Kuřáků přibývá i u dětí

Většina kuřáků začala s kouřením kolem 18. roku života, 90% z nich dokonce ještě před dovršením tohoto věku. Proč začínají s kouřením čím dál tím mladší děti, toť otázka, která trápí rodiče, lékaře i pedagogy.

Zvědavost

Většina kuřáků začala s kouřením kolem 18. roku života, 90% z nich dokonce ještě před dovršením tohoto věku. Proč začínají s kouřením čím dál tím mladší děti, toť otázka, která trápí rodiče, lékaře i pedagogy. Na prvním místě stojí většinou zvědavost. Dítěti je nabídnuta cigareta a protože mladí rádi experimentují, neodmítnou. Navíc nechce „trhat partu” a být za outsidera. Kouření dítěte ovlivňují samozřejmě nejen spolužáci, ale také rodiče – kuřáci, tabákové reklamy, kouřící filmové vzory apod.

Postupná závislost

Pokud dítěti cigareta zachutná (ani ne tak kvůli samotné chuti, ale spíše pro pocity, které jim přináší), následuje brzy další a ze hry se stává závislost. O tuhle „skvělou věc” se pak závislé dítě dělí se svými kamarády, zavádí trend kouření dále a dále. Protože si dítě uvědomuje, že kouření je špatné, svou denní zálibu samozřejmě před rodiči tají. Skryté pocity viny a strach odhalení činí dítě nervózním a nervozitu se pak snaží odstranit další cigaretou. A začarovaný kruh se uzavírá.

Dítě je ale samozřejmě přesvědčeno, že závislé není, a že kdykoliv může s kouřením přestat. A stejně tak rodiče jsou skálopevně přesvědčeni, že by poznali, kdyby jejich dítě kouřilo.

První příznaky

Změny v chování dětského kuřáka jsou velmi pomalé, proto si jich ani nemusíte všimnout. Z živého, optimistického dítěte se může stát za dva roky depresivní, konfliktní typ a vy můžete usoudit, že to má třeba po otci nebo že je na vině puberta. Všímejte si raději nápověd jako je zapáchající oblečení, kazivé žloutnoucí zuby a nehty nebo časté žádosti o kapesné.

Odhalili jste, že vaše dítě kouří?

Prevence

Dokud bude dítě kuřák vypadat před svými kamarády jako super frajer, nic se nezmění. Děti vidí jen ty pozitivní stránky kouření – zábavná teta s cigaretou v ruce, pocit jedinečnosti při kouření. Proč jim nikdo neřekne, že teta má neustálý kašel právě kvůli kouření? Že nemůže jít s rodinou na výlet, protože jí kouření vzalo kondici? Že dědeček je mrzout proto, že jej závislost na nikotinu okradla o všechny jeho záliby?

 

Pokud nekouříte a máte doma klidného chytrého potomka, pravděpodobnost, že by začal kouřit, je velmi nízká. Pokud však sami kouříte nebo je vaše dítě citlivější, hyperaktivní či náladové, zaměřte se důsledněji na správnou výchovu. Znamená to co nejméně kritizovat, za každý úspěch chválit, dávat mu najevo lásku a podporu. Jedině vyrovnané dítě má šanci vzít vaše kázání o škodlivosti cigaret v úvahu. Podporujte jeho záliby, pokud kluk rád sportuje, dejte jej třeba na fotbal. Nejhorší je nečinné postávání u zastávky se svými kamarády. Mezi klábosením vždy přijde na řadu cigareta.

Popřemýšlejte, kde se stala chyba

Zjistili jste, že váš patnáctiletý potomek kouří dvacet cigaret denně a máte chuť mu vrazit pár facek? Ještě než se pustíte do výčitek, příkazů a zákazů, zadržte. Pokuste se zauvažovat, co vašemu dítěti chybí – věnujete mu dostatek času? Nezakazujete mu zvát si do bytu kamarády? Nejste na něj zbytečně přísná/ý? Pokuste se více si s ním povídat – ale bez výčitek a kritiky, které jej akorát srazí ještě více na kolena.

 

Ať vás ani nenapadne dítěti strhnout kapesné! Závislost ho donutí sehnat si je jiným, většinou méně příznivým způsobem – dítě může začít krást, žebrat, chodit za školu (protože v ní bez cigaret trpí). Odebrání cigaret a kapesného je pro dětské kuřáky křivda, kterou vám nikdy neopustí. Zkuste to jinak. Berte je na výlety, hrajte s ním karty, dopřejte mu čas s jeho přáteli. Jen pozitivně naladěné a motivované dítě má šanci se závislosti na tabáku zbavit.

Problematiku závislosti na tabáku stále mladších dětí si uvědomuje i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. V rámci své protikuřácké kampaně se mimo jiné podílí na zřizování specializovaných poboček proti kouření. V rámci tzv. Balíčku odvykání kouření přispívá až do výše 1 000 Kč na přípravky proti kouření, a to pojištěncům bez omezení věku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9793 (vitejdoma.cz/rodina#5058)


Přidat komentář