Dospívání a dospělost

Psychické změny- dospívání a dospělost. Puberta u dívek. Puberta u chlapců. Dospělost. Člověk dospívá mezi 18. až 20. rokem života. Přestává růst a je fyzicky i psychicky zralý. Pro člověka znamená dospělost samostatně myslet.

Dospívání začíná u dívek mezi 11. a 13. rokem a u chlapců mezi 13. a 15. rokem. Člověk začíná rychleji růst než v minulých letech, mění se po fyzické i psychické stránce. Nastává období puberty, kdy se dívky stávají ženami a chlapci muži.

Psychické změny- dospívání a dospělost

V období dospívání si člověk začne uvědomovat svou osobnost. Napodobuje myšlenky, které jsou charakteristické pro jeho generaci. Bouří se proti autoritě, obzvlášť té rodičovské. Člověk začíná poznávat přátelství, lásku, ale bohužel i násilí. Neustále pozoruje změny na svém těle.

Puberta u dívek

Na spodní části břicha se vyskytuje stydké ochlupení a začínají růst prsa. Dívkám rostou vaječníky a mezi 12. až 15. rokem se dostaví první menstruace. To znamená, že dívka může mít dítě. Současně se roztahuje děložní sliznice, která se naplňuje krví, děloha je připravena k přijetí oplodněného vajíčka. Během puberty se dívkám tvaruje a zaobluje postava, mění obličej a přibývají na váze.

Puberta u chlapců

Během puberty se u chlapců zvětšují pohlavní žlázy, v nichž se tvoří spermie. Na dolní části břicha se tvoří ochlupení a prodlužuje se penis. Začíná se objevovat noční výron semene. Pokožka na obličeji není už tak hladká, pomalu rostou vousy a tvoří se akné. Chlapcům přeskakuje a hrubne hlas (tzv. mutují).

Dospělost

Člověk dospívá mezi 18. až 20. rokem života. Přestává růst a je fyzicky i psychicky zralý. Pro člověka znamená dospělost samostatně myslet a dělat důležitá životní rozhodnutí zcela sám.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9888 (vitejdoma.cz/rodina#7459)


Diskuze a zkušenosti

Mahulena | 18.04.2016 10:49
tadyty stránky jsou super nic tu není vulgárně vyjadřené ( taková ironie ) ale dobré pro výuku VZ jsem gynekoložka a s tímhle jsem se ještě nikdy nesetkala : P


Přidat komentář