Pozor na limonády

Nejen dospělí obyvatelé České republiky, ale i české děti rekordně tloustnou. Na vině je nedostatek pohybu, nesprávný stravovací i pitný režim. Děti zbožňují hlavně sladké limonády, které ale pro svůj vysoký obsah cukru dodávají více kalorií.

Obezita kvůli limonádě

Nejen dospělí obyvatelé České republiky, ale i české děti rekordně tloustnou. Na vině je nedostatek pohybu, nesprávný stravovací i pitný režim. Děti zbožňují hlavně sladké limonády, které ale pro svůj vysoký obsah cukru dodávají více kalorií, než děti skutečně potřebují.

Zabiják zdraví

Limonády obsahují nezdravá sladidla, tzv. jednoduché sacharidy, které zvyšují nejen riziko obezity, ale i riziko vzniku zubního kazu a přítomná kyselina fosforečná také negativně ovlivňuje zdraví kostí. Bublinky jsou tvořeny oxidem uhličitým, který může způsobovat nadýmání nebo překyselení žaludku a uhasí žízeň ještě dříve než vypijeme dostatek tekutin. Nemluvě ani o vysokém množství umělých a konzervačních látek – tzv. éček.

Změňte pitný režim

Limonády jsou nejen nezdravé, ale také velmi návykové. Proto je dítěti dávejte co nejméně a pečlivě čtěte složení. Samozřejmě nejideálnější by bylo nepodávat dítěti limonády vůbec. Střídejte raději čaje, neslazené a neperlivé vody a ovocné nebo bylinné čaje. Ovocné šťávy a džusy jsou nejlepší nebarvené a také ne příliš slazené – v tom případě je pro dítě nařeďte vodou. Čaje přislazujte ovocným sirupem nebo medem. Pokud dítě pít odmítá, motivujte jej. („Až to vypiješ, můžeš se jít dívat na Večerníček”).

Ďábelské automaty

České školy dělají v rámci pitného režimu dětí jednu fatální chybu – místo pítek s vodou mají instalovány automaty na sladké limonády. Také kiosky a bufety jsou pro dítě nebezpečné. Je jasné, že běžný školák si místo minerálky raději koupí sladkou Coca Colu. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra proto školním dětem poskytuje příspěvek na podporu pitného režimu, a to pro takové nápoje, které mají pozitivní vliv na jejich zdraví. Dítě může v rámci tohoto specifického balíčku získat příspěvek až do výše 1 500 Kč za rok.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9792 (vitejdoma.cz/rodina#5036)


Diskuze a zkušenosti

Anddy | 18.07.2009 22:02
Super limonáda Určitě tuto limonádu otestuji.


Přidat komentář