Táflování stěn

Přírodní barevné tóny dřeva propůjčují místnosti klidnou atmosféru. Táflování dřevem je trvanlivé a má vysoké izolační účinky proti zvuku a teplu. To činí bydlení v místnostech s dřevěným obložením zvlášť příjemným.

Táflování stěn

Doporučujeme:

 • Společnost HaVa v.o.s. Praha - Firma, jež provádí návrhy a realizace maleb, zateplovacích systémů v interiérech, dekoračních a detoxikačních maleb, hliněných a vápenných povrchových úprav.

Dřevěná prkna panelů, ačkoliv jsou na stěně upevněna jen nepřímo, drží pevně. Přichyťte je jen na jedné straně speciální svorkou na profilované dřevo a pak je dál už jen nasouvejte do sebe. Konstrukce zůstává stabilní.

Při tomto systému (pero se zasouvá do drážky) se prkna překrývají o 10 až 12 mm. Při propočítávání potřeby materiálu musíte proto brát v úvahu nikoliv originální šířku, nýbrž tzv. užitečnou šířku.

Při obvyklém svislém kladení prken je prořez nepatrný, při diagonálním nebo při pokládání vzorkem rybí kost počítejte pro jistotu s asi deseti procenty materiálu navíc. Důležitá je také délka prken – nejvýhodnější je, když z jednoho kusu nařežete více délek s pokud možno malým prořezem. Zbytky mohou být kladeny za skříně.

Postup taflování stěn

 • Vyberte si vzorek obložení.
 • Vyměřte stěny.
 • Vypočítejte spotřebu materiálu.
 • Zkonstruujte podkladový rošt z latí.
 • Přiřežte latě pro podkladový rošt.
 • Připevněte větrací otvory za deskami.
 • Podkladový rošt připevněte na stěnu.
 • Zapusťte krajové prkno a upevněte je.
 • Další prkna napojte.
 • Obložte výklenky oken a dveří.
 • Rohy obložte profilovanými lištami.
 • Připojte koncové lišty ke stropu a podlaze.
 • Ošetřete povrch dřeva.

Co budete potřebovat - taflování stěn

Materiál na taflování stěn

 • Panelový prkna
 • Střešní latě pro podkladový rošt
 • Profilované lišty
 • Podlahovou lištu
 • Svorky pro profilované dřevo
 • Vruty

Nářadí na taflování stěn

 • pokosovou pilu
 • skládací metr
 • vodováhu
 • olovnici

Podkladní rošt upevněte na stěnu

Postup

Podkladní rošt přesně vyrovnejte podle vodováhy. U větších rozpětí budete potřebovat silného pomocníka.

Vodováhou a přiloženou lištou zkontrolujte, zda jsou všechny latě ve stejné úrovni a leží rovnoběžně.

Jestliže stěna není rovná, podložte latě destičkou z překližky nebo z tvrdých vláken. Pevně ji přikližte.

Dutý prostor vzniklý z konstrukčních důvodů na obvodových stěnách můžete využít pro umístění izolačních desek.

Když přikládáte a vyrovnáváte prkno, zkontrolujte kolmice a zjistěte úhel.

Materiál roštu

Vhodným materiálem pro rošt jsou běžné ohoblované střešní latě ve standardním rozměru 35 x 55 mm. Mohou to být také zásuvné lišty 40 x 60 mm – vyberte si z toho, co nabízí obchod nebo také z nabídky při speciálních tržních akcích. Nemusíte kupovat drahý materiál, latě stejně nejsou vidět, jsou pouze nosnou konstrukcí pro obložení.

Mnohem důležitější je, aby dřevo bylo rostlé rovně a pokud možno bez suků. Proto si dobře prohlédněte každý kus, zkroucené a prohnuté latě jsou zcela k nepoužití. Musejí správně přiléhat ke stěně, jen tak se na ně dá panel připevnit. Problém může být také samotná stěna. Zejména ve starých domech nejsou stěny často rovné. Aby plocha pod panely byla opravdu bezvadná, není ovšem nutné stěnu nově omítat.

Rošt můžete různě podložit, např. dřevěnými destičkami, čímž se vyrovnají nerovnosti a podklad bude připravený pro připevnění panelů. Tím vzniká zároveň možnost větrání, protože mezi panelovými prkny a stěnou musí vzduch cirkulovat.

Sestavování dřeva do různých vzorů

Vzorek „rybí kost” vyžaduje na pozadí rám a svislé latě jako podpěru. Na té leží jednotlivé části rovně. Rovněž vzorek na způsob lodní paluby potřebuje k uchycení rám a svislé latě. U diagonálního vzoru se k běžnému roštu z vodorovných ladí přidá rám. Přeneste úhel 45 stupňů na latě.

Speciální podpěrná konstrukce

Mimořádná technika obložení vyžaduje příslušnou podkladovou konstrukci. Vždy ale musí dobře k sobě sražená prkna tvořit rovnou stěnu. Všude, kde k sobě řezané hrany přiléhají, musí být podložka z latě.

Řezání a upevnění konstrukce

Při řezání je velice důležité, aby úhel byl naprosto přesný. K tomu se nejlépe hodí kapovací pila, která má velkou přednost: úhel je přesně doražen a kotoučový list pily se zařezává shora. Výsledkem je čistý ostrý řez, vlákna se nevytrhávají.

Prkna se rovněž jistí drapáky, a sice tak, že drážka je vždy vespod. U diagonálního vzoru začněte plným prknem probíhajícím přes celou délku úhlu, případně přes šířku příhrady. U vzorku rybí kost připevněte pomocnou lištu přímo na střed svislých latí. Vznikne podklad pro rovnoměrné smontování.

Táflování stěh s ukončením na krajích

Nevypadá pěkně, když prkna pod stropem a na podlaze končí volně. Hezké zakončení vytvoří ozdobná lišta, která zakryje oříznuté hrany a vyrovná případné nerovnosti.

U stropu volte lištu s vydutým zaoblením, která se hodí k vašemu nábytku i k dřevu panelů. Lištu neposazujte zcela těsně pod strop, ponechejte mezeru asi půl až jeden centimetr, aby bylo možné správné proudění vzduchu.

Aby prkna a podlahová lišta ležely pevně, musíte starou lištu přizpůsobit nosné konstrukci.

Doporučujeme:

 • Společnost HaVa v.o.s. Praha - Firma, jež provádí návrhy a realizace maleb, zateplovacích systémů v interiérech, dekoračních a detoxikačních maleb, hliněných a vápenných povrchových úprav.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9696 (vitejdoma.cz/rodina#8813)


Přidat komentář