Udržujte Vaše nářadí v pořádku

Při mnoha činnostech vzniká prach, který se usazuje nejen na obrobcích a pracovišti, ale i na nářadí a v něm. Plné prachu bývají vrtačka, okružní pila i děrovka, ale lehkému chodu vadí i jemný prach usazený v závitech svidříkového šroubováku.

Buďte pečlivý a se stejnou láskou se Vám to vrátí

K péči o nářadí patří i jeho pečlivé uložení, které zabraňuje tomu, aby se poškodilo navzájem. To ale není všechno. Po každé práci byste, pokud je to jen možné, měli z nástrojů odstranit všechny stopy předchozí činnosti. Neuškodí, když po vyčerpávající práci vysušíte a lehce namastíte ostří a listy nářadí, aby se neutvořila rez.

Když si nářadí, se kterým řežete, příležitostně naostříte, budete se moci příště pustit do práce bez zbytečného zdržení. Neopustí vás prvotní západ do práce a budete se moci bez zábran pustit do svých záměrů.

Co by nemělo chybět

Jestliže toužíte po příjemné pohodě při práci, měli byste mít v dílně po ruce čistící prostředky a nářadí na údržbu. Ostrý kartáč vám poslouží k čištění nářadí. Kromě toho potřebujete pilníky k naostření zubů pily nebo rejsky, obtahovací brousek a olejničku nebo nádobu s vodou a štětcem podle toho, jestli se jedná o olejový nebo vodní brousek.

Speciální nářadí budete potřebovat, jestliže budete ostřit vrták nebo hoblovací nůž. Ne každý truhlář je ochotný vám s tím pomoci, a tak někdy budete muset přiložit ruku k dílu sami.

Nutný je pravidelný úklid

Při mnoha činnostech vzniká prach, který se usazuje nejen na obrobcích a pracovišti, ale i na nářadí a v něm. Plné prachu bývají vrtačka, okružní pila i děrovka, ale lehkému chodu vadí i jemný prach usazený v závitech svidříkového šroubováku.

Tyto nástroje byste měli občas důkladně vyčistit. Znamená to, že musíte otevřít kryt a ostrým štětinovým štětcem vyčistit vnitřek stroje, nebo v případě svidříkového vrtáku, důkladně vykartáčovat závity.

 • Správné množství

  Svidříkový šroubovák byste měli naolejovat v každém případě, přístroje jenom tehdy, pokud to určuje výrobce. Svidříkový šroubovák musíte olejem doslova zalít, abyste prach vypravili i z nepřístupných míst uvnitř. Nepotřebný olej otřete, protože by vám později mohl vadit při práci a mohl by se na něm usazovat prach.

Jak pečovat o hoblík a hoblovací nůž

Hoblovací nůž musíte přiostřovat v pravidelných intervalech, aby lehce a přesně řezal. Nejlépe se k tomu hodí brusná šablona, která nůž vede přes brusný kámen pod daným úhlem. Jen zkušení kutilové by si měli troufnout ostřit nože bez tohoto zařízení.

Když už jste vyjmuli nůž z hoblíku, měli byste svou pozornost věnovat i tomuto nářadí. Štětcem odstraňte všechny piliny a lehce naolejujte stavěcí šrouby. Ze spodní části hoblíku odstraňte pryskyřici a špínu, aby nářadí později klouzalo bez problémů.

Jak pečovat o štětce a válečky

Každý kulil ví, že štětce a válečky musí po natírání důkladně vyčistit, aby na nich nezaschla barva a neztvrdly, čímž by byl k nepotřebě. Ne každému je známo, že i způsob přijímání barvy ovlivňuje trvanlivost nářadí po natírání.

Štětce nikdy neponořujte příliš hluboko do barvy, pracujte s ním tak, aby barva byla pokud možno pouze v přední části štětin. Barvu, která sahá až k objímce, totiž úplně neodstraníte ani nejpečlivějším otíráním. Ani odstraňovač barvy ze štětců nepomůže.

 • Krátké přestávky

  Při krátkém přerušení práce není nutné, abyste štětec čistili. Musíte ale dbát na to, aby se zamezilo vypařování ředidla z barvy. Štětec můžete zabalit do kousku hadříku a vložit ho do igelitového sáčku, který pevně zalepíte izolepou.

  Štětec také můžete ponořit do nádoby s vodou. Ve vodě však musí být jenom štětiny, ne držadlo. Než zase štětec použijete, musíte ale vodu ze štětin dokonale odstranit.

  Pokud chcete štětec uchovat na delší dobu, měl by být zabalený. Po pečlivém očištění srovnané štětiny zabalíte do novinového papíru. To mu pomůže udržet správný tvar a štětcem budete moci pracovat ještě dlouho.

 • Válečky také potřebují pečlivé zacházení

  Válečky na lakování se musí udržovat se stejnou pečlivostí, i když místa potřísněná barvou nebývají tak nápadná. Válečky na malování stěn přijímají velké množství barvy. Při čištění byste spotřebovali zbytečně velké množství vody, musíte tedy nejdřív vymačkat většinu barvy dřevěnou lištou nebo hřbetem nože. Zbytek vyplachujete tak dlouho, dokud voda nezůstane čirá.

  Nakonec můžete váleček ještě na nějakou dobu položit do vody, do které jste přidali dostatečné množství čistícího prostředku nebo neutrálního mýdla. Ta odstraníte i poslední zbytečky barvy.

 • Dbejte na to, abyste váleček nezničili

  Váleček na natírání byste měli sušit nebo ukládat tak, abyste nepoškodili jeho potah. Pokud bude váleček ležet na plyšové částí, omačká se a později nebude barvu nanášet rovnoměrně.

Jak pečovat o vrták

Mezi všemi nástroji se nejvíc tupí vrtáky. Už po poměrně krátké době jsou tupé, a práce s nimi je proto obtížná. Kutil pak musí rozhodnout, jestli si má pořídit nový, nebo si starý přebrousit.

Rozhodnete-li se pro přiostření, musíte si sice pořídit speciální brusnou šablonu, ale do budoucna tak ušetříte peníze. Pro spirálové vrtáky existuje zařízení, s jehož pomocí lze přiostřit řezný zábřitový úhel, aniž by došlo k jeho narušení.

Jak pečovat o rejsek

Pokud má rejsek přesně pracovat, musíte pravítko na milimetr přesně nastavit a spolehlivě aretovat. Rýsovací hrot musí pevně sedět a musí být ostrý, aby byla narýsovaná linie dostatečně zřetelná.

Někdy je vhodné hrot pilníkem trochu přiostřit tak, aby měl přesně vycentrovanou špičku. Kdyby se hrot kýval, musíte ho odstranit a znovu zaklížit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9639 (vitejdoma.cz/rodina#7789)


Přidat komentář