Co je alternativní medícina?

Jistě jste už někdy slyšeli o alternativní medicíně, která se v poslední době stává stále populárnější a vyhledávanější pro léčbu různých nemocí. Možná však nevíte, co všechno pod tento typ medicíny spadá.

Doporučujeme:

 • Alternativní medicína Znojmo:Pořádání prožitkových seminářů sebepoznání. Nabídka výkladu tarotu, Reiki, automatické a intuitivní kresby, energetických obrazů.

Pokud máte rádi své tělo i duši, chcete vyzkoušet něco přirozeného nebo přírodního, pak je alternativní medicína určena právě pro Vás.

Co znamená pojem alternativní medicína?

Pod pojem** alternativní medicína** můžeme zahrnout všechny metody a postupy léčby, které nespadají pod klasickou medicínu. Někdy se pro tento druh léčby používá také označení nekonvenční nebo** komplementární medicína**. Pojem nekonvenční znamená, že se nejedná o standardní klinicky ověřené postupy léčby. Termín komplementární značí to, že se nemusí jednat pouze o nahrazení běžného postupu alternativním, ale i pouze o doplnění a podpoření postupů klasické medicíny postupem neklasickým.

Je alternativní léčba bezpečná?

Možná Vás napadne otázka, jestli je vůbec alternativní medicína účinná, případně zdali je bezpečná. Odpovědět se na tuto otázku jednoznačně nedá kvůli velkému množství metod a postupů. Některé z nich jsou zcela bezpečné a velmi účinné, jiné jsou sice bezpečné, ale jejich účinnost je nízká. Některé formy alternativní léčby mohou být dokonce nebezpečné, pokud se neprovádějí, tak jak by měly (což ale samozřejmě platí i pro medicínu klasickou).** Alternativní léčba** tedy také patří do rukou odborníků a je potřeba si před zahájením léčby najít dostatečné množství informací. V současné době už se stále více lékařů zabývá alternativní medicínou, její postupy se více zahrnují do studijní náplně lékařských škol. Alternativní léčbou se zabývají různí** léčitelé**. Některé metody však můžeme zvládnout i sami. Pro naši bezpečnost je důležité svému praktickému lékaři sdělit, že používáme některý z druhů alternativní léčby. Některé metody, např. léčba bylinkami, by se totiž mohly navzájem negativně ovlivňovat s naší případnou léčbou s využitím klasické medicíny. Není však potřeba mít velký strach, většina metod je totiž zcela bezpečná a žádný negativní vliv na klasickou léčbu nemá (např. akupunktura nebo masáže).

Jaké jsou nejčastější metody alternativní medicíny?

Pod alternativní medicínu spadá opravdu velmi široké množství služeb a produktů. Mezi ty nejznámější můžeme zařadit např. tyto metody nebo obory:

 • homeopatie – vůbec nejrozšířenější obor alternativní medicíny, principem je léčba podobného podobným, která používá různé přírodní látky ve velice zředěné formě, které nemoc u nemocného zastaví, působí pozitivně na celý náš organismus
 • fytoterapie – nejstarší způsob léčby,  uzdravování pomocí rostlin a bylinek (ve formě čaje, zábalů, mastí, koupelí apod.)
 • masáže a masážní terapie – používá různá tření a hnětení, zaměřuje se na konkrétní část těla nebo na tělo celé
 • aromaterapie – léčení pomocí vůni
 • různé druhy cvičení – např. jóga, taiči, čchi-kung; pohybová cvičení jsou spojena se cviky dýchacími
 • akupunktura – tradiční čínská metoda, uzdravování pomocí jemných vpichů akupunkturními jehlami do různých akupunkturních bodů, čímž dochází k uvolnění dané části těla a nastolení rovnováhy
 • akupresura – funguje na stejném principu jako akupunktura, avšak využívá stlačování určitých bodů
 • léčba barvami (aura soma) – využití barevné terapie spolu s působením minerálů
 • reiki – pracuje s univerzální energií

Způsobů léčby je samozřejmě více, toto byly pouze nejpoužívanější a neznámější metody léčby.

Doporučujeme:

 • Alternativní medicína Znojmo:Pořádání prožitkových seminářů sebepoznání. Nabídka výkladu tarotu, Reiki, automatické a intuitivní kresby, energetických obrazů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10182 (vitejdoma.cz/rodina#9877)


Přidat komentář