Zdravotní komplikace v těhotenství

Existují potíže, které mohou průběh těhotenství zkomplikovat. Komplikace může způsobit nejen spontánní potrat, který v dnešní době není ničím neobvyklým, ale také např. nedostatečnost hrdla děložního.

Těhotenství a zdravotní komplikace

Existují potíže, které mohou průběh těhotenství zkomplikovat. Komplikace může způsobit nejen spontánní potrat, který v dnešní době není ničím neobvyklým, ale také např. nedostatečnost hrdla děložního. Chcete se o těhotenství dozvědět více? Zde máte základní fakta.

Nedostatečnost hrdla děložního

Příčinou předčasného porodu bývá ve 30 až 40 procentech případů nedostatečnost hrdla děložního. Tuto nedostatečnost často způsobuje slabé, poškozené děložní hrdlo, které nevydrží tlak rostoucího plodu a plodové vody. Hrdlo se začíná zkracovat, povoluje, plodové obaly se otevírají a těhotenství je přerušeno. To mohou způsobit jednak vrozené vady, jednak různá poškození, k nimž žena přišla během dosavadního života.

Svalové napětí v děloze

Zvýšené svalové napětí v děloze může vyvolat předčasné otevírání hrdla. K uvolnění svalstva děložních stěn se proto těhotným ženám předepisují léky.

Imunitní problémy

Když je imunita mateřského organismu příliš vysoká, tělo matky začíná produkovat protilátky. Cílem léčby je snížit imunitu nastávající maminky podáváním příslušných léčebných preparátů. Také zánětlivé procesy v pochvě mohou způsobit lokální změny elasticity tkání.

Zdravotní komplikace

Nedostatečnost hrdla děložního je zákeřná, protože se neprojevuje žádnými nepříjemnými pocity. Odhalit hrozbu mohou jen speciální vyšetření. Tato komplikace vzniká i několik týdnů – nezbytné je absolvovat všechna gynekologická vyšetření.

Obezřetnost

Žena by měla být důsledná za těchto okolností:

  • V minulosti prodělala potraty v pozdních stádiích těhotenství nebo už porodila dítě předčasně.
  • Otěhotněla poté, co absolvovala léčbu neplodnosti.
  • Gynekolog předpokládá narození dvojčat či více dětí.
  • Nastávající matce je méně než 18 let nebo je ve věku 35 let.
  • Gynekolog zjistil dříve jakékoliv gynekologické potíže – např. narušenou funkci vaječníků, narušení děložního hrdla..

Léčba

Gynekolog-porodník volí taktiku léčby podle toho, jak proces hrdla děložního pokročil. Buď tedy pomocí léků odstraňuje příčiny otevírání hrdla děložního, nebo provede cerkláž (uzavření děložního hrdla kruhovým stehem) – to se dnes dělá jen zcela výjimečně. Lékař vás vyzve k častějším prohlídkám, kde provede příslušná sonografická a gynekologická vyšetření.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9849 (vitejdoma.cz/rodina#6317)


Přidat komentář