Péče o dětský chrup

Příroda si dala s tvorbou zubů hodně práce a rozhodně neplatí, že když se zoubky vymění, nemusíme se o ně starat. Naopak, dětské zoubky musíme udržovat v dobrém stavu....

Prevence proti kazu

Příroda si dala s tvorbou zubů hodně práce a rozhodně neplatí, že když se zoubky vymění, nemusíme se o ně starat. Naopak, dětské zoubky musíme udržovat v dobrém stavu.

Kazící se mléčné zuby totiž zvyšují pravděpodobnost, že i stálý chrup bude náchylnější na působení činností specifických mikroorganismů v ústech.

K prořezávání dětského chrupu dochází okolo 6. měsíce věku dítěte (20 zubů - 8 řezáků, 4 špičáky, 8 zubů třenových) a výměna prvních zubů na chrup trvalý začíná kolem 5. - 6. roku dítěte.

Potrava pro dětský chrup

Nejideálnější potravou pro malé dítě je samozřejmě mateřské mléko. V době, kdy začínáme s přikrmováním, neměli bychom potravu příliš přislazovat. Dodnes se objevuje zlozvyk, kdy matka dítěti za účelem uklidnění namáčí dudlík do medu, čímž neúmyslně podporuje tvorbu zubního kazu.

Později je třeba dávat pozor na podávání kojenecké lahvičky se slazenými nápoji (týká se i slazených čajů, sirupů a ovocných šťáv), je zde velká pravděpodobnost vyšší kazivosti předních zubů.

Od nejútlejšího věku bychom měli vést děti k hygienickým návykům a automatickému čištění zubů nejlépe po každém jídle.

Péče o zuby

 • první prořezané zoubky otíráme vlhčeným čistým kouskem látky
 • již od dvou let učíme dítě správnému používání zubního kartáčku
 • nejmenším dětem při čištění zpočátku pomáháme, kontrolujeme pohyby a vyplachování úst
 • používáme kvalitní zubní pastu určenou přímo pro děti
 • zoubky čistíme minimálně ráno a večer, nejlépe po každém jídle
 • po kompletním prořezání mléčných zoubků používáme i dentální nit na čištění mezizubních prostor

Zubní kartáček

Kartáček pro malé děti vybírejte podle velikosti čistící hlavice. Pro ty nejmenší jsou vhodné kartáčky do 2,5 cm, s měkkými štětinami, barvu a typ kartáčku můžete nechat dětem vybrat dle libosti. Výměna je nutná po dvou měsících používání, což platí i u kartáčků elektrických.

Správné čištění zoubků

Prostředkem, jak dítě naučit správné technice, je vzorný příklad rodičů. Dítě rádo napodobuje dospělé jedince, v péči o chrup platí totéž.

 1. Dítěti přiložíme kartáček na zuby v úhlu 45 stupňů, aby se štětiny zároveň dotýkaly dásní.
 2. Stíravými pohyby od dásní k zubům očistíme nejdříve vnitřní plochu zadních zoubků, přesouváme se ke středu oblouku, krouživými pohyby vyčistíme plošky.
 3. Přejdeme k vnější ploše zadních zubů (čistíme 2-3 zuby najednou při sevřených čelistech).
 4. Poté čistíme přední zuby, kartáček přiložíme kolmo k zubům a pohyby nahoru a dolů čistíme přední zuby z vnější a poté z vnitřní strany, z jedné strany na druhou.
 5. Nakonec vyčistíme kartáčkem jazyk - směrem zezadu dopředu.
 6. Několikrát vypláchneme ústní dutinu
 7. Zoubky čistíme minimálně tři minuty.

Zubní hygiena

Zoubky dětí bychom měli udržovat ve výborné kondici, s čímž souvisí návštěva zubního lékaře. Děti odmala musíme naučit, že lékaře se není třeba bát, dejte si na výběru zubaře záležet. Strach ze zákroků vybudovaný v dětství se snadno přenese až do dospělosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9794 (vitejdoma.cz/rodina#5085)


Přidat komentář