měla a přibarvujete si příhodu rozmanitými detaily, které vás dělají vtipnější a zábavnější? Pak vás touha učinit se zajímavější naprosto pohltila. Nejčastěji přibarvují svá vyprávění lidé, kteří nejsou schopni vyrovnat se s realitou takovou, jaká je doopravdy, bohémové, kteří si s nalhanými drobnostmi nedělají hlavu a lidé, kteří touží být středem pozornosti.

Problém je však v tom, že lidé vám po čase přestanou důvěřovat. Zkuste svou taktiku převrátit a vše naopak zmenšovat. Místo tří hodin práce navíc se přiznejte ke dvěma. Když se pak lži provalí, budete za skromnou.

Zatloukat, zatloukat a zatloukat.

Rodiče vám vyčítají, že jste jim slíbila pomoci s nákupem a vy tvrdíte, že jste nic takového neřekla. Nebo vyčítáte příteli, že jede za známými na Slovensko aniž by vám to předem oznámil a pravda je taková, že vám to řekl třikrát.

Takové lhaní je důsledkem toho, že si opravdu nevzpomínáte, ale nejste schopni přiznat, že se mýlíte a tak tvrdíte opak. Projevuje se u lidí, kteří jsou přesvědčeni o vlastní dokonalosti a často přeceňují svou paměť. Někdy si vytváří z vjemů smysluplné celky a případné chybějící údaje si domyslí, i když třeba nejsou skutečné.

Zkuste si svou paměť otestovat. Nechte si převyprávět, co všechno dělala vaše známá celý včerejší den a pak její harmonogram zopakujte. Zjistíte, že nejste neomylní a až budete příště někomu tvrdit, že si přesně vzpomínáte, co vám říkal, na tento test si vzpomeňte.

Pravda vždy vyjde najevo!

Tvrdíte lživé informace proto, aby jste něčeho dosáhli (práce, nového přítele apod.). Jakmile se ale lež provalí, o vše, co jste si tímto způsobem získali, můžete stejně rychle přijít.

Naučte se prodávat své kvality takové jaké jsou doopravdy a v případě, že s nimi nejste spokojená, se je snažte nějakým způsobem zdokonalit. Prospěje vám zvýšit si trochu sebevědomí. Pak se nebudete bát pokusit se získat předmět své touhy pravdivými informacemi.

Lhaní jako nemoc

Tvrdíte, že zítra odjíždíte na Floridu a pozítří zase, že jste se museli dříve vrátit, protože Ameriku přepadla invaze ufonů? Vymýšlíte si historky tak neuvěřitelné, že už se vám lidé jen vysmívají a dala byste přitom ruku do ohně, že mluvíte pravdu a nic než pravdu? Pokud nechcete příjít o poslední hrstku přátel, vyhledejte odbornou pomoc. Může se jednat o tzv. syndrom falešné paměti, kdy si vybavujete zážitky, které se nestaly.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10101 (vitejdoma.cz/rodina#7145)


Přidat komentář