Kojící ženy a problémy s bolestivými bradavkami

Nejčastějším problémem při kojení jsou bolestivé a popraskané bradavky, tzv. ragády. Příčinou je obvykle špatná technika kojení. Fatální chybou je, když matka prs od dítěte odtahuje, zřejmě ze strachu, aby se mu špatně nedýchalo.

Ragády

Nejčastějším problémem při kojení jsou bolestivé a popraskané bradavky, tzv. ragády. Příčinou je obvykle špatná technika kojení. Fatální chybou je, když matka prs od dítěte odtahuje, zřejmě ze strachu, aby se mu špatně nedýchalo. Správné kojení přitom naopak vyžaduje, aby se nos i brada dítěte dotýkaly prsu! Odtažením prsu zbytečně vysunujete a namáháte bradavku, neboť nutíte dítě tahat mléko z bradavky a ne z celého prsu. Nenabízejte tedy dítěti jen bradavku, dovolte mu ústy obejmout i větší část dvorce. Na konci kojení zasuňte za vnitřní koutek úst dítěte svůj malíček, dítě se tak prsu samo instinktivně pustí.

Léčení bolestivých bradavek

Ačkoliv bolavé bradavky vznikají špatnou technikou kojení, samotné kojení (je-li správně prováděno) nemoc prsu zkracuje. Začněte vždy kojit z méně postižené bradavky. Pokud vám bolest znemožňuje kojit úplně, dejte si pauzu a mléko odstříkávejte do lahví. Hojení bradavky urychluje potírání mateřským mlékem a speciálními mastičkami. Nechávejte svá ňadra co nejčastěji na vzduchu.

Prevence

Prevencí bolavých bradavek je správná technika kojení, časté střídání poloh při kojení, vhodná podprsenka. Jsou-li prsa příliš nalitá a bolí, před kojením trochu mléka odstříkejte. Nepoužívejte plastikové, ale bavlněné vložky do podprsenky, která by neměla být těsná. Vyhýbejte se těžkým pracím a často odpočívejte. Při mytí prsou nepoužívejte žádné mýdlo ani přípravky s alkoholem. Preventivně můžete prsa ošetřovat lanolinem, který je pro dítě bezpečný.

Kdy je vhodné přerušit kojení

Pokud bolest prsou přetrvává a bradavky jsou zarudlé, svědí a pálí, z malého problému se stal velký – kvasinková infekce. Kojením kvasinky předáváte svému dítěti – poznáte to podle bílých flíčků na vnitřní straně úst – tzv. soor. Přerušte kojení a mazejte postižená místa protiplísňovou mastí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9799 (vitejdoma.cz/rodina#5181)


Přidat komentář