Spyware - sběratelé informací

V současné době počet špionážních programů neustále narůstá. Je proto důležité, abyste si důsledně hlídali váš počítač a data, která mu sdělujete. Dodržujte tato doporučení:

Spyware

Jsou to programy, které sbírají o odesílají informace o vašem počítači (např. které webové stránky navštěvujete, jaké programy používáte, jaká používáte přístupová hesla apod.). Některé z těchto programů se mohou do počítače dostat i legálně, neboť jejich spuštěním můžete souhlasit v tzv. licenčním ujednání; také mohou disponovat odinstalačním programem, nebo se do počítače dostanou bez vašeho vědomí.

Spyware spotřebovává výkon vašeho PC (mnohdy až neskutečně zpomalí počítač), zpomaluje chod webových stránek, sleduje, které webové stránky navštěvujete apod. Spyware také mohou do počítače stahovat další programy (opět vesměs typy spyware), jejichž odinstalování je velmi obtížné, neboť se vždy vzájemně reinstalují.

Další nepříjemnou vlastností některého spyware je možnost přesměrování vaší startovací webové stránky tak, že další pokusy o hledání na internetu jsou přesměrovány na některé jiné pro vás nežádoucí webové stránky (často s pornografickým obsahem) – opět s velmi obtížným zrušením tohoto přesměrování.

 • Spyware a BHO

  Spyware může dále zneužívat tzv. BHO (Browser Helper Object jsou objekty, jež vám mohou pomáhat např. úpravou panelů nástrojů v Internet Explorer), a to tak, že vytvoří takové BHO pro panely nástrojů, které se budou spouštět zároveň s Internet Explorerem a budou využívat prvků ActiveX ke stahování dalších BHO do počítače.

  Spywarové programy také mohou měnit nastavení klíčů v registrech a nastavení systémových složek, což mohou být skutečně kritická poškození. Některé spyware mimo jiné mohou vytvářet nové položky v nabídkových menu (panel nabídek) prohlížeče a tyto položky mohou potom spouštět další spyware.

 • Adware

  Adware je právě tou skupinou spyware, která se do počítače dostává legálně, s vaším souhlasem.

Prevence proti spyware a adware

 • Microsoft AntiSpyware

  Firma Microsoft uvedla do testovacího provozu (čili jako tzv. beta verzi) zkušební verzi svého programu nazvaného Microsoft AntiSpyware (nyní nazývaný Microsoft Defender). Získat ho můžete na webových stránkách uvedené společnosti.

 • Alternativní programy

  Jako další možné programy, které naleznete na internetu k dispozici zdarma, mohu uvést a doporučit:

 • SpywareGuard

 • SpywareBlaster
 • SpyBot – Search & Sestrou
 • Ad-aware SE Personál
 • Browser Hijack Blaster

Rady na závěr ke špionům

V současné době počet špionážních programů neustále narůstá. Je proto důležité, abyste si důsledně hlídali váš počítač a data, která mu sdělujete. Dodržujte tato doporučení:

 • Nesdělujte nikde zbytečně data, která sdělovat nemusíte.
 • Nastavte si zabezpečení ve vašem prohlížeči (ať jíž jím je Internet Explorer nebo některý jiný).
 • Používejte některý z antispywarových a antiadwarových programů, které často aktualizujte.
 • Stejně tak používejte v aktualizovaném stavu ostatní programy, s nimž pracujete, ať již jsou to operační systém s klasickými aplikačními programy, nebo firewall a antivirový program.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9646 (vitejdoma.cz/rodina#7805)


Přidat komentář