Koktavost a léčba koktavosti

Příčiny koktavosti. Od koktavosti k souvislé řeči. Koktavost má příčin několik: emocionální šok nebo nějaký nepříjemný zážitek v dětství, opožděnou reakci mozku na to, co slyší, pomalý rozvoj koordinace pohybů jazyka, patra nebo rtů.

Příčiny koktavosti

Koktavost má příčin několik: emocionální šok nebo nějaký nepříjemný zážitek v dětství, opožděnou reakci mozku na to, co slyší, pomalý rozvoj koordinace pohybů jazyka, patra nebo rtů a ve vyjímečných případech i částečné ochrnutí úst nebo části obličeje. Na přesné příčině koktavosti u dětí jinak zcela zdravých se však odborníci dosud neshodli.

Od koktavosti k souvislé řeči

Koktavost se dá léčit nácvikem pomalého, uvolněného dýchání ještě před tím, než začne dotyčný mluvit.

Přístup praktického lékaře - koktavost

Praktický lékař obvykle pošle koktavého pacienta k logopedovi. Ten se pokusí jeho problém odstranit pomocí různých řečových cvičení, ale i relaxacemi.

Hypnoterapie - koktavost

Hypnoterapeut může postiženému pomoci tak, že se s ním vrátí do minulosti a pokusí se zjistit, jak jeho problém vznikl. V době, kdy je pacient v hypnotickém stavu může použít techniku posilování sebevědomí. Některým pomáhá zbavit se úzkosti tím, že se jim v hypnóze předvádějí složité společenské situace a zároveň dostávají návod, jak se chovat.

Přístup rodičů k dítěti - koktavost

je neméně důležitou součásti léčby. Dodržujte těchto několik zásadních rad:
- udržujte s dítětem oční kontakt, aby vědělo, že vás zajímá, co chce říct.
** - **nepřerušujte ho v řeči ani nepopohánějte
- počítejte se zhoršením řeči v náročných situacích - sami se snažte mluvit zřetelně a pomalu - nenuťte své dítě, aby se na svou řeč úzkostlivě soustředilo - nedávejte najevo svou případnou netrpělivost - nenapovídejte dítěti slova, zvyšujete tak jeho napětí a úzkost - pomáhejte mu rozvíjet jeho záliby, pocit, že je v něčem dobré utuží jeho sebevědomí - zaveďte domácí logopedii formou hry (povídání, rytmické říkanky, písničky -nikdy však proti jeho vůli)

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9887 (vitejdoma.cz/rodina#7433)


Diskuze a zkušenosti

zabinka | 12.01.2009 09:45
můj muž koktá Můj muž koktá.Je mu 31 let.Prý byl jako dítě fyzicky i psychicky týrán nevlastním otcem.Ten ho škrtil,dusil a prý mu lehal na hrudník,aby nemohl dýchat.Měl zakázáno o tom kdekoliv mluvit a svěřit se,pod trestem zabití.Aby mu to věřil,zastřelil jeho milovaného pejska,který stál vedle něj.Než se rozpovídá nebo chvátá,aby něco řekl,je nesvůj,nemůže ze sebe dostat písmeno a hodně si pomáhá nohou jako by startoval motorku.Nechce o tom s mikým mluvit,já jsem se to dověděla a on je od té doby nepřístupný,uzavřený a jako vyměněný.Miluju ho,ráda bych mu nějak pomohla,bohužel nevím jak.Odmítá vše,návštěvu psychologa,jakoukoliv pomoc,prý se s tim musí vyrovnat sám.Snažil se na to zapomenout a odpustit otčímovi.Nevím jestli je to možné,když má následky na zbytek života.Můžete mi nějak poradit....jde s tím něco udělat?Děkuji předem

matka dvou synu | 22.06.2009 12:41
koktavost To je mi lito s tvym manzelem,ale mel by urcite nekam zajit,kde mu pomuzou.Rekla bych ze sam s tim bojovat asi moc sanci nema :( Ja mam syna ted pujde do skoly a kokta,vinim sebe,jsem nervak a strasne moc se snazim, abych hned nevyletela,ale kdyz to dite neposlechne a jeste je drzej.Tak jak to mam delat nevim.'Po dobrem to moc nejde,to si dela co chce a mysli si,ze nemusi poslouchat :(Ale nechci aby mel nasledky na celej zivot a deti,lidi se mu za to smali :(

Nikča | 31.03.2012 20:47
Koktání je mé prokletí Strašně mě stěžuje život mé koktání.Na Základní škole se mi vysmívaly děti do očí občas mi učitelky naznačily,že to není zcela normální.Momentálně studuji na Zdravotnické škole a mé povolání komunikaci bude vyžadovat.Mám problémy s komunikací a jsem si zcela jistá,že spolužáci si o mě povídají za zády.Myslím si ,že příčina je v mém tatínkovi (je na mě moc přísný a neustále po mě vyjíždí) a v mém neustalém stresu ze všeho. Co mám prosím dělat ?


Přidat komentář