Jaký by měl být obsah lékarničky na dovolenou?

Velmi vysoké hory, velehory. Tady bude předepisovat lékař léky na recept, proto bude nejlepší, když se s ním poradíte, jaké léky jsou pro Vás vhodné nebo se poradíte s vedoucím výpravy či zájezdu.

## Nutné zavazadlo za každou cenu - lékárnička
(v létě i v zimě) Podle toho,kam se chystáme cestovat a na jak dlouho, si připravujeme obsah zavazadel. Rozhodujícím činitelem bude roční doba místa pobytu, nadmořská výška a počet členů - cestovatelů, zda pojedeme sami nebo s rodinou. Nikdy by nám neměla chybět lékárnička.
## Co by vždy měla obsahovat taková lékárnička
1. Proti teplotě: Acylpyrin, stačí 1 balení na osobu. Užívá se obvykle 3x1 tableta. Dostatečně zapijeme vodou, nejlépe převařenou nebo slabým čajem. 2. Proti bolesti a zánětu: Paralen tablety (3x1tableta) nebo Ibuprofen 400 mg. 3. Při průjmu s podezřením na infekci, například ze špatného jídla, užijeme Carbocit tablety nebo Carbo medicinalis (živočišné uhlí). Zde si můžeme vzít co 2 hodiny dvě tablety a hojně zapijeme vodou. Maximální dávka je 20 tablet za den, což odpovídá celému balení. 4. Cestovní průjem, který nepochází z infekce a nesouvisí nijak s jídlem, zmírní Imodium tablety nebo Smecta sáčky - ty užíváme 2 - 3 denně. 5. Náplast s polštářkem 8 x 4 cm, minimálně 1 balení. Prstové obinadlo v množství odpovídající počtu podle členů a předpokládaných událostí (práce se dřevem apod.), alespoň 1 elastické obinadlo (více balení při turistice a delší chůzi), nepřilnavá gáza na popáleniny, malý balíček vaty, hotový sterilní obvaz č.2 a č.4, zavírací špendlík,trojcípý šátek, malé nůžky. 6. Na desinfekci rány: Septonex sprej, Mesosept sprej nebo Jodisol. 7. Ostatní: baterka, svíčka, zápalky, kapesní nůž, žiletka. U léků prostudovat návody, sledovat životnost, podívat se, zda nejsou expirované (prošlé). Při potížích pokud možno se spojit telefonicky s lékařem nebo navštívit nejbližší zdravotnické zařízení.
## Další nutné věci do lékárničky
1. Kapky do očí Ophthalmo - Septonex, mast při zánětu spojivek 2. Panthenol sprej - při oslunění a červené pokožce po rychlém opalování. 3. Lék proti zácpě u těch, kteří jí trpí. Pokud zácpa trvá víc jak 3 dny, užijeme kapky Guttalax, 10 - 15 kapek 1 - 2x denně. 4. Proti pálení žáhy a překyselení žaludku stačí zažívací soda, Talcid tablety (jsou na recept jako doplatkový lék). 5. Protialergické léky pokud trpíme alergií - Claritine, Zyrtec tablety. 6. Nevolnost při jízdě v autě, autobuse, letadle: Kinedryl tablety (1 tabletu půl hod. před jízdou v autě nebo během jízdy). 7. Mast na rány: Bactroban, Framykoin. 8. Mast na opary, borová voda (výplach rány, očí) 9. Při nespavosti: Stilnox tablety, 1 tableta před spaním. 10. Nezapomene přibalit vlastní léky, které používáme dle rad lékaře.
## Co vzít na hory za věci?
Velmi vysoké hory, velehory. Tady bude předepisovat lékař léky na recept, proto bude nejlepší, když se s ním poradíte, jaké léky jsou pro Vás vhodné nebo se poradíte s vedoucím výpravy či zájezdu. Jinak je lékárnička stejná jako základní a rozšířená lékárnička. K lékárničce na hory přibalíme: 1. Aluminiovou fólii pro ochranu před chladem. 2. Dexamethazon 0,5 mg tablety. K léčení akutní horské nemoci. Počáteční dávka je 8 mg (16tablet), pak 8 tablet co 6 hodin do ústupu potíží. 3. Mast nebo gel na natažené a namožené svaly nebo šlachy: Ibutop, Ketazon, Bonidon. 4. Proti kašli: na dráždivý kašel Kodynal tablety. 5. Na uvolnění vykašlávání: Mucosolvan 30 mg 3 - 4x 1 tableta. 6. Rýma: Vibrocil kapky do nosu. 7. Poranění či zánět spojivek: Ophthalmo - Azulen kapky a mast. 8. Proti křečím a bolesti Algifen tablety. 9. Corinfar tablety k léčbě akutní horské nemoci, rozpustit v ústech 10 mg a dalších 10 mg spolknout. 10. Antibiotikum dle volby, po poradě s lékařem.
## A co na dovolenou za mořem?
Do lékárničky přidáme zakoupenou malou pinzetu s ostrou špičkou na vytahování bodlin z mořských ježků. V Chorvatsku se radí potírání ostnu šťávou z rajčete. Proti sluníčku u citlivé pokožky je vhodné potírat pokožku Panthenol gelem, po osprchování večer než ulehnete. Dobře se vstřebává, chladí a pokožka rychleji hnědne a neolupuje se. Při ztrátách tekutin, dehydrataci z horka, je vhodný isotonický nápoj v prášku. Zakoupíte v lékárně. Olej proti komárům. Homeopaticum proti komárům: Ledum palustrae 5CH, užívá se 14 dnů před odjezdem a celou dobu pobytu v oblasti s komáry. Lék předepíše lékař na recept, nejde zatím zakoupit bez receptu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9971 (vitejdoma.cz/rodina#5570)


Přidat komentář