Hypotéky - úroky rostou, zájem klesá

Hypotéky -úroky rostou, zájem klesá. Raiffeisenbank až do 85 procent zástavní hodnoty. Hypoteční banka je stále lídrem hypotečního trhu. Proti trendu posledních měsíců jde Komerční banka. Stavební spořitelny jsou stabilní.

Doporučujeme:

  • Finanční poradenství Liberec nabídka administrativních služeb v oblasti obchodu a služeb. Poradenství v oblasti financí. Zprostředkování úvěrů a hypoték ze stavebního spoření.

Hypotéky zdražují, pojistky se inovují a investiční příležitosti pomalu přibývají...

Banky, pojišťovny či investiční společnosti přicházejí neustále s inovacemi svých produktů. Udržet si přehled je nezbytné. K jakým produktovým novinkám finanční instituce přistoupily začátkem tohoto roku?

Petr Zámečník

Hypotéky -úroky rostou, zájem klesá

Banky jsou stále obezřetné. Před několika měsíci zpřísnily podmínky poskytovaných hypotečních úvěrů a omezily maximální výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti. Na podzim loňského roku tak jedna ze čtyř největších hypotečních bank – Raiffeisenbank – přistoupila k omezení úvěru na 70 procent zástavní hodnoty nemovitosti. Ledy se ale postupně prolamují. Nižší zájem klientů o hypotéky, který souvisí i s očekáváním poklesu cen nemovitostí, přiměl banky k opětovnému povolení otěží.

Raiffeisenbank až do 85 procent zástavní hodnoty

Raiffeisenbank tak začala poskytovat hypotéky až do 85 procent zástavní hodnoty. Se zjednodušeným přístupem k hypotéce pro klienty přišla také Poštovní spořitelna. Připojila se k bankám, které umožňují získat list vlastnictví a snímek katastrální mapy přímo na pobočce a zdarma. Zároveň do své produktové nabídky zařadila předhypoteční úvěr, který slouží klientům, jejichž vybraná nemovitost je v družstevním vlastnictví, ale v dohledné době se bude převádět do osobního.

Hypoteční banka je stále lídrem hypotečního trhu

s největším počtem i objemem poskytnutých hypoték. S cílem upevnit a posílit svou pozici zejména na internetu spustila Hypotéku po webu. Klient musí na pobočku banky či za obchodním zástupcem až k podpisu smlouvy, veškerou komunikaci včetně dodání dokumentace a schválení úvěru může uskutečnit od svého počítače. K tomu ušetří i za odhad nemovitosti, za který zaplatí jen 900 Kč. Neplatí ani poplatek za vyřízení úvěru. Bez poplatku za schválení poskytují standardně hypotéky Raiffeisenbank či Česká spořitelna.

Proti trendu posledních měsíců jde Komerční banka

která se jako jedna z posledních naopak odhodlala zpřísnit některé podmínky. Od poloviny ledna nenabízí hypotéky na víc než 100 procent zástavní hodnoty nemovitosti a zároveň ze své produktové nabídky vyřadila hypotéku bez doložení příjmů. Stavební spoření úspěšnější než hypotéky.

Stavební spořitelny jsou stabilní

Stavební spořitelny na rozdíl od hypotečních bank neblahou situaci na finančních trzích příliš nepocítily. Loňský rok se stal opět jejich rekordním po všech stránkách a očekávají, že ani v letošním by nemuselo být hůř. Stavební spořitelny mají poměrně stabilní produkt, a proto i novinek je méně. Častěji než novinky se objevují slevové akce na uzavření smlouvy bez poplatku nebo s nižším poplatkem.

GE Money Bank

S novinkou ve stavebním spoření kupodivu nepřišla stavební spořitelna, ale klasická banka – GE Money Bank. V polovině února rozšířila svou produktovou nabídku o stavební spoření dodávané Wüstenrot – stavební spořitelnou. Garantuje úrokovou sazbu 2,1 procenta a roční poplatek za vedení účtu 250 korun.

Wüstenrot – stavební spořitelna zvýšila úrokovou sazbu

Dochází i ke zvyšování úrokových sazeb z vkladů. Wüstenrot – stavební spořitelna zvýšila úrokovou sazbu na 2,2 procenta, což je aktuálně nejvyšší sazba na trhu. Naopak kupříkladu Modrá pyramida snížila začátkem března úrokové sazby z úvěrů až o 0,4 procentního bodu.**
**

Spoření z jiného soudku

Spořit lze ale i bez stavebního spoření. Většina bank sice již upustila od 3,5procentního úroku na spořicích účtech, neboť i Česká národní banka snížila své úrokové sazby. Raiffeisenbank uvedla na trh Bonusový vklad s roční splatností, u něhož klient obdrží část úroků předem. Například při vkladu 200 tisíc korun činí aktuální roční úrok 2 procenta, ovšem bonusem je dvojnásobné úročení v prvním měsíci úložky.

Raiffeisenbank zároveň připravila emisi prémiového vkladu

jehož výnos může dosáhnout až 4 procent za rok. Základní úroková sazba je 2 procenta a v případě, že koruna vůči euru v následujícím roce neoslabí pod 30 korun/euro, získá klient zhodnocení ve výši 4 procent. Minimální investice je 30 tisíc Kč.

Globální vliv situace na finančních trzích

se v loňském roce projevil i u penzijního připojištění. Souhrnný zisk penzijních fondů poklesl o 3,68 miliardy Kč a dosáhl 708 milionů korun, což je ale při aktuálním vývoji trhů úctyhodný výkon.

Investicím se v loňském roce příliš nedařilo

Majetek v podílových fondech klesl o 71 millard Kč a nemohou za to jen zpětné odkupy. Naopak, na poklesu majetku se významně podílel vývoj na kapitálových trzích. Navzdory stále napjaté situaci na trzích přicházejí investiční společnosti s novinkami. Jejich těžištěm jsou ale především zajištěné fondy, tedy fondy, u nichž je investorům garantována přinejmenším návratnost vložených prostředků.

ČP INVEST navázal na první čtyři emise

pátým zajištěným fondem. Investoři mají garantovaný výnos minimálně 4 procenta, ovšem za 4 roky. Limitovaný je i maximální výnos na 20 procent za dobu trvání fondu. Fond je bez vstupních poplatků, zajištěný proti měnovému riziku a zájemci můžou upisovat podílové listy do 30. dubna tohoto roku.

ČSOB, největší poskytovatel zajištěných fondů

v České republice, připravila již pátou emisi zajištěného fondu ČSOB Fixovaný click. Fond garantuje za období 5 let a 7 měsíců zhodnocení minimálně 4 procenta, maximální zhodnocení je limitováno 44 procenty a odvíjí se od vývoje kurzu 30 vybraných akcií. Dalo by se s nadsázkou říci, že HSBC se svou novinkou sází na globální růst všeho.

Výběrový fond Multimanager Premium

je fondem fondů, který investuje do podílových fondů zaměřených na všechny typy aktiv: akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity... Manažeři fondů budou aktivně vybírat z 50 tisíc fondů. Očekávaný výnos fondu je 5–8 procent ročně a HSBC nabízí až 70procentní slevu na vstupním poplatku.

Pojištění se jen hemží novinkami

Originální přístup představila Česká pojišťovna svým „pojištěním složenek“. Pojištěnému v případě ztráty zaměstnání či pracovní neschopnosti bude pojišťovna hradit pravidelné platby spojené s nájmem, energiemi, školným a dalšími pravidelnými platbami. Konkrétní výše plnění se bude odvíjet z průměru výše pravidelných plateb za tři měsíce před pojistnou událostí. Limity jsou stanoveny dle volby klienta na 5 tisíc Kč, 10 tisíc Kč a 15 tisíc Kč měsíčně a měsíční cena pojištění začíná na 178 Kč.

Wüstenrot – stavební spořitelna

rozšířila možnost sjednání povinného ručení na téměř všechny typy vozidel užívaných v České republice. Novinkou je též zavedení komplexního havarijního Pojištění All Risk. Při sjednání havarijního pojištění i povinného ručení nabízí slevu ve výši 5 procent.

Allianz pojišťovna se také pustila do změn

v povinném ručení. Zavedla pojištění pro majitele vozů, kteří svá motorová vozidla využívají pouze sezonně. Pojištěný si zvolí měsíce, po které nehodlá vůz užívat, a za každý získá slevu na pojistném ve výši 7 procent (maximálně 63 procent). Pojištění je ale i tak platné po celý rok, pouze pokud klient způsobí nehodu v období „mimo sezonu“, zaplatí spoluúčast ve výši 90 procent.

Allianz dále rozšířila možnosti připojištění

ke svému kapitálovému životnímu pojištění. Nově si klienti můžou připojistit invaliditu z důvodu nemoci nebo úrazu s výplatou měsíčního důchodu, zproštění od placení v případě invalidity, připojištění pracovní neschopnosti a řadu úrazových připojištění (trvalé následky úrazu, smrt následkem úrazu, denní odškodné, pobyt v nemocnici, rizikové sporty a další).

ČSOB Maximal Invest

S kombinací zajištěného fondu a pojištění přišla v únoru ČSOB. ČSOB Maximal Invest – ČSOB Premium 3 je zajištěný fond s fixním ročním výnosem 3,33 procent. Klientům starším 54 let umožňuje využít daňové výhody.

Aviva Royal

přináší jednorázové kapitálově garantované investiční životní pojištění Aviva Royal.II. Garantuje návratnost vložených prostředků a slibuje výnos až 12,5 procenta ročně.

Kooperativa

nyní na svých internetových stránkách umožňuje všem zájemcům namodelovat si investiční životní pojištění Perspektiva. Na základě vyplnění investičního dotazníku je nakonfigurováno investiční portfolio a potenciální klient si může volit i různá připojištění.

Doporučujeme:

  • Finanční poradenství Liberec nabídka administrativních služeb v oblasti obchodu a služeb. Poradenství v oblasti financí. Zprostředkování úvěrů a hypoték ze stavebního spoření.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9934 (vitejdoma.cz/rodina#9803)


Přidat komentář