Bez helmy nebo život?

Možnost zranění hlavy je při některých sportech mnohonásobně vyšší, ať už je to spojeno s větší rychlostí nebo častějším rizikem pádu. Při narázu totiž kromě jeho prudkosti rozhoduje i to, zda ho čekáme nebo ne.

Problémy s nervy

Traduje se, že všechny nemoci pocházejí od nervů nebo od nohou. Sami však víte, jaké to je naplno se praštit do hlavy. Chvilku jste jak omráčení (někdy nejenom jak) a při obzvlášť šikovně umístěném úderu máte krásnou zvlněnou ozdobu v podobě boule. A což teprve, když by byl náraz větší.

Nemít hlavu v oblacích

Oči, noc, zuby, brada a především mozek jsou lehce zranitelné části našeho těla, což už si uvědomovali staří válečníci, když si na hlavu nasazovali přilbice, které je měly ochránit před meči, cepy a ředmihy nepřátel.

V armádě přilby zůstaly, ale jsou samozřejmě lehčí, odolnější a rovněž nemá jejich nositel pocit, že ho zavřeli do krabičky od sardinek a za zásluhy mu udělali dvě dírky pro oči.

Jízda bez helmy

Možnost zranění hlavy je při některých sportech mnohonásobně vyšší, ať už je to spojeno s větší rychlostí nebo častějším rizikem pádu. Při narázu totiž kromě jeho prudkosti rozhoduje i to, zda ho čekáme nebo ne.

Z vlastní zkušenosti víte, že vážná zranění hlavy mohou nastat i při chůzi, když člověk uklouzne nečekaně třeba na ledu. Není tedy třeba příliš rozvádět, jak je hlava ohrožená při jízdě na motorce (čím silnější kubatura, tím větší nebezpečí?) a jak důležitým bezpečnostním faktorem je helma nebo přilba.

Správný výběr helmy

Existují tři základní typy motocyklistických helem.

  • Integrální helma

    Tu používají silniční motocyklisté - je to přilba, která má chránič brady a štít, jezdec má chráněnu hlavu od temene až po bradu ze všech stran. Tento typ vyžaduje dobré větrání a rovněž může svému nositeli mírně narušovat zrakové a sluchové vjemy z okolí. Pokud však netoužíte pro zdrátované čelisti, je integrální helma nejlepším řešením. Tyto přílby se mohou nasazovat přímo, nebo mohou mít spodní část odklápěcí.

  • Otevřená helma

    Jak už název napovídá, obličej je v tomto typu přilby chráněn o poznání méně, je vhodná pro slabší kubatury motocyklů nebo pro automobilové závodníky. Může být i s obličejovým průhledným krytem.

  • Motokrosová helma

    Na rozdíl od integrální helmy ji chybí přední kryt, zatímco chránič brady je vytažen dopředu. Zato má navíc štítek nad očima jezdce, helma je tak zepředu výrazně vykrojená. Používají se k ní speciální motokrosové brýle.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10153 (vitejdoma.cz/rodina#8294)


Přidat komentář