Dětské kožní onemocnění

Kožní onemocnění spojená s vyrážkou nejsou ojedinělá. Často kožní onemocnění může mít podobu chronickou, což znamená, že se relativně klidové období střídá s obdobím, kdy je kožní onemocnění aktivní.

Doporučujeme:

  • Dětská ozdravovna Království - léčebné pobyty v ozdravovně Království jsou celoroční, určeny pro děti od 3 do 15 let. Indikace pro přijetí dítěte k ozdravnému pobytu jsou opakovaně nemocné recidivami HCD a DCD, vadné držení těla, a neurotické potíže.

Kožní onemocnění - čím je ovlivňováno

Kožní onemocnění spojená s vyrážkou nejsou ojedinělá. Často kožní onemocnění může mít podobu chronickou, což znamená, že se relativně klidové období střídá s obdobím, kdy je kožní onemocnění aktivní. Nelze se divit, stále více se odkloňujeme od přírody, v prostředí na nás útočí agresivní látky, znečištěné ovzduší, používáme kosmetické přípravky s konzervačními látkami a potraviny s řadou chemických potravinových přísad apod.

Kožní alergie

Na lidský organismus působí řada alergenů, které mohou být vnímány citlivými jedinci tak, že způsobují alergie a alergické reakce. Alergii tak mohou doprovázet svědivé vyrážky, které trápí děti tehdy, když se organismus začne bránit proti alergenu. Nejčastěji má kožní alergie podobu kopřivky.

Kopřivka

Alergické reakce organismu doprovázejí reakce na kůži ve formě svědivých vyrážek. Kopřivka na kůži doprovázející svědění má většinou alergický původ. Může být způsobena potravinami, léky, roztoči, zvířecími alergeny, pylem, infekcí apod. Kopřivka se může objevit kdekoliv na těle a obvykle během několika hodin vymizí.

Atopický ekzém

Atopický ekzém je také typický pro děti, které mají sklon k alergii. Atopický ekzém trápí už malá miminka ve věku tří měsíců, která tak mohou reagovat na skončení výživy mateřským mlékem. Ekzémy mohou mít různou podobu, přičemž mohou vymizet okolo šesti let věku dítěte.

Příznaky

Kožní projevy jsou spjaty se zarudnutím kůže, s výsevy pupínků, které jsou svědivé a mohou mokvat. U starších a dospívajících děti se mohou vrchní vrstvy kůže olupovat, kůže svědí, je suchá a zhrublá.

Prevence

Na kůži je možné používat jen speciální kosmetické prostředky a mýdla pro ekzematiky, kůži je nutné mazat po každém mytí zvláčňujícím přípravkem, oblékat si bavlněné oblečení vyprané v šetrných pracích přípravcích.

Léčebné ozdravné pobyty

Atopický ekzém může mít chronickou podobu, proto kožním projevům mohou pomáhat i léčebné ozdravné pobyty. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR svým dětským pojištěncům zajišťuje nad rámec zákonného pojištění léčebné ozdravné pobyty v zahraničí.

Vliv vnějších podnětů

Kůže může být také natolik citlivá, že při kontaktu s materiálem, který nesnáší, reaguje ekzémem. Vnější podněty, které se odráží na citlivosti kůže, mohou způsobovat kosmetické přípravky, oblečení, bižutérie apod.

Kožní onemocnění u novorozeňat

Přílišné nebo nesprávné koupání malým dětem neprospívá, protože kůže novorozeňat je méně odolná vůči vnějším vlivům. Na povrchu pokožky ještě není vyvinut ochranný kožní film a také imunologická obranyschopnost se teprve vyvíjí. Při ošetřování dětské pokožky je třeba používat speciální dětskou kosmetiku bez konzervačníchlátek. Pokud se objeví plenková dermatitida, je nutné omezit kontakt s vodou. K ošetřování pokožky jsou vhodné také zvlhčené ubrousky.

Dětské infekce

V dětském věku se také objevují infekční onemocnění, které doprovází kožní vyrážky. Jedná se o plané neštovice, zarděnky a spalničky. Pro plané neštovice jsou typické svědivé puchýřky vyplněné čirou tekutinou. Pro zarděnky je typická načervenalá svědivá vyrážka a u spalniček se jedná o červenou, později nahnědlou vyrážku. Kožní vyrážky jsou dočasné, proto nelze mluvit o kožním onemocnění jako takovém.

Mykóza

Mezi kožní onemocnění mohou spadat i mykózy nohou, které jsou vyvolané houbami a plísněmi. Jedná se o infekční onemocnění, které se vyvíjí postupně a nenápadně mezi prsty nebo na ploskách nohou. Může se jednat o olupování kůže, svědění, zánět, drobné puchýřky. Pro vznik infekce jsou pravděpodobně zapotřebí rodinné predispozice. Nejvíce příležitosti k infekci je na vlhkých podlahách veřejných hygienických zařízení. Vždy je dobré svěřit se do péče kožního lékaře.

Doporučujeme:

  • Dětská ozdravovna Království - léčebné pobyty v ozdravovně Království jsou celoroční, určeny pro děti od 3 do 15 let. Indikace pro přijetí dítěte k ozdravnému pobytu jsou opakovaně nemocné recidivami HCD a DCD, vadné držení těla, a neurotické potíže.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9829 (vitejdoma.cz/rodina#5787)


Přidat komentář