Návrat ženy po mateřské do zaměstnání

Zaměstnavatel má ze zákona povinnost umožnit ženě zůstat na rodičovské dovolené po dobu tří let. Ženy, které by chtěly zůstat doma s dítětem 4 roky už však riskují, že je zaměstnavatel už nevezme nazpět.

Ženy s malými dětmi jsou neatraktivní pracovní silou

Ženy obecně jsou na trhu práce diskriminovány. „Třešničkou na dortu“ jsou v tomto ohledu ženy s malými dětmi, čili ženy po mateřské dovolené. Asi každý z nás, kdo si někdy hledal zaměstnání, se setkal s požadavkem na flexibilitu. To zřejmě nebude nic pro ženu s malým dítětem…

Co s dítětem, když je žena v práci?

Jedním z podstatných problémů ženy po mateřské je, kam dát dítě, když bude matka v práci. Nabízí se sice mateřské školy, ovšem uvítali bychom delší provozní dobu. Ta končí zpravidla brzy odpoledne, kdy jsou zaměstnanci stále ještě v práci. Ve velkých městech je samozřejmě více možností, provozní doba je delší a vybírat si můžeme ze školek s různým zaměřením (třeba školky, které se specializují na výuku angličtiny apod.). Ve městech kromě toho oceníme i lepší dopravu, která bohužel představuje na vesnici obrovský problém. Tyto faktory zapříčiňují to, že ženy si hledají práci na částečný úvazek (té je však nedostatek) a práce na směny se pro ně totálně nehodí.

Je libo chůva?

Pozor, aby Vás nestála celý Váš plat! Pokud bychom si chtěli najmout někoho, kdo se postará o naše dítě a zastane domácí práce včetně nakupování a vaření, s jistotou můžeme říci, že na to by výplata ženy nestačila. Vždyť jen za samotné hlídání platíme nemalé peníze. Nicméně rodičovský příspěvek je pouze příspěvek a ne výplata za péči o dítě a domácnost.

Mateřská dovolená výrazně ovlivňuje uplatnění v profesi

Pravdou je, že mateřská dovolená v ČR je oproti jiným zemím velmi dlouhá, včetně doby pobírání dávky v rodičovství. Dlouhá doba, strávená na mateřské má později vliv na samotné pracovní uplatnění. Žena, která se rozhodne zůstat doma celé 4 roky, se při návratu do práce setká s řadou problémů. Za 4 roky se v zaměstnání leccos změní, žena postupně ztrácí schopnost orientace a prosazení v oboru, mnoho věcí zapomene apod. Tyto skutečnosti ženám k udržení stávajícího místa moc nepřidají, natož v případě hledání úplně nového zaměstnání.

Vezme Vás zaměstnavatel po rodičovské dovolené zpět do práce?

Zaměstnavatel má ze zákona povinnost umožnit ženě zůstat na rodičovské dovolené po dobu tří let. Ženy, které by chtěly zůstat doma s dítětem 4 roky už však riskují, že je zaměstnavatel už nevezme nazpět. Tento fakt si řada žen neuvědomí a následně se ocitnou na úřadu práce. Ženy jsou na trhu práce hůře placené a může se jim zdát výhodnější zůstat raději ještě rok doma. Posléze toho ale někdy litují.

Pracovní podmínky těhotných žen a matek

Žena je v době svého těhotenství a mateřství chráněna zákonnými opatřeními. Zákon v tomto smyslu pojednává o těhotných ženách, kojících ženách a ženách do devátého měsíce po porodu, kterým se v zaměstnání zakazuje vykonávat fyzicky nepřiměřenou práci a práci v nevhodných podmínkách. Rovněž není dovoleno vykonávat práce, které ohrožují těhotenství či mateřské poslání a ty, které škodí organismu. Zaměstnavatel má povinnost převést ženu na jinou práci, jestliže koná zdraví ohrožující práci. Přitom se musí zachovat alespoň stejná výše výdělku (nebo je řešením vyrovnávací příspěvek). Žena má také právo na denní směnu. Pro ženy platí i jisté úlevy z pracovních cest. Zaměstnavatel nesmí zaměstnankyni propustit v ochranné době (když je žena těhotná, čerpá mateřskou dovolenou, nebo trvale pečuje alespoň o jedno dítě do tří let věku).

Pracovní doba pro těhotné, kojící a pečující ženy

Zaměstnavatel musí přihlížet k potřebám takové ženy a je povinen upravit pracovní dobu, pokud to nebude mít vážné negativní provozní důsledky. Těhotným, kojícím a ženám pečujícím o malé děti nenáleží práce přesčas.

Přestávky ke kojení

Kojící matce musí zaměstnavatel poskytnout zvláštní přestávku ke kojení. Přestávky ke kojení jsou součástí pracovní doby a matce za ně náleží náhrada mzdy odpovídající průměrnému výdělku.

Kdy je po mateřské nejvhodnější čas se vrátit zpět do práce?

Narození dítěte znamená pro ženu vymanění se z pracovního stereotypu. Dobu pobytu na mateřské je třeba si rozmyslet vzhledem k více okolnostem. Roli zde hraje dítě samotné a jeho potřeby, možnosti hlídání dítěte, míra případného pracovního vytížení matky a jiné. Ženy, které se chtějí seberealizovat, zůstanou s dítětem co nejkratší dobu. Naopak cílem jiných žen je věnovat se plně dítěti a tak využijí nejdelší možnou dobu, kdy s ním mohou zůstat doma. Na základě některých výzkumů, ženy s vyšším vzděláním setrvávají na mateřské kratší dobu než u žen s nižším vzděláním. Ostatně, vyšší vzdělání znamená vyšší plat a lepší práci.

V průběhu Vaší mateřské dovolené udržujte vztahy a rozvíjejte schopnosti!

Ať už se žena rozhodne pro jakoukoli dobu strávenou na mateřské, doporučuje se jí, aby udržovala kontakty jak s firmou, tak bývalými kolegy a sledovala dění v oboru, zajímala se o novinky a změny, četla odbornou literaturu, rozvíjela schopnosti a dovednosti, protože to všechno pro ni bude znamenat plus a snazší návrat do práce. Při mateřské se můžete také dovzdělávat různými rekvalifikačními kurzy. Pokud se po mateřské do předchozí práce už nevrátíte, alespoň při ucházení o nové místo ukážete, že jste byla během mateřské aktivní a to Vám nemůže být na škodu.

Práce z domu je pro maminky výhrou

Některé firmy nabízejí práci, kterou lze vykonávat i z domova. Ta je jakoby přímo stvořená právě pro ženy na mateřské. Ženy mají možnost si přivydělat, a přitom být v neustálém kontaktu s dítětem. Svou práci včetně pracovní doby přizpůsobují sobě i dítěti a později pro ně není návrat do zaměstnání tak obtížný.

Přechod po mateřské dovolené zpět do zaměstnání

Jako ideální řešení se jeví začít po mateřské pracovat na zkrácený úvazek. Pravdou ale je, že takové možnosti nemá každý. Při práci na zkrácený úvazek rozdělte povinnosti spojené s péčí o domácnost a dítě mezi oba partnery. Dobré je, když se můžete s partnerem střídat v případě nemoci dítěte nebo doprovodu dítěte ze a do školky, ale střídání je vhodné i v nákupech, ve vyřizování věcí na úřadech a v jiných nutných povinnostech.

A na závěr rada pro matky

Uvědomte si, že matka, která zvládne hravě a bez problémů péči o dítě, rodinu, má čas na své koníčky a v zaměstnání je úspěšná, neexistuje. Realita je taková, že většinou je nutné se rozhodnout mezi kariérou či mateřstvím.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9945 (vitejdoma.cz/rodina#9808)


Přidat komentář