Dětská obezita

Boj s dětskou dietou je těžký, ne však nemožný. Dieta dítěte nikdy nesmí být tak striktní jako u dospělých. Dítě musí dostávat dostatek živin nutných pro jeho růst a vývoj, nesmí mít pocit hladu a ani úbytek na váze.

Doporučujeme:

  • Poradna životního stylu pro zdraví a krásu MuDr. Ludmily Truhlářové - Poraďte se s odbornicí na životní styl, zdraví a krásu. Rady v oblasti nadváhy a obezity, především dětské obezity,v oblasti poruchy výživy a jejích následků, v oblasti prevence a předčasného stárnutí. Nechybí ani protikuřácká poradna. Máte i možnost využít rekondiční a relaxační pobyty pro skupiny zájemců.

Obezita u dětí?

Boj s dětskou dietou je těžký, ne však nemožný. Dieta dítěte nikdy nesmí být tak striktní jako u dospělých. Dítě musí dostávat dostatek živin nutných pro jeho růst a vývoj, nesmí mít pocit hladu a ani úbytek na váze by neměl být více než půl kilogramu za měsíc.

Léčba dětské obezity

Důležité je začít s léčbou dětské obezity co nejdříve. Čím později s dietním programem začnete, tím větší je riziko, že dítě zůstane obézní až do dospělosti. U malého dítěte lze stravovací návyky měnit snadněji, ještě je totiž nemá tolik zafixované.

Buďte příkladem

Samozřejmě nejlepší prevencí dětské obezity je nemít obézního rodiče, jehož nezdravý způsob stravování a pasivní životní styl je nejčastější příčinou celého problému. Děti vždy napodobují chování svých rodičů, nechápou, že něco dělají špatně. Trpíte-li nadváhou a chcete pomoci svému obéznímu dítěti zhubnout, výsledek bude nulový, jestliže se nezačnete jinak stravovat i vy. Buďte mu příkladem a zhubněte také!

 

Zajistěte, aby se na léčbě obezity dítěte zúčastnila celá rodina. Zvláště prarodiče mají tendenci neustále děti odměňovat sladkostmi a domácími buchtami.

Změna jídelníčku

Hlavní zásadou je snížit množství cukru, zejména v sladkostech a limonádách a množství tuku (vyřaďte zejména smažená jídla, uzeniny, tučné maso, chipsy, koblihy a zmrzliny). Jídelníček by měl zahrnovat hodně ovoce, zeleniny, nízkotučných mléčných výrobků a celozrnného pečiva. Nezdravý tuk vyměňte za zdravý (rostlinné tuky a oleje). Nezapomeňte dítěti připravit každé ráno snídani, poskytovat mu dostatek tekutin (ne sladkých!), nejíst s ním u televize a rozdělit mu jídlo do pěti porcí denně.

Dostatek pohybu

Další nezbytnou součástí léčby obezity je dostatek pohybu. Nejvhodnější je chůze, jízda na kole nebo plavání. Hrajte s dítětem různé hry, které spojí pohyb a zábavu dohromady.

Postupná změna

Je samozřejmé, že dítě ihned změnu jídelníčku nepřijme – někdy je třeba nabídnout mu jej třeba i 6x. Jděte na to chytře – vykrájejte ovoce či zeleninu do tvaru panáčků, zvířátek či kytiček. Zapojte se do zdravějšího stravovacího režimu také. Pokud dítě sní místo kousku čokolády čokoládu celou, nekárejte jej. I když budou dodržovat jen některá pravidla hry, také zhubnou.

Dietologická poradna

Nevíte si s obezitou svého dítěte rady? Nedaří se Vám změnit jeho stravovací návyky? Obraťte se na odborníky. V dietologické poradně poradí Vám i Vašemu dítěti, jak být ve svých snahách úspěšní.

Doporučujeme:

  • Poradna životního stylu pro zdraví a krásu MuDr. Ludmily Truhlářové - Poraďte se s odbornicí na životní styl, zdraví a krásu. Rady v oblasti nadváhy a obezity, především dětské obezity,v oblasti poruchy výživy a jejích následků, v oblasti prevence a předčasného stárnutí. Nechybí ani protikuřácká poradna. Máte i možnost využít rekondiční a relaxační pobyty pro skupiny zájemců.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9796 (vitejdoma.cz/rodina#5116)


Přidat komentář