Velikonoce a barvení velikonočních vajíček

Pro získání žluté přírodní barvy velikonočních kraslic postačí odvar z cibulových slupek (vejce v něm ale povaříme jen krátce). Také můžeme získat žlutou barvu s pomocí odvaru z šafránu, rozdrcené bobule jalovce nebo kurkumy.

Velikonoce - jak se barví velikonoční vajíčka

Velikonoční vajíčka pro koledníky si většinou barvíme doma sami. Nejčastěji vařením v cibulových slupkách. Před barvením je však třeba vajíčka – ať již bílá nebo hnědá – dobře odmastit. Nahnědlá lze použít jen k barvení v cibulových slupkách, vajíčka s bílými skořápkami se pak dají uvařit v odvarech různých bylin.

Velikonoce a vlastní domácí výroba žluté barvy

Pro získání žluté přírodní barvy velikonočních kraslic postačí odvar z cibulových slupek (vejce v něm ale povaříme jen krátce). Také můžeme získat žlutou barvu s pomocí odvaru z šafránu, rozdrcené bobule jalovce nebo kurkumy.

Velikonoce a vlastní domácí výroba červené barvy

Červenou barvu kraslic získáte, když namočíte bílé vejce do odvaru ze slupek červené cibule a octa; červeného zelí nebo šťávy z červené řepy. Červenou barvu velikonočních kraslic můžete také získat pomocí šťávy z borůvek nebo bezinek, ibišku rossely nebo slezu maurského.

Velikonoce a vlastní domácí výroba světle zelené barvy

Světle zelenou barvu velikonočních kraslic vykouzlíte pomocí odvaru z lipového květu, kmínu nebo šafránu.

Velikonoce a vlastní domácí výroba tmavě zelené barvy

Tmavě zelené barvy docílíte pomocí odvaru z mladého žita, vody ze špenátu, odvaru z olšové kůry nebo odvaru z kopřiv.

Velikonoce a vlastní domácí výroba fialové barvy

Pomocí odvaru z lipového květu, kmínu, šafránu nebo černého bezu získáte velikonoční kraslice zbarvené do fialova.

Velikonoce a vlastní domácí výroba hnědé barvy

Odvar z dubové nebo olšové kůry; odvar z cibulových slupek (pokud jej necháte déle na vejce působit) a čaj vám vytvoří nádherně hnědé, přírodně nabarvené velikonoční kraslice.

Velikonoce a vlastní domácí výroba černé barvy

Černá barva není u velikonočních kraslic moc obvyklá, ale pokud opravdu chcete černá vajíčka postačí vám k tomu roztok sazí, na jehož dně je několik rezavých hřebíků nebo odvar z olšové kůry.

Tip, aby se velikonoční vajíčka leskla

Potřeme-li hotová (obarvená a nazdobená) vajíčka špekem, jsou krásně lesklá.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9809 (vitejdoma.cz/rodina#5306)


Přidat komentář