Záchod pro dospělé vs. malé dítě

Až se dítě naučí v klidu používat hrníček, můžete postupně přistoupit k učení na klasickou toaletu. Nechejte dítě nosit lehké kalhoty, tak ať je schopné si poradit s jejich odepnutím.

Připravenost  a dostatek energie

Kdy by se dítě naučit chodit na záchod? Neučte dítě chodit na záchod dokud na to není připravené a dokud i vy nemáte dostatek času a energie, minimálně po dobu tří měsíců. V momentě, kdy dítě dokáže signalizovat, že má špinavou nebo mokrou plenu a je schopné vyjádřit třeba jednoduchým slovem, že by rádo šlo na hrníček, nastává ten pravý čas zasvětit ho velkého úkolu jako je kralování na místě, kde všichni občas musíme. Toto období nastává obvykle mezi 18 a 24 měsícem věku dítěte. Nicméně není nic neobvyklého, jestliže je dítě v plenkách ještě do tří let.

Postupné naplánování

 • Seznamte dítě s hrníčkem (nočníkem).
 • Vysvětlete dítěti, že hrníček je jenom jeho.
 • Dovolte vašemu dítěti, aby bylo přítomno, když jdete na záchod.
 • Dovolte vašemu dítěti, aby se mohlo podívat na záchodě na svoji stolici a moč, kterou tam před dítětem odnesete v nočníku.
 • Dovolte, aby si vaše dítě mohlo pohrát se splachovadlem a spláchnout.
 • Nenuťte dítě zbytečně dlouho sedět na hrníčku.
 • Nezlobte se na dítě, jestli si sedne i oblečené do hrníčku.
 • Buďte přítomni, když vaše dítě sedí na hrníčku a povídejte si s ním, nebo mu čtěte.

Všechno má svůj čas

Až se dítě naučí v klidu používat hrníček, můžete postupně přistoupit k učení na klasickou toaletu. Nechejte dítě nosit lehké kalhoty, tak ať je schopné si poradit s jejich odepnutím. Pamatujte na to, že dítě většinou potřebuje na velkou toaletu jednou denně a to v obvyklý čas, asi hodinu po jídle a na malou několikrát denně, asi hodinu po vypití velkého nápoje. Může vám také pomoct sledování výrazů v obličeji dítěte.

 • Není správné dítě trestat, když se mu stane „nehoda”.
 • Pochvalte dítě po správně vykonané potřebě.
 • Projevte zklamání, když dítě opustí hrníček bez vykonané potřeby

  Pamatujte, že učit dítě chodit na toaletu může trvat i tři měsíce. V případě, že učení trvá znatelně déle, je dobré poradit se s lékařem. Obvykle je, ale důvodem vaše předčasná snaha učit dítě něčemu na co ještě není připravené.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9824 (vitejdoma.cz/rodina#5662)


Přidat komentář