Základní etiketa stolování a jak stolovat doma

Jak správně stolovat a společenské chování při stolování. Základní etiketa stolování. Rodinné stolování. Sváteční stolování. Přípitek. Držení příboru - jak držet příbor. Jak odkládat příbor. Švédský stůl. Chyby stolování.

Doporučujeme:

  • E-shop u Jahodů - 100letá tradice prodeje, rodinná firma s dobrým jménem a širokým sortimentem zboží. Zakoupit zde můžete veškeré potřeby do domácnosti, vše pro Vaši kuchyň, zahradu, koupelnu...,vše pro Váš domov.

Jak správně stolovat a společenské chování při stolování

Stolujeme téměř každý den, ale chováme se vždy správně? Setkávání se u jídla je už pro nás takovou samozřejmostí, že mu možná ani nepřikládáme takovou důležitost. Pořád ale stolování poukazuje na naše společenské chování a zdvořilost. Společenské chování je jako vše ostatní věcí cviku. Vždyť stolování by mělo přinášet radost a chuťové požitky.

Rodinné stolování

Přes týden mnohdy nemáme čas na to, abychom se mohli společně setkávat každý den u upraveného stolu. Pravidelný každodenní shon nám to nedovoluje..Ideální by bylo, kdyby si každý den našla rodina čas na to, aby se společně sešli u jednoho stolu. Rodinné stolování sice nepodléhá psaným pravidlům, ale ani tam bychom je neměly podceňovat.

Každý má obvykle předem vymezené místo, děti pomáhají s prostíráním… Protože každý je plný zážitků, které se přes den nahromadily, snaží se je ventilovat. Ale jak víme: s plnou pusou se nemluví.. Přesto jídelní stůl slouží nejen ke společnému stravování, ale také k upevňování rodinných vztahů.

Sváteční stolování

Ve svátečních chvílích by měla rodina věnovat zvýšenou péči stolování, a to nejen z výchovného hlediska, ale také z hlediska zdraví a duševní hygieny. Naše naladění ovlivňuje i to, jak je sváteční stůl prostřen, jestli všichni členové rodiny ke stolu zasedají společně, nejsou-li v pracovním oblečení apod. U stolu by měl být klid – při jídle by se neměly řešit rodinné problémy.

Přípitek

Ťukáme si jen s vínem a sektem a vždy se díváme do očí. Sklenice pozvedáme za stopku. Ostatní nápoje jen pozvedáme.

Držení příboru - jak držet příbor

Vidličku i nůž držíme jako tužku. Zápěstí by se nemělo dotýkat stolu.

Jak odkládat příbor

Měli bychom požadovat tolik jídla, kolik opravdu sníme. Talíř, kde se nachází plno rozházeného jídla, nevypadá nejlépe. Pokud už nemůžeme dojíst, odložíme příbor na stranu a tím dáváme najevo, že už jsme s jídlem skončili.

Párátko

Uvízne-li nám kousek jídla mezi zuby, neměly bychom je začít „dolovat“ přímo u stolu. Párátko v ústech nevypadá „chutně“ ani pokud jsme ve svém rodinném prostředí.

Švédský stůl - nenakládejte si hromadu jídla

Švédský stůl je rozmanitý – obsahuje řadu dobrot a každý si může naložit na talíř **jídlo podle své chuti. **Na talíř bychom si měli vždy nakládat s rozumnou mírou. Není zakázáno jít si přidat, ale hloupě vypadá, když se na talíři nachází hromada jídla. Rovněž na jeden talíř nenakládáme jídla, která se navzájem neslučují – např. ryba a sladkosti apod. Pokud si půjdete naložit víckrát, vždy si vezměte nový talířek a nový příbor.

Nejčastější chyby při stolování

  • Odložit použitý příbor vedle talíře.
  • Začít jíst dříve, než mají ostatní jídlo před sebou.
  • Olizování nože.
  • Opírat se lokty o stůl, případně si opřít bradu o dlaň.
  • Mluvit nahlas s plnými ústy.

Doporučujeme:

  • E-shop u Jahodů - 100letá tradice prodeje, rodinná firma s dobrým jménem a širokým sortimentem zboží. Zakoupit zde můžete veškeré potřeby do domácnosti, vše pro Vaši kuchyň, zahradu, koupelnu...,vše pro Váš domov.


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9624 (vitejdoma.cz/rodina#6229)


Diskuze a zkušenosti

oracle29 | 30.12.2009 18:52
Způsob držení příboru mi připadá jako blábol Toto mi zní jako velmi amatérská představa jak se to má dělat možná odněkud opsaná. Podle pravidel se právě jako tužka držet nemá ale naopak pouze shora!!! viz Špaček http://www.impuls.cz/drzeni-priboru/article.html?id=215225 a obrázek zde: http://chestofbooks.com/health/nutrition/Food-and-Health/Preparing-Supper-How-May-We-Help-In-Preparing-Supper-Contin.html

oracle29 | 01.01.2010 13:16
Držení přiboru Zde špaček ještě jednou a podrobněji: http://www.ceskatelevize.cz/program/204522161300015.html ?tema=detail Nepopírám že dle dokumentů pro diplomaty platí že v jiných zemích se může držet jinak....

pirát | 04.02.2010 18:23
Držení příboru Samozřejmě, že se NEDRŽÍ jako tužka!!! To pak vypadá jako ve školní jídelně!

Karolina | 28.09.2011 13:27
držení příboru ... připojuji se k názoru již předchozích diskutérů. Příbor se nedrží!!! jako tužka. To je přímo fatální prohřešek, zejména, jsme-li ve společnosti vycepovaných cizinců, kteří se učili držet příbor na západě od našich hranic. Většina lidí příbor ale držet správně neumí a moje babička vždy říkala, že ten či ten drží příbor jako prase kost. Přitom je to opravdu docela jednoduché držet příbor správně.

Tichá Ivana | 31.07.2013 12:55
ukončení stolování Všude se dočteme o přípravě ke stolování a k jeho průběhu. Zajímá mě také způsob ukončení stolování. Čeká se na posledního nebo se odchází ihned po ,,vyblejskání" talíře. Já mám na to svůj názor, co je však podle etikety správné, to nevím.

Evul Anul | 09.12.2013 08:37
Jídllo chci jíst jídlooooo

LOLíík | 06.02.2014 13:14
Ahojkýýý Ja Ja Ja, Das ist gut! :DDDD Pac a pusu vaši Němci


Přidat komentář