Vybírání vypalovačky

S výběrem začneme u vypalovačky CD (označení CD-RW). Tyto mechaniky lze ještě stále nalézt v cenících prodejců, ale jejich výroba už je ve výrazném útlumu. Prakticky dochází k jejímu zastavení a mnohé známé firmy (značky) už od ní úplně upustily.

Vybírání vypalovačky

Z toho plyne jeden závěr, že disk CD nebo DVD musí být vypálen kvalitně a bez neopravitelných chyb. To může zaručit pouze kvalitní vypalovačka a kvalitní médium, v následujících odstavcích se dozvíte, jak vybrat jedno i druhé.

Jak vybrat vhodnou vypalovačku

Zde se dozvíte mimo jiné jak přistupovat k výběru vypalovačky a vybrat tu, se kterou budete maximální dobu spokojeni.

Vypalovačky CD

S výběrem začneme u vypalovačky CD (označení CD-RW). Tyto mechaniky lze ještě stále nalézt v cenících prodejců, ale jejich výroba už je ve výrazném útlumu. Prakticky dochází k jejímu zastavení a mnohé známé firmy (značky) už od ní úplně upustily. Jejich výroba totiž už není cenově rentabilní.

 • Tip

  Výběr té správné nové vypalovačky CD je velmi jednoduchý, neuděláte totiž chybu při výběru jakékoli vypalovačky známější značky. V cenících prodejců výpočetní techniky byste vlastně ani nové neznačkové modely neměli najít.

  Jiné je to s koupí bazarové vypalovačky, zde už byste měli výběru věnovat dostatečnou pozornost a vybírat vypalovačky staré maximálně 2 roky. Přitom se navíc zaměřte pouze na známé osvědčené značky, jako jsou TEAC, NEC, Plextor, Lite-On, Pioneer a Toshiba. Po prodejci požadujte alespoň půlroční záruku. Cena kolem 300 Kč s DPH sice není závratná, ale jen tak vyhazovat peníze oknem, když mechanika vypoví službu, je luxus.

Vypalovačky COMBO

Jak už bylo řečeno v úvodu, vypalovačky CD-RE už pomalu ale jistě mizí do propadliště dějin. U mechanik COMBO je to obdobné jako u CD-RW, jejich výroba sice ještě není v útlumu, vznikají i nové modely, ale chvíle, kdy se přestanou vyrábět, se také velmi rychle blíží.

 • Tip

  S mechanikami DVD-CDRW se velmi často setkáte v nabízených sestavách počítačů. Tímto krokem si výrobci sestav často přilepšují, kdy za cenu vypalovačky DVD zařadí do sestavy vypalovačku COMBO.

  Ale teď už k samotnému výběru. Mechaniky DVD-CDRW nabízené v cenících vypalují ve velmi podobné kvalitě, a proto je třeba zaměřit se při jejich výběru především na schopnosti čtení. Ve čtení DVD jsou bezkonkurenční kombinované vypalovačky Lite-On, za nimi se pole vyrovnává a mezi dalšími vypalovačkami naleznete například modely značek ASUS, LG nebo TEAC.

  Ve čtení CD je situace trochu jiná, zde mají navrch modely od LG, za nimi následují ostatní, jako jsou ASUS, Lite-On a další.

  V zásadě lze říci, že pokud vaše sbírka lisovaných či vypálených médií nevykazuje velké poškození (poškrábání) povrchu, je prakticky jedno, jakou zvolíte značku vypalovačky DVD-CDRW. Jejich ceny jsou vyrovnané a pohybují se mezi 700 a 900 korunami bez DPH.

Vypalovačky DVD

Nakonec se dozvíte to nejdůležitější, a to jak vybírat vypalovačky DVD. Při výběru vypalovačky DVD budeme postupovat trošku jinak, protože koupi vypalovačky lze realizovat dvěma základními způsoby:

 • Pokud si pořizujete nový PC s DVD vypalovačkou, tak je výběr většinou učiněn za vás, i když můžete mít na výběr mezi několika modely.
 • Pokud si pořizujete vypalovačky zvlášť, je nákup zcela ve vaší režii.

   

  Upozornění:

  Úvod tohoto článku byl věnován vypalovačkám CD-RW a DVD-CDRW, přičemž jejich výběr byl relativně jednoduchý. U vypalovaček DVD to až tak jednoznačné není, a proto je důležité získat před koupí dostatek informací, aby posléze zavládla spokojenost.

  A právě proto bude v následujících řádcích podrobněji rozebrán druhý způsob pořízení, tedy ten, že koupě vypalovací mechaniky je zcela ve vaší režii. Důležité informace pro výběr a koupi můžete čerpat z následujících zdrojů:

 • Doporučení známého

 • Doporučení prodejce, který pomůže s výběrem
 • Doporučení odborníka (např. rubrika „Poradna” v časopisech a internetových magazínech)
 • Recenze vypalovaček na Internetu a různé diskuze

  Máte sice ještě jednu možnost, ignorovat jakékoli doporučení, střelit od boku a vybrat vypalovačku zcela náhodně. Této „akci” se, ale zdaleka vyhněte, pro výběr vypalovačky potřebujete alespoň základní informace a znalosti.

Vypalovačky DVD s podporou formátu DVD-RAM

Prvním krokem ke správnému výběru vypalovačky je znalost účelu použití. Vypalujete-li velké množství dat, jako jsou domácí videa, zálohy apod., potom můžete s lehkým srdcem volit vypalovačky bez podpory DVD-RAM. Pokud DVD často přepisujete a zapisujete na data pro dočasné použití, popřípadě přenášíte velké objemy dat mezi více počítači, jsou zde pro vás vypalovačky s podporou DVD-RAM, takzvané „multiformátové”.

Média DVD-RAM umožňují totiž až 100 000 násobný přepis, a navíc se dají i uzamknout. U DVD-RAM vypalovaček je ale jeden malý háček. Přenositelnost dat tohoto formátu je omezena tím, že druhá strana musí vlastnit také mechaniku alespoň s podporou čtení formátu DVD-RAM, kterých není v současnosti mnoho, ale blýská se na lepší časy.

Jestliže je tedy vaší volbou vypalovačka s podporou formátu DVD-RAM, je na našem trhu jasnou jedničkou značka LG, protože všechny její vypalovačky umí DVD-RAM vypalovat. Dříve než LG byly na našem trhu vypalovačky Panasonic, bohužel tyto mechaniky byly cenově vysoko a špatně dostupné, proto nedošlo k jejich rozšíření.

 • Tip

  LG, NEC a Lite-On patří mezi vypalovačky s nejvyšší kvalitou zápisu DVD vůbec a jediný limitující faktor pro pořízení modelu s podporou formátu DVD-RAM je momentální dostupnost té které značky v počítačových obchodech a také cena vybraného modelu, která se obchod od obchodu může lišit. Současná cena nejlevnějších modelů se dostala pod hranici 1000 Kč bez DPH.

Jiné vypalovačky

V druhém případě, tedy když nevyžadujete podporu zápisu DVD-RAM, máte na výběr z mnohem většího množství vypalovaček. Předními modely v oblasti kvality zápisu jsou už výše zmíněné značky LG, NEC, Pioneer. Do této kategorie patří i další značky jako Lite-On, ASUS, BenQ, popřípadě jejich OEM partneři.

Mezi tyto vypalovačky lze zařadit i značku Plextor, která byla synonymem pro slovo kvalita mezi vypalovačkami CD. Mezi DVD vypalovačkami už na tom není nejlépe, mnoho modelů vypalovaček dokáže zapisovat kvalitněji a cenově jsou mnohem níže.

Rady na závěr

Z předcházejících řádků jste si jistě udělali představu o nejpoužívanějších modelech vypalovaček DVD a při jejich koupi můžete k těmto informacím také přihlédnout. Následující řádky převedou předcházející text do několika zásadních bodů, ke kterým je třeba přihlédnout při výběru vypalovačky:

 • Měli byste vědět, k čemu budete vypalovačku používat (rozhodnutí mezi modely s podporou DVD-RAM nebo bez podpory).
 • Chcete-li vytvářet pomocí vypalovačky potisk, vybírejte modely s podporou LightScribe nebo LabelFlash.
 • Chcete-li vypalovačku přenášet, potom si vyberte externí model (pozor na externí modely slim, většinou nemají dostatečný výkon a kvalitu zápisu oproti klasickým modelům), pokud vypalovačku nebudete přenášet, vybírejte interní modely.
 • Projděte si pár stránek o vypalování a nechte se na nich inspirovat výběrem, rozhodně neuděláte chybu.
 • Pokud už jste si vybrali, zjistěte si maximum dostupných informací (odborníků, z Internetu, z diskuzí, od známých) o vámi vybraném modelu dříve, než ho koupíte a popřípadě přehodnoťte svůj výběr.
 • Přednostně vybírejte vypalovačky retail (krabicové verze), jsou jen o málo dražší než verze bulk (vypalovačka v pytlíku), a navíc součástí balení u retail modelů je i vypalovací software.
 • Jediné co ještě zbývá, je mít při výběru a koupi šťastnou ruku, aby nebyla vaše vypalovačka z vadné série a dobře a dlouho vám sloužila.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9652 (vitejdoma.cz/rodina#7835)


Přidat komentář