Jak vychovat zdravé dítě

Lidské zdraví. Zdravotní stav dětí se zhoršuje. Děti a televize - vliv televize na zdraví. Stravovací návyky a vliv na děti. Jak zlepšit zdraví dětí. Tělesná kondice dětí. Jak vychovávat zdravé děti.

Doporučujeme:

 • Dětská ozdravovna Království - léčebné pobyty v ozdravovně Království jsou celoroční, určeny pro děti od 3 do 15 let. Indikace pro přijetí dítěte k ozdravnému pobytu jsou opakovaně nemocné recidivami HCD a DCD, vadné držení těla, a neurotické potíže.
 • Hračky a šlapadla on line: Internetový prodej dětských šlapadel, odrážedel, tříkolek, koloběžek, šlapacích traktorů, hraček na sníh, hraček na zahradu, přívěsů a příslušenství, dětského nářadí, dětského pracovního oblečení a dětských autosedaček.

Lidské zdraví

Na základě vyšetření 360 náhodně vybraných dětí ve věku 7 až 12 let se zjistilo, že u 98% dětí se objevuje tři a více rizikových faktorů. To možná platí o dospělých lidech, kteří pravidelně cvičí, snaží se udržovat ideální tělesnou hmotnost, přestávají kouřit a stále více se starají o své zdraví.

Zdravotní stav dětí se zhoršuje

S dětmi je to však jiné. Americká pediatrická společnost říká: „Od šedesátých let 20. století se zhoršil průměrný zdravotní stav dospívajících. Dnešní děti jsou slabé, jejich srdce a cévy nejsou zdravé a nemají dobrou fyzickou kondici.”

Děti a televize - vliv televize na zdraví

Vysedávání před televizí má na zdraví jednoznačně negativní vliv. Tato pasivní činnost vytlačuje z života dětí aktivity, jako například jízdu na kole, basketbal, fotbal či šplhání po stromech, při kterých sílí svalová soustava a spalují se kalorie. Následkem toho dochází ke zvyšování tělesné hmotnosti, která je rizikovým faktorem zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a srdečních onemocnění. Fyzioterapeutka Kate O’Shea upozorňuje na to, že „děti, které mají ve zvyku vysedávat před televizorem, jsou potenciálními klienty lázní zaměřených na léčbu obezity”.

Stravovací návyky a vliv na děti

Jelikož se televizní reklama zaměřuje především na propagaci potravin, které mají vysoký obsah cukru, tuku a soli, většina dnešních dětí má tendenci je ve stále větší míře zařazovat do svého jídelníčku. Také se stále častěji stravují v rychlých občerstveních. Všechny tyto faktory mají na dětské zdraví negativní vliv.

Jak zlepšit zdraví dětí

Dobrou zprávou je, že děti je možné učit – a čím dříve s učením začnete, tím lépe. Zde je několik námětů, jak lze u dětí vypěstovat správné návyky:

 • Každodenní cvičení (nejlépe venku) po dobu minimálně jedné hodiny.
 • Tři jídla bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné obiloviny denně, a to vždy ve stejnou dobu.
 • Velké množství vody. Slazené limonády si šetřete na slavnostní příležitosti.
 • Omezené sledování televize. Délka času stráveného před televizí přímo úměrně souvisí se zvyšováním tělesné hmotnosti a zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi.
 • Dostatečný odpočinek. V současnosti velké množství dětí trpí chronickou únavou. Neměli bychom zapomínat na to, že dospívající mládež potřebuje spát devět hodin a mladší děti ještě o hodinu déle. Je třeba děti dávat do postele v takovou dobu, aby byly ráno, kdy mají vstávat do školy, řádně vyspané.
 • Dostatečná šíře zájmů. Je dobré, když děti mají dostatek zájmů, navštěvují knihovnu, učí se hrát na hudební nástroj, malují či zdokonalují svoji manuální zručnost. Také je žádoucí, aby trávily dostatek času v rodinném kruhu. Děti, které jsou často v kontaktu se svými rodiči, v daleko menší míře trpí stresem a těší se lepšímu duševnímu zdraví.
 • Dobrý příklad. Vaše každodenní jednání velmi silně ovlivňuje chování vašich dětí.

Tělesná kondice dětí

Budování tělesné kondice může být zábava, říká Arnold Schwarzeneger, bývalý mluvčí Rady tělesné kondice a sportu ve vládě Georgie Buse. „Vyhýbejte se bufetovým jídlům, nevysedávejte na pohovce, vypněte televizi a běžte si ven zacvičit. Lidské tělo je přece příliš vzácné na to, abychom je zanedbávali.”

Jak vychovávat zdravé děti

Buďte dobří rodiče, jděte svým dětem příkladem.

 • Učte je kázni.
 • Vysvětlujte jim, jaké jsou jejich hranice a co od nich očekáváte.
 • Od útlého věku je veďte k zodpovědnosti.
 • Nechte děti si své kapesné odpracovat.
 • Mějte ke svým dětem vstřícný postoj.
 • Učte je pozitivnímu myšlení.
 • Hodně se s nimi smějte a užívejte si.
 • Učte se svým dětem naslouchat – opravdu naslouchat.
 • Projevujte jim bezpodmínečnou lásku.

Čím více času svým dětem věnujete, tím hlubší vztah s vámi navážou a budou s vámi schopné lépe komunikovat. Ukážete-li jim význam duchovních hodnot, pomůžete jim vytvořit si hluboké duchovní kořeny. Děti tyto základy potřebují k tomu, aby se z nich vyvinuli vyrovnaní a duševně zdraví lidé.

Doporučujeme:

 • Dětská ozdravovna Království - léčebné pobyty v ozdravovně Království jsou celoroční, určeny pro děti od 3 do 15 let. Indikace pro přijetí dítěte k ozdravnému pobytu jsou opakovaně nemocné recidivami HCD a DCD, vadné držení těla, a neurotické potíže.
 • Hračky a šlapadla on line: Internetový prodej dětských šlapadel, odrážedel, tříkolek, koloběžek, šlapacích traktorů, hraček na sníh, hraček na zahradu, přívěsů a příslušenství, dětského nářadí, dětského pracovního oblečení a dětských autosedaček.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9795 (vitejdoma.cz/rodina#5105)


Přidat komentář