Úklid automobilu na zimu

Vzhled, funkčnost i prodejní hodnota motorky závisí na pečlivé údržbě a dlouhodobé uložení motocyklu si žádá provedení nutných prací.Na druhou stranu zanedbaná údržba motorky může začátkem sezóny připravit nepříjemná překvapení.

Úklid automobilu na zimu

Právě nastala ideální doba k zazimování motocyklu. Někteří rádoby „motorkáři” tuto očistu vůbec neznají a za zazimování pokládají vjezd do garáže za prvního sněhu a výjezd na jaře (bez jakékoliv údržby).

Vzhled, funkčnost i prodejní hodnota motorky závisí na pečlivé údržbě a dlouhodobé uložení motocyklu si žádá provedení nutných prací. Na druhou stranu zanedbaná údržba motorky může začátkem sezóny připravit nepříjemná překvapení (pokud se vám vůbec podaří nastartovat!). Rozsah nutných činností závisí na místě, kde vaše motorka bude zimu přečkávat.

Místo pro schování auta

Zazimování nemusíte tolik řešit, pokud máte moto uloženou ve vytápěné místnosti a čas od času ji alespoň v garáži nastartujete a trochu popojedete. Zabráníte tak deformování pneumatik, na kterých nechává dlouhodobé odstavení v místech styku s podlahou trvalé stopy. Nejlepším řešením je vždy zdvih zadního kola pomocí stojanu.

Ovšem i motorka zazimovaná ve vytápěné garáži si žádá důkladnou očistu a konečné přikrytí tkaninou.

Základní očista

Pečlivé omytí je základ. Budete potřebovat technický benzín (očistíme pohyblivé spoje, zaojelované části, zadní kolo i ovládací prvky motoru). Dále si pořiďte prostředky k čištění motocyklu (nejpraktičtější jsou ty ve spreji), volte univerzální, které můžete použít na všechny druhy povrchů.

Očistěte důkladně veškeré povrchy, ideální je sundat všechny plasty. Zároveň tak upevníte úchyty a utáhnete šrouby.

Dbejte, abyste místo po místu řádně osušili. Jen tak se vyhnete možné korozi.

 • Sekundární řetěz, spojka, přední brzda

  K ošetření chromovaných a lakovaných dílů použijte konzervační spreje. K očištění řetězu a řetězových kol použijte pouze čistý motorový olej, kterým promazejte i ostatní kluzné plochy. Týká se všech lanovodů, čepů páček, rukojeťe plynu a nezapomeňte na ošetření čepů stojánku.

  Řetěz očistěte pomocí kartáče a dopněte.

 • Akumulátor - vyjímat / nevyjímat?

  Existují dvě možnosti. Buďto akumulátor na konci sezóny poctivě vyjmete, uložíte na místo, kde máte jistotu stálé teploty a sucha a ochráníte jej tak před mrazem. Musíte si zároveň dát tu práci a měsíc co měsíc akumulátor nabíjet (volte co nejmenší nabíjecí hodnotu).

  Jiná situace nastává v případě, že jste motorku zazimovali do vytápěné místnosti, akumulátor tak může zůstat na svém místě.

Nutné kontroly a očisty

Nejprve demontujte víčka plovákových komor a odstraňte zbytky paliva a nečistot. Zbylé palivo vytváří povlak na tryskách, proto komory zlehka ošetřete konzervačním olejem.

Vyměňte olej, vyčistíte tak motor a zbavíte jej usazenin.

Palivovou nádrž doplňte benzínem až po okraj (vzdušná vlhkost bude na minimu). Zamezíte tak vnitřní korozi nádrže.

 • Zazimování motorky a kontrola chladící kapaliny

  Chladící kapalinu při přečkávání zimy doplňte o protimrznoucí směs!

 • I pneumatiky připravte na zazimování

  Pneumatiky je nutné o něco přehustit (max. 0,5) a jak už bylo zmíněno, zdvihněte zadní kolo pomocí stojanu (možností je i vypodležení motorky) pro zabránění deformací. Ideální samozřejmě je, aby byly ve vzduchu obě pneu.

  Přikryjte motocykl plachtou (vyhněte se igelitu, hromadila by se vlhkost) a kouskem tkaniny „uzavřete” otvor výfuku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9668 (vitejdoma.cz/rodina#8138)


Přidat komentář