Zámek a zabezpečení bytu

Důležitou zabezpečovací funkcí dveří přebírá dveřní štít pře zámkem. Aby nedošlo k nedorozumění: zde máme na mysli štít, kombinovaný většinou s klikou dveří, jenž kryje zámek dveří, nikoliv štítek se jménem, jak by si mohl někdo myslet.

Doporučujeme:** ** ** **

 • Ceha Trading s.r.o , okr.Prostějov a okolí - Německá firma , která se specializuje na dřevěný sortiment.Nabízí: domky na nářadí , zahradní domky , chaty , chatky.Také dřevěné garáže a** přístřešky na auto.Prodejní stánky** a domky do 100m2.Používají originál severské dřevo-smrk.Kompletní dodávka.

 • Stavební společnost SLADRO s.r.o , okr.Děčín a okolí - Je pro nás samozřejmostí realizovat díla v kvalitě odpovídající představám investora a splňující požadavky patřičných norem, předpisů a moderních technologií.Aktivity naší společnosti mají široký záběr v následujících oblastech:** dodávka a montáž střech , sádrové omítky KNAUF , lité podlahy KNAUF , Cistírny odpadních vod , demolice budov , kompletní zajištění náležitostí , sádrokartonové konstrukce, půdní vestavby, minerální podhledy , tepelné izolace obvodových plášťů veškerých objektů vč. panelové výstavby , realizace výstavby rodinných domů na klíč ,  výstavba, rekonstrukce a opravy objektů , dodávka a montáž oken , zemní práce, terénní úpravy, pokládka zámkových dlažeb, demolice budov, vyklizení a likvidace suti renovace bytového jádra, bytů, domů , horolezecké stěny , rozpočty provádíme zdarma.**

 • Roman Fraňek truhlářství online , Střední Čechy- Z původního prodeje řeziva jsme rozšířili naši činnost postupně na pořez řeziva,** zakázkovou výrobu nábytku a interiérů z masivu, výrobu palet, sušení řeziva,** dále pro kutily a drobné řemeslníky nabízíme obrábění u nás zakoupeného nebo vlastního řeziva.Máme k dispozici stroje pro hoblování, formátovací pily, frézy a nově i čtyřstranný hoblovací stroj. Pro výrobky zakoupené u nás jsme schopni zajistit dopravu na Vámi určené místo. Naše sídlo a provozovna se nachází v Litoměřicích, z toho vychází i region naší působnosti v severočeském kraji a Praze a okolí. To však neznamená, že bychom nebyli schopni zajistit výrobu pro jiné lokality.
 • Dřevomont AZ s.r.o , okr.Vsetín a okolí -Stavební a obchodní společnost DŘEVOMONT AZ s.r.o. je nástupnickou organizací firmy Dřevomont - DJ Velké Karlovice.Od prvopočátku se zabývala** realizací objektů**, jako jsou** rodinné domy ,rekreační chaty, chalupy, ale i penziony , hospodářské a provozní objekty či menší výrobní haly na bázi dřeva.** Stavby je možno rozčlenit do třech typů, jež se navzájem liší způsobem provedení obvodové nosné konstrukce:Roubené dřevostavby ze surového konstrukčního materiálu , Srubové stavby , Stavby z rámové konstrukce.Zabýváme se individuální výstavbou : Co dům to originál.

Zámek a zabezpečení bytu

Oblast zámku je – se zámkem, štítem dveří a kováním dveří – slabým místem, nikoliv však jediným. Existuje ale mnoho možností, jak můžete tato slabá místa omezit, např. výměnou existujících zabezpečovacích prvků za lepší a odolnější, nebo upevněním dalších zámků navíc. I odborná montáž prvků, jež dosud nebyly připevněny řádně, znamená bezpečnější dům či byt.

Nejvyšší nároky na zabezpečení jsou kladeny u vchodových dveří bytu či domu. Pokud dosavadní vybavení nástroji nestačí, nebo jste ještě nenasbírali dostatek zkušeností s řemeslnickými úkony, bylo by v tomto případě asi správnější povolat odborníka, který vám namontuje a seřídí všechna zajišťovací zařízení tak, aby bezpečnost skutečně zajišťovala.

Dveřní štít před zámkem

Důležitou zabezpečovací funkcí dveří přebírá dveřní štít před zámkem. Aby nedošlo k nedorozumění: zde máme na mysli štít, kombinovaný většinou s klikou dveří, jenž kryje zámek dveří, nikoliv štítek se jménem, jak by si mohl někdo myslit.

Štít musí být z pevného neohybatelného materiálu, uzavírat v sobě cylindrickou vložku zámku a tím ho chránit před násilným odemknutím. Samozřejmě nesmí mít žádné šrouby na vnější straně, musí být ke dveřím připevněn z jejich vnitřní strany, přičemž závitové pouzdro i šrouby mají být z oceli. Předností jsou sražené hrany, jež neumožňují zaklesnutí kleští.

Tam kde nelze štít upevnit, měla by být vložka zámku zakryta alespoň bezpečnostní rozetou. I toto kování je nutno přišroubovat zevnitř a musí s vložkou lícovat: vložku vystupující ze dveří lze kleštěmi příliš snadno otočit a tak odemknout.

Staré zámky s klasickými klíči

Staré zámky s klasickými klíči dnes dostatečné zabezpečení dveří neposkytují: cylindrické vložky jsou podstatně bezpečnější, protože mají složitou mechaniku. Na ně žádné paklíče či planžety neexistují, lze je otevřít pouze náležitým klíčem a ničím jiným.

Konstrukce dnešních profilovaných cylindrických vložek jsou si velice podobné, až shodné, přesto se u některých typů mohou vyskytovat odlišnosti, jež značně zvyšují odolnost těchto vložek vůči vloupání navrtáním či vypáčením.

Pokud chcete zámek s profilovanou cylindrickou vložkou vsadit do dveří dodatečně, musíte si změřit tloušťku vašich dveří a podle ní teprve zámek vybírat: zámky se vyrábějí s vložkami různých délek a mají být přiměřené tloušťce dveří. To znamená, že konec válce musí lícovat se štítem dveří – ale zároveň musí být samozřejmě svým – z boku vyvrtaným otvorem se závitem – ve správné poloze vůči svému upevňovacímu šroubu, procházejícímu zámkem.

 • Dvoustranné klíče

Kromě konvenčních typů zámku existuje i systém, jehož klíče vykazují vrtání či vyfrézování na obou stranách. Pak je lhostejné, která strana se při zasunutí klíče nalézá nahoře nebo dole, neboť obě si jsou naprosto rovnocenné.

U ještě propracovanějších systémů je v klíči pohyblivě uložena malá kulička, jež představuje další zabezpečení zámku: teprve když se tato kulička dostane přes překážku uloženou hluboko ve vložce zámku, může být zámek otevřen.

Dřevěné rámy a dveře

Není-li do rámu dveří důkladně upevněn plech s obdélníkovými otvory, do nichž se zasouvají západka a (při uzamykání) posuvná závora, není ani nejlepší zámek k ničemu. V dřevěných dveřích rámech upevňují plech jen relativně krátké šrouby: tady silnější kopnutí čí páčidlo dveře otevřít mohou.

 • Šrouby až do zdiva

Bezpečný úhelníkový plech pro západku a vrtané otvory by neměly ležet v jedné řadě, aby šrouby mohly plech přidržovat z obou stran. Kratší plechy si kvalitativní ohodnocení „bezpečný” vyslouží jen tehdy, mohou-li být dlouhými šrouby zakotveny hluboko do zdiva.

Při vyměňování běžného plechu západky tradičního typu za bezpečnostní nesmíte šrouby nikdy zašroubovávat do děr již existujících, byť by svým umístěním odpovídali umístění šroubů nového plechu. Staré otvory musíte nejdříve převrtat a zatlačit do nich dřevěné hmoždinky. Teprve do nich mohou přijít nové šrouby.

Jak se dá zabezpečit dveře

Kromě zámku se v mnoha bytech na dveře připevňuje i řetěz, jenž má zabránit násilnému otevření pootevřených dveří. Daleko účelnější jsou modely, u nichž lze řetěz opatřit zamykáním. Takovýto řetěz pak může plnit svou funkci i po vašem odchodu z bytu, takže při vloupání znamená pro zloděje další překážku.

Kování pro řetězy na dveře musí být do dveřních rámu a křídla upevněno dostatečně dlouhými a silnými šrouby.

Bezpečnější zámek je závora

Spolehlivější než řetěz je druhý zámek, kombinovaný s ramenem závory. Další zámek na dveřích znamená při vloupání vždy o jednu překážku více. Rameno závory umožňuje dveře pootevřít, chcete-li hovořit s osobou za nimi stojící, zvenčí však rameno zdvihnout nelze. Dveře musí nejdříve zapadnout, pak teprve můžete rameno závory vyzvednout z kování a dveře s konečnou platností otevřít.

Citlivými prvky takového závory jsou materiál dveří (jen masivní dřevo zaručuje dobré zakotvení upevňovacích šroubů) a montáž kování k dveřnímu rámu. Pevnějším úchytem jsou závlače, jež umožňují zakotvit uzávěr závory dlouhými šrouby přímo ve zdi a ne jen poměrně krátkými vruty do rámu dveří.

Ochranu před překvapivým vloupáním slibují závory kombinované s elektronickým poplašným zařízením; násilné otevírání dveří vyvolá zastrašující jekot sirény.

Všechny tyto závory jsou ke koupi jak pro levostranné, tak i pravostranné dveře, pro dveře s přírubou i bez. Existuje tedy vhodné zabezpečení pro jakýkoliv typ dveří. Toto zařízení lze většinou upevnit i dodatečně.

Byt jako v trezoru

Zabezpečení obdobného jako je zajištění trezoru lze docílit pomocí několika speciálních zámků. Čtyři ocelové západky zapadají do plechu zámku. Zámek se uzamyká zvenčí či zevnitř čtyřnásobným otočením klíče s oboustranným pilováním. S takovýmto zámkem na západku mohou být kombinovány ocelové tyče, jež vedou po celé délce či šířce dveří, přesahují přes ně a představují ještě větší bezpečí.

Zámky s příčnou petlicí

Těžko překonatelnými překážkami jsou zámky s příčnou petlicí, chránící zejména při pokusu vyzvednout dveřní křídlo z pantů. Masivní závora, položená přes křídlo dveří, přesahuje do dvou plechů, jež jsou vsazeny na straně zámku a na straně dveřních závěsů.

 • Změna délky

Takovéto kované petlice jsou k dostání v nejrůznějších délkách. Každý model lze nepatrně zkrátit nebo prodloužit, takže je možno dveře přemostit petlicí, ať už jsou jakékoliv délky.

Do zámku těchto závor můžete vsadit profilovanou cylindrickou vložku. Konstrukce ji chrání před navrtáním.

Pokud jsou dveře v koutě a na dveřním rámu není dostatek místa pro závěr tohoto zámku, lze závoru vsadit na straně dveřních závěsů přímo do zdiva.

 • Pojistka

Takováto příčná závora může mít i pojistku. Ta v kombinaci s dalším zámkem navíc umožní i to, že dveře můžete pouze pootevřít, nechcete-li neznámého rovnou vpustit do bytu.

Tyto zámky na kované závory můžete připevnit i sami. Slabým místem těchto zabezpečovacích zařízení je závěr, připevněný na dveřním rámu. Tento závěr je jako zabezpečení stejně účinný jako samotný těžký zámek pouze tehdy, je-li upevňovacími dostatečně dlouhými a silnými šrouby odborně zašroubován. Celková hmotnost této ochrany může být podle provedení až 10 kg.

Tak jako jiné zámky se i tato zabezpečovací zařízení prodávají v nejrůznějších barvách, takže mohou být vybrány tak, aby ladily s dveřmi.

Dveřní kukátko

Dveřní kukátko není zabezpečovacím zařízením ve vlastním smyslu slova, avšak slouží k získání určitých optických informací o tom, kdo se právě za dveřmi nalézá. Umožní vám nepozorovaně sledovat, co se právě za dveřmi děje. Jste-li toho názoru, že se tam nachází nějaká pochybná osoba, nemusíte dveře otevřít jednoduše vůbec.

Kukátko navíc můžete vsadit do jakýchkoliv dveří. Dveře provrtáte vrtákem o odpovídajícím průměru, pak z obou stran sešroubujete obě poloviny kukátka.

Upřednostňujte kukátka se širokoúhlou optikou, tak vám nezůstane skryta ani osoba, krčící se na zemi přede dveřmi.

Doporučujeme:** ** ** **

 • Ceha Trading s.r.o , okr.Prostějov a okolí - Německá firma , která se specializuje na dřevěný sortiment.Nabízí: domky na nářadí , zahradní domky , chaty , chatky.Také dřevěné garáže a** přístřešky na auto.Prodejní stánky** a domky do 100m2.Používají originál severské dřevo-smrk.Kompletní dodávka.

 • Stavební společnost SLADRO s.r.o , okr.Děčín a okolí - Je pro nás samozřejmostí realizovat díla v kvalitě odpovídající představám investora a splňující požadavky patřičných norem, předpisů a moderních technologií.Aktivity naší společnosti mají široký záběr v následujících oblastech:** dodávka a montáž střech , sádrové omítky KNAUF , lité podlahy KNAUF , Cistírny odpadních vod , demolice budov , kompletní zajištění náležitostí , sádrokartonové konstrukce, půdní vestavby, minerální podhledy , tepelné izolace obvodových plášťů veškerých objektů vč. panelové výstavby , realizace výstavby rodinných domů na klíč ,  výstavba, rekonstrukce a opravy objektů , dodávka a montáž oken , zemní práce, terénní úpravy, pokládka zámkových dlažeb, demolice budov, vyklizení a likvidace suti renovace bytového jádra, bytů, domů , horolezecké stěny , rozpočty provádíme zdarma.**

 • Roman Fraňek truhlářství online , Střední Čechy- Z původního prodeje řeziva jsme rozšířili naši činnost postupně na pořez řeziva,** zakázkovou výrobu nábytku a interiérů z masivu, výrobu palet, sušení řeziva,** dále pro kutily a drobné řemeslníky nabízíme obrábění u nás zakoupeného nebo vlastního řeziva.Máme k dispozici stroje pro hoblování, formátovací pily, frézy a nově i čtyřstranný hoblovací stroj. Pro výrobky zakoupené u nás jsme schopni zajistit dopravu na Vámi určené místo. Naše sídlo a provozovna se nachází v Litoměřicích, z toho vychází i region naší působnosti v severočeském kraji a Praze a okolí. To však neznamená, že bychom nebyli schopni zajistit výrobu pro jiné lokality.

 • Dřevomont AZ s.r.o , okr.Vsetín a okolí -Stavební a obchodní společnost DŘEVOMONT AZ s.r.o. je nástupnickou organizací firmy Dřevomont - DJ Velké Karlovice.Od prvopočátku se zabývala** realizací objektů**, jako jsou** rodinné domy ,rekreační chaty, chalupy, ale i penziony , hospodářské a provozní objekty či menší výrobní haly na bázi dřeva.** Stavby je možno rozčlenit do třech typů, jež se navzájem liší způsobem provedení obvodové nosné konstrukce:Roubené dřevostavby ze surového konstrukčního materiálu , Srubové stavby , Stavby z rámové konstrukce.Zabýváme se individuální výstavbou : Co dům to originál.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9695 (vitejdoma.cz/rodina#8773)


Přidat komentář