Důkladná péče o novorozence

V dnešní době jsou velmi oblíbené jednorázové pleny, které jsou poměrně drahé, ale velmi praktické. Po použití je stačí vyhodit do koše. Na rozdíl od nich bavlněné pleny se musí neustále prát, sušit a žehlit a přebalování je s nimi také mnohem těžší.

Doporučujeme:

 • Plavání kojenců a batolat - Praha Plavecký klub zabývající se plaváním miminek už od narození, a to po dobu kojeneckého, předškolního i školního věku. Využít můžete také zcela nové kurzy plavání.

 • Batolátko- e-shop a kamenná prodejna Kladno - Navštivte e-shop s veškerým sortimentem pro děti a těhotné. Nakupovat můžete nejen přes internet, ale i přímo v kamenné prodejně v Tuchlovicích a blízkém okolí.

 • Porodní asistentka-Olomouc - Kompletní péče o dítě po porodu, cvičení po porodu, předporodní kurz, aromaterapie,kurzy masáží dětí a kojenců, gravidjóga a praktická výuka péče o dítě. To vše a ještě více Vám nabídne porodní asistentka Ivana Pavlíková v Olomouci a blízkém okolí.

 • Dětské studio Kolotoč- Příbram - Studio nabízí vybavenou hernu, zahradu s hřištěm a posezením pro rodiče. Nabízí možnost věnovat se kreativním činnostem v zájmových kroužcích – kreslení, malování, modelování, vystřihování atd.

Nekojící maminka

Pokud maminka z nějakého důvodu nemůže kojit své dítě, řešením je umělá mléčná výživa. V tzv. počátečním mléce, které se vyrábí pro novorozence do 4. měsíce života, je větší obsah sacharidů, kterých dítě v tomto období potřebuje nejvíce. Dítě však nemusí umělou výživu snášet nejlépe. Po požití mléka může zvracet nebo mít průjem, proto je třeba vybírat umělou výživu obzvláště pečlivě. Speciální druhy umělé výživy potřebují nedonošení novorozenci nebo nemocné děti. Je-li miminko krmené z lahve, je třeba poradit se o způsobu a průběhu výživy s praktickým dětským lékařem.

 • Zásady mléčné výživy

Při přípravě mléka pro kojence se nesmí dávat více či méně prášku než je stanoveno, voda musí být kojenecká a převařená. Mléko vždy připravujte čerstvé, nenechávejte ho několik hodin před použitím ležet. Mléko ohřívejte na tělesnou teplotu dítěte. Jednou ohřáté mléko nikdy znovu neohřívejte! Zvyšujete tím riziko napadení bakteriemi. Kojenecké lahvičky sterilizujte varem.

Výživa pro miminko

 • Masový vývar

Od 4. měsíce nekojeného dítěte a 6. měsíce dítěte kojeného přestává mléčná strava stačit a pomalu se do jídelníčku zavádí i nemléčné pokrmy. Zavedení pokrmu by mělo být postupné, začíná se jednou lžičkou. Prvním nemléčným pokrmem by měl být masový vývar s jemně rozmixovaným masem, kořenovou zeleninou a bramborem.

 • Ovocné pyré

Ovocné pyré je dalším druhem nemléčného příkrmu. Může být složeno z rozmixovaných jablek, hrušek, broskví či jiného ovoce nebo můžete využít široké nabídky kojeneckých přesnídávek.

 • Další druhy nemléčné výživy kojence

Kojence můžete přikrmovat také jemně rozmixovanými bramborami nebo rozmixovanou rýží. Jídlo nekořeňte ani nesolte.

Ovocné šťávy a dětské čaje

Pokud se vám zdá připravená nemléčná výživa příliš hustá, můžete ji jednoduše zředit vodou nebo kojeneckým mlékem. Tekutiny jsou důležitou součástí nemléčné stravy – používejte hlavně ovocné šťávy a dětské čaje.

Zdravotní nezávadnost plen

V dnešní době jsou velmi oblíbené jednorázové pleny, které jsou poměrně drahé, ale velmi praktické. Po použití je stačí vyhodit do koše. Na rozdíl od nich bavlněné pleny se musí neustále prát, sušit a žehlit a přebalování je s nimi také mnohem těžší. To, co by ale mělo maminku skutečně zajímat, je zdravotní nezávadnost plen.

 • Zdravotní nezávadnost dětských plen

Jednorázové pleny dokáží udržet zadeček v suchu a zabránit tak opruzeninám, což ovšem nemusí platit u levnějších variant těchto plenek. V nekvalitních jednorázových plenkách často dochází k nezdravému zapaření pokožky. Častá výměna plenek by proto měla být samozřejmostí (tj. minimálně pětkrát za den, po stolici vždy). Citlivou kůži po každé výměně plenek ošetřete hygienickými ubrousky a dětským olejem nebo mastí proti opruzeninám a zasypte dětským pudrem. Ortopedové doporučují kupovat o číslo větší pleny – nožky dítěte totiž musí být pro správný vývoj co nejvíce od sebe.

 • Jednorázové pleny pro atopiky

Dítěti s atopickým ekzémem nebo alergií kupujte zásadně speciální jednorázové pleny, tzv. ekoplenky, které neobsahují zbytečné deodoranty, barviva, antioxidanty, krémy nebo jiné chemické látky.

Hygienické potřeby - Dětský olej

Vysoce citlivá dětská pokožka vyžaduje tu nejjemnější péči. Kvalitní dětský olej by měl být čistě přírodní, bez chemických a konzervačních látek a nejlépe i bez parfemace. Chrání pokožku před vysoušením a udržuje ji zdravou.

Hygienické potřeby - Dětské mýdlo

Také dětské mýdlo by mělo být přírodního, nejlépe rostlinného původu. Výbornou složkou je jemně ošetřující heřmánek nebo měsíček a lanolin – vosk z ovčí vlny, který dodává pokožce lipidy. Dětské mýdlo by mělo být dermatologicky testováno!

Hygienické potřeby - Dětský pudr

Dětským pudrem zasypávejte pokožku po každé výměně plenek. Jeho úkolem je chránit pokožku před zapařením a opruzením. Dětský pudr by měl být stejně jako jakákoliv jiná dětská kosmetika dermatologicky testovaný.

Doporučujeme:

 • Plavání kojenců a batolat - Praha Plavecký klub zabývající se plaváním miminek už od narození, a to po dobu kojeneckého, předškolního i školního věku. Využít můžete také zcela nové kurzy plavání.

 • Batolátko- e-shop a kamenná prodejna Kladno - Navštivte e-shop s veškerým sortimentem pro děti a těhotné. Nakupovat můžete nejen přes internet, ale i přímo v kamenné prodejně v Tuchlovicích a blízkém okolí..

 • Porodní asistentka-Olomouc - Kompletní péče o dítě po porodu, cvičení po porodu, předporodní kurz, aromaterapie,kurzy masáží dětí a kojenců, gravidjóga a praktická výuka péče o dítě. To vše a ještě více Vám nabídne porodní asistentka Ivana Pavlíková v Olomouci a blízkém okolí.

 • Dětské studio Kolotoč- Příbram - Studio nabízí vybavenou hernu, zahradu s hřištěm a posezením pro rodiče. Nabízí možnost věnovat se kreativním činnostem v zájmových kroužcích – kreslení, malování, modelování, vystřihování atd.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9828 (vitejdoma.cz/rodina#5705)


Diskuze a zkušenosti

majda.mlynarova | 28.04.2015 11:22
Dětská hygiena Ahoj holky, kde nakupujete dětskou kosmetiku? Protože u nás to je furt něco a peníze lítají…

Dita25 | 28.04.2015 11:34
Dětská hygiena Čauky máme doma podobnou situaci… to máme plenky, olejíčky, rybilku,oilatum atd. hlídám si akce

Romana | 28.04.2015 13:28
Dětská hygiena Já nakupuju přes net, bydlíme na vesnici a čas lítat pořád pro každou věc po krámech nemám, takže jednou za měsíc zkontroluju, co nám všechno chybí a obhednávám ve velkým a chudák pan z PPL hihi

majda.mlynarova | 29.04.2015 08:18
Dětská hygiena Aha, a kde nakupuješ?

Romana | 29.04.2015 14:48
Dětská hygiena Na lékarně.cz a mají pořád nějaký akce, takže to sleduju a fakt mají skvělý ceny

majda.mlynarova | 30.04.2015 12:50
Dětská hygiena vidíš to mě nenapadlo něco nakupovat přes lékárnu a koukám, že mají i dětskou výživu

Romana | 30.04.2015 14:27
Dětská hygiena Jj, mají tam všechno. Nedám na ně dopustit


Přidat komentář