Mimoděložní těhotenství - Gravidita extrauterina

Ze začátku probíhá mimoděložní těhotenství stejně jako normální. Nastávající maminka nedostane menstruaci, může cítit napětí v prsou, nechutenství, nevolnosti. Těhotenský test je pozitivní, protože v krvi je obsažen HCG hormon.

Mimoděložní těhotenství

  • Nedostatkem mikroskopických řasinek, které posouvají vajíčko z vejcovodu do dělohy. Příčinou jejich ztráty může být zánět ve vejcovodu.
  • Dalším důvodem mimoděložního těhotenství mohou být defekty vejcovodu (jamky, do nichž vajíčko zapadne, srůsty, vrozené či získané zúžení vejcovodu např. zánětem).

Komplikace s vajíčkem mimo dělohu

Vývoj vajíčka mimo dělohu může skončit různě.
- Možností u mimoděložního těhotenství je, že vajíčko spontánně odumře a samo se vstřebá. Maminka v tomto případě ani nemusí postřehnout, že se něco dělo. - Nebo dojde k tomu, že vajíčko odumře a je vypuzeno do břišní dutiny ženy. To je nejčastějším ukončením mimoděložního těhotenství. Vejcovod se snaží vajíčko dostat ven, stahuje se, a tím vajíčko vypudí do břicha ženy. Tento stav provází krvácení do břišní dutiny. Jelikož je vajíčko "potraceno", začne žena krvácet z dělohy. K této situaci většinou dojde přibližně sedm až osm týdnů po vynechání menstruace. Stav se dále vyvíjí chronicky. Žena pociťuje bolesti na jedné straně podbřišku a může se stát, že krvácení způsobí ženě anémii. Přesnou příčinu a nález určuje až ultrazvukové vyšetření. - Horší variantou při mimoděložním těhotenství je, když se vajíčko stále vyvíjí a roste. Přibližně pět až sedm týdnů po vynechání menstruace praskne stěna vejcovodu a vzniklou dírou se vajíčko dostane do břišní dutiny. Tím dojde k nebezpečnému krvácení do dutiny břišní. Žena náhle pocítí prudkou, stupňující se bolest v celém podbřišku. Ženě začne klesat tlak a puls, pokožka bledne, končetiny jsou studené. Rozvíjí se tzv. hemoragický šok z velké, až několikalitrové, ztráty krve. Proto je velmi důležité, aby byla žena co nejrychleji převezena do nemocnice, kde ji čeká ultrazvukové vyšetření a cesta na sál, kde podstoupí chirurgický zákrok.

Problémy s mimoděložním těhotenstvím

Ze začátku probíhá mimoděložní těhotenství stejně jako normální. Nastávající maminka nedostane menstruaci, může cítit napětí v prsou, nechutenství, nevolnosti. Těhotenský test je pozitivní, protože v krvi je obsažen hormon tvořený placentou v období těhotenství (tzv. HCG hormon).

Kvůli nebezpečnosti mimoděložního těhotenství se zjišťuje umístění vajíčka již v rámci prvního těhotenského ultrazvuku u gynekologa. V případě potřeby dalšího vyšetření se využívá i zavedení optiky do dutiny břišní - laparoskopie. Neuškodí, když se při návštěvě lékaře ujistíte, že se vajíčko opravdu nachází v děloze.

Ve vzácných případech totiž mimoděložní těhotenství pokračuje. Plod svým pohybem způsobuje ženě bolest a bývá deformovaný. Proto se takové těhotenství v zájmu ochrany zdraví těhotné operativně ukončí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9890 (vitejdoma.cz/rodina#7641)


Přidat komentář