Informace o širáku

Pohybuje se od malinkých variant, do kterých se stěží vejde jeden člověk, po velké např. cirkusové stany. Stany pro rekreační účel mívají kapacitu do deseti lidí a jsou uskladnitelné podle druhu a velikosti téměř kdekoliv.

Základní informace

Tento plátěný přístřešek snad zná každý z nás a 99 procent z nás v něm také někdy pobývalo. I kdyby jenom na pět minut. Existují různé druhy, podle velikosti, použitých materiálů a účelu. Chcete si nějaký stan pořídit? Třeba vám náš článek pomůže.

Druhy a velikosti stanů

Pohybuje se od malinkých variant, do kterých se stěží vejde jeden člověk, po velké např. cirkusové stany. Stany pro rekreační účel mívají kapacitu do deseti lidí a jsou uskladnitelné podle druhu a velikosti téměř kdekoliv. Osobním automobilem počínaje a batohem na záda konče.

Velikost udávaná výrobcem je dvou druhů. Zaprvé je to rozměr plochy, udávaný v jednotkách metrické soustavy a za druhé počet osob. Ten bývá poněkud nadsazený, všeobecně se doporučuje kupovat takový stan, aby nám jedna osoba zbyla. Jinak by se vám mohlo stát, že se sice ve třech vejdete, ale batohy zůstanou venku, protože je nebudete mít kam dát.

Výroba stanů a jejich materiál

Tkanina používaná u stanů se vyrábí z mnoha materiálů, nejvíce z plátna (bavlny), nylonu a polyesteru. Bavlněná tkanina do sebe vodu nasaje, čímž hodně ztěžkne, ale na druhou stranu je potom ještě méně propustná, než když je suchá. Nylon a polyester jsou lehčí materiály a voda se do nich tak nevsakuje. Po určité době na slunci ale mohou ztrácet na kvalitě. Ke stanu si určitě pořiďte i kvalitní karimatku a spacák...

Ochrana před deštěm

Uvádí se v milimetrech a ukazuje, jak velký tlak deště stan vydrží než promokne. Pro letní kempování by mám měla stačit hodnota kolem 1500 mm. Stan s odolností proti dešti udávanou v hodnotách více než 2500 mm by ovšem pro rekreační účely byl zbytečně přemrštěnou investicí. Podlaha by měla být odolnější (tím, že na ní stojíte, zvyšujete tlak).

Stany a pláště

Rozeznáváme tři druhy stanů podle počtu plášťů. Každý druh existuje v mnoha variacích.

 • Stany – jednoplášťový stan

  Je použita pouze jedna nepromokavá vrstva.

 • Stany – jednoplášťový stan s tropikem

  Nad jednoplášťový stan natáhnete další plášť, tzv. tropiko (ang. flysheet). Tato vrstva poskytuje základní tepelnou izolaci a zároveň chrání před deštěm. Většinou trochu přečnívá přes okraje stanu.

 • Stany – dvouplášťový stan

  Vnější vrstva funguje jako tropiko, ale dalo by se říci, že tvoří samotný stan. Dosahuje všude až k zemi a má vlastní zapínací vchod. Uvnitř je zavěšen vnitřní stan, kterých může být několik. Tvoří se tak tzv. ložnice. Pravidlem je, že vnitřní stan se nikdy nesmí dotýkat tropika, protože by promokl. U tohoto druhu stanu je velmi dobrá tepelná izolace.

Co byste měli znát

 • Stany – podlážka

  Ve většině stanů je standardně silnější podlážka, která má izolovat od země jak tepelně, tak proti vlhku. I tak je dobré ji podložit ještě jednou nepromokavou plachtou či vytvořit podlážku z přírodních materiálů (dřevo, kámen).

 • Stany – kolíky

  Jsou určeny k ukotvení stanu za pomoci lan. Existují stany, které se dají postavit i bez nich, ale riskujete jeho převržení při silném větru či většímu náporu vody. Většinou se používají kovové, ale u větších stanů si raději vyrobte masivnější ze dřeva.

 • Stany – tyče a vzpěry

  Dají se rozdělit do dvou druhů – neohebné a ohebné. Neohebné se používají u starších stanů a přetrvávají u velkých stanů. Většinou jsou z oceli a jdou nějakým způsobem složit, aby se lépe přenášely. Ohebné vzpěry se vyrábí ze skleněného vlákna či speciálních, kovových sloučenin.

Způsob stavby a typ stanu

V zásadě jde o způsob stavby a typ použitých podpěr. V posledních letech se stávají čím dál více oblíbenějšími stany s pružnými vzpěrami, které je jednodušší postavit a přenášet, než jejich starší protejšky „ačka”. Tvary se liší podle podmínek, ve kterých má být stan používán. Co myslíte, odolá takový stan obtížnému hmyzu? Například ty, u kterých se předpokládá použití v zimě bývají nižší a mají vzpěry uzpůsobeny tak, aby vydržely jak nápor větru, tak sněhu.

Přibližná cena

Dnes již téměř všude. Klidně si vyberte ve vašem supermarketu, ale pokud kupujete stan poprvé a nemáte moc zkušeností, raději zajděte do specializované prodejny, kde vám poradí. Cena se pohybuje podle druhu od několika tisíc po desítky tisíc.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10164 (vitejdoma.cz/rodina#8442)


Přidat komentář