Zlozvyky u dětí

K zlozvyku se dítě může uchylovat v době, kdy se nudí (děti musíte umět zabavit), je nespokojené, zklamané nebo potřebuje-li prostě utěšovat. Většina dětí se jich zhruba do 4 let nepozorovaně zbaví, někdy to ale může být obtížnější.

Kdy vznikají?

K zlozvyku se dítě může uchylovat v době, kdy se nudí (děti musíte umět zabavit), je nespokojené, zklamané nebo potřebuje-li prostě utěšovat. Většina dětí se jich zhruba do 4 let nepozorovaně zbaví, někdy to ale může být obtížnější.

Cucání palce

Asi polovina tříletých dětí si cucá palec a některé děti si tento zlozvyk podrží až do 6 nebo 7 let. Mohou si tím pokřivit přední zuby. Podobný účinek může mít také časté cucání nějaké hračky (vyberte vhodné hračky právě zde).

Prevence - cucání prstů

Pokud je dítě mladší než půl roku, je vhodné mu nabídnout raději dudlík, po kterém se zuby nepokřiví. Větší dítě je nutné motivovat např. menší odměnou.

Prst v nosíku

Takové „dloubání” v nose, dokáže být pro dívající se pěknou zkouškou nervů. V zásadě „obsah” nosíku není zdraví škodlivý – žaludeční šťávy se s ním vypořádají a bakterie zneutralizují, ale tento zlozvyk je společensky nepřijatelný.

Prevence - prstu v nosu

Doma by neměl být vzduch příliš suchý, proto je vhodné udržovat příjemné mikroklima pomocí zvlhčovačů, odpařovačů s vodou apod. Dále platí (jako u všech zlozvyků) neustále upozorňování a opakování pravidel slušného chování.

Neumyté ruce

Umytí rukou mýdlem zlikviduje 200 miliony bakterií. Bohužel, aby se to stalo pro dítě samozřejmostí a zvykem, je nutné se obrnit… Navíc neumyté ruce mohou způsobovat žaludeční či jiné infekce.

Prevence - neumytých rukou

Dítě si musí uvědomit, že ruce se umývají před každým jídlem a po použití záchodu. Malé děti se samozřejmě neobejdou bez pomoci rodičů nebo jiného dospělého člověka.

Milovaná zvířátka

Dětem se obtížně vysvětluje např. to, že svého „chlupatého” miláčka nemohou pusinkovat, protože se tak zvíře může stát nositelem řady nemocí (salmonelóza, hlísty). Dokážete se o čtyřnohého miláčka postarat?

Prevence

Máme-li doma psa nebo kočku, pravidelně, dvakrát do roka provádíme odčervení a protihlístovou terapii. Misky na vodu a potravu domácím mazlíčkům každý den řádně myjeme horkou vodou. A samozřejmě je důležité neustále dětem opakovat: brát zvířata do náruče a hladit ano, ale nikdy pusinkovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9845 (vitejdoma.cz/rodina#6191)


Přidat komentář