Umělecké kovářství - výběr firmy

Řemeslo je vzácné nejen proto, že se mu věnuje stále méně lidí. Co je zpracováno ručně, je kvalitní, může být na míru dle vašich představ a tím pádem i originální. Jak je tomu v případě kovářství?

Práce se železem. To je obor kovářství. Tento materiál je velmi flexibilní a má řadu předností. Musí se ale využít speciálních technik, těžších nástrojů a různých postupů, které ovládá jen zkušený řemeslník. Takový kovář vám pak může zhotovit řadu produktů, které mohou být menšího charakteru i větších rozměrů. Kovářské výrobky mohou být účelové jako je třeba plot, ale také estetické, což může představovat klidně i šperk. Podívejme se proto na nabídku více zblízka.

Kde najdete kováře?

Tato otázka by se mohla zdát jako zbytečná, ale vezměte si to z toho pohledu, zda-li je dostatek kovářů. Už jsme zmínili, že toto řemeslo se potýká s nedostatkem pracovníků.** Kovář** sám o sobě musí mít určitém znalosti, ať už je získá ve škole nebo se toto povolání předá z generace na generaci. Co se týká hledání, tak se samozřejmě nabízí, že otevřete klasické kanály jako je internet, telefonní seznam a podobně. Stejně jako v mnoha jiných případech ale jistě budete chtít i kvalitu. Dejte proto i na reference svých známých, podívejte se na předchozí tvorbu vámi vybraného řemeslníka a také na jeho nabídku. Kovářské produkty mohou být v širokém rozpětí a ne každý flexibilně ovládá všechny práce s kovem nebo ne vždy na to má potřebné prostory, nářadí atd.

Pokud se vám bude líbit práce určitého** kováře**, tak neváhejte urazit třeba delší cestu, pokud se nachází daný řemeslník dále od vašeho domova. Vyplatí se to, protože kovářské produkty jsou kvalitní a mají dlouhou životnost. Jakmile vám padne do oka um a zpracování kováře, tak jedině tak budete mít výrobek podle vašich přání. A kdy se na kováře obrátit?

Kdy využít služeb kováře?

Pokud se trochu odpoutáme od nabídky kovářství, kterou si charakterizujeme níže, tak na kováře se obraťte, když budete potřebovat zpracovat něco dlouhotrvajícího. Vzhledem k produktům, kdy se může jednat o větší konstrukce i malé prvky máte možnost mít produkt z odolného materiálu, který ale i tak může být subtilní. Kupříkladu plot. Jeho jemné součásti mohou být velmi nepatrné, ovšem chrání váš dům lépe než živý plot, který lze lépe zdolat.

Pokud máte zájem o kovový výrobek, tak zvažte, zda se vydáte do velkoobchodu. Jako v mnoha jiných případech se zde setkáte s méně kvalitními výrobky než jako je tomu u ruční a poctivé práce. Rovněž hrozí, že pokud se něco poničí, tak následné opravy jsou obtížnější a mohou být už vidět. Ruční prací se dá ovšem lépe manipulovat, protože odolné prvky se lépe renovují a také jednotlivé součásti do sebe více zapadnou, tudíž opravy jsou snadnější.

Na kováře se obraťte, pokud chcete něco na míru, něco originálního a jedinečného. Ať už je to dle vašich představ nebo návrhu odborníka. Uvidíte, že to pak ostatní budou obdivovat.

Nabídka kovářství

Zmínili jsme umělecké kovářství. Tato ruční práce je uměním sama o sobě, protože i když si pod uměním můžete představit třeba šperk, tak i plot může být estetickým dílem. Jeho vizuál, konvence ke zbytku okolí a ztvárnění taktéž potřebují umělecký cit. Co se vám tedy nabízí? Začněme od děl, která jsou vnímaná jako umělecká.

Kované skulptury

Ať už se bude jednat o celkové prvky, kovové komponenty nebo nosné konstrukce, tak kov jako umělecký artefakt je velmi ceněn. Jedná se totiž o netradiční materiál, který má v sobě určité tajemno, ale zároveň může být i elegantní. Pokud chcete na zahradu něco** netradičního**, tak zapomeňte na barevné figurky, ale nechte si zhotovit sochu, která bude mnohem více noblesnější.

Šperky

Ano, i šperky lze vytvořit z kovu. Nemáme nyní na mysli jen klasické zlato a stříbro, ale i jiné variace. Ty mohou být samy o sobě kovové, ale lze je i barvit a kombinovat i s jinými materiály, které budou tvořit originální šperk, kterého si každý všimne.

Ploty, mříže a zábrany

Praktické využití, které má v sobě ovšem umělecký potenciál. Vzpomeňte si na zdobné hroty plotů, zaoblené linie mříží nebo jiná ztvárnění těchto výrobků, které sestavují daný produkt ve větším počtu a musí se zde pečlivě pracovat s přesností. Efektní plot může být jako zámecký artefakt, proto si pečlivě vyberte, jak doladíte své obydlí, aby konvenovalo zbytku vašeho domova.

Nábytek

Též nábytek patří do umělecké oblasti. Pokud budete mít produkty na míru, tak se rovněž může pracovat se zbytkem okolí a tím pádem se zohledňuje i designová sféra. Můžete mít čisté moderní linie, ale stejně tak i zdobné prvky, kterými se honosil nábytek za našich prababiček.

Repliky starých předmětů

Vezměte si, že pokud byli kováři v předchozích dobách hojně využívaní, tak měli na starost řadu výrobků, které se dnes rovněž prodávají ve velkém. Ovšem takový meč, vladařské pomůcky, staré pracovní pomůcky nebo jiné artefakty opět nejlépe vyniknou v provedení ručním. Jestli třeba chcete mít nějakou** repliku** vzhledem k historii vašeho rodu nebo máte třeba historický objekt (spravujete zámek či hrad, historickou chalupu a podobně), tak si nechte vyrobit takový předmět na míru, aby byl co nejautentičtější.

Pracovní nástroje

Pravda, tyto produkty sice nejsou zrovna uměleckým artefaktem, ale stojí za to se o nich zmínit. Kolikrát se vám stalo, že nové hrábě praskly? Kolikrát se vám něco ulomilo nebo proděravělo? Pokud si necháte udělat pevné kování, tak výrobek bude kompaktnější a déle vydrží. Profesionálové pak k výrobě používají všechny kvalitní materiály, tudíž budete mít k dispozici třeba u hrábí i pevnější dřevěnou rukojeť.

Renovace

Pokud máte kvalitní kovářský výrobek a poškodí se vám, tak jděte jedině za odborníkem. I když je kov flexibilní materiál, tak se jeho opravou se musí nakládat profesionálně, aby nebylo nic poznat. To se pak týká zejména historických předmětů, na kterých může být vidět stopa času, ale nikoli svařené spoje a podobně.

Výběr kovářství

Některé služby jsme nadnesli, také to, kam se na kováře obrátit, tak ještě pár poznámek k výběru.

Až budete hledat kováře, tak se porozhlédněte po nabídce. Poté, co někoho oslovíte, tak se informujte, zda je schopen vám zhotovit to, co si budete skutečně přát. Nebojte se ptát a informovat a rovněž si nechte i poradit. Zkušený pracovník má praxi a ví, co lidé žádají a s čím jsou spokojeni. Až budete oslovovat danou firmu, tak se nebojte zeptat ani na něco, co není třeba úplně běžné, což se může týkat třeba oněch historických předmětů. A na závěr – nebojte se experimentovat. Jedině neotřelé a kvalitní výrobky budou těmi originály, které chcete. Pak vám zase na opačné straně nikdo nebrání ani méně nápadným prvkům. I ty budou ale svým způsobem výjimečné, pokud půjde o kvalitní ruční práci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9788 (vitejdoma.cz/rodina#9932)


Přidat komentář