Spojovací materiál

Z kategorie kovu známe několik populární spojovačů materiálů, ať už je k nim třeba kladívko, šroubovák nebo speciální kleště. Některé dokonce vyžadují pouze lidskou ruku s větším použitím síly a menším než malým množstvím duševní námahy.

Jak propojit předměty

Obvykle dochází k propojení minimálně dvou dílů. Jeden kus by se spojoval těžko, pokud se tedy nejedná o roztržený první díl napínavé trilogie, ale to sem nepatří. Ke spojování součástí slouží materiál, který se vyrábí z oceli, mosazi, hliníku, plastů, někdy tak ze dřeva a někdy je situace tak naléhavá, že se dá použít i žvýkačka nebo jiný předmět původně určený k něčemu naprosto jinému.

Propojení dvou předmětů může být chtěné (a údery či točením vynucené), ale i nechtěné (viz zmíněná žvýkací guma, či nepříjemný člověk držící se jako klíště). V prvním případě doufáme ve spojení na věčné časy a nikdy jinak, v tom druhém si pomáháme rozpojovacími metodami jako jsou voda, mráz, horký zvuk či prudký pohyb rukou a sprostá slova.

Nejpoužívanější spojovatelé

Z kategorie kovu známe několik populární spojovačů materiálů, ať už je k nim třeba kladívko, šroubovák nebo speciální kleště. Některé dokonce vyžadují pouze lidskou ruku s větším použitím síly a menším než malým množstvím duševní námahy.

Nejpoužívanější spojovatelé jsou tito kovoví krasavci

  • nýt - má obvykle válcovitý tvar. Používá se převážně při spojování konstrukcí nebo látek či kůže. Postup při rozklepávání „nejtku” známe všichni z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje.
  • šroub - jeho základem je závit, pomocí něhož se šroub pohybuje. Většinou k němu patří matka, dá tedy říct, že šroub by mohl být otcem spojovatelství. Speciální odnoží tohoto propojovacího materiálu jsou tzv. šrouby do hlavy, které však mnohdy mohou být příčinou i rychlého odpojení. To už však není zcela v kompetenci matky.
  • vrut - na rozdíl od svého šroubovacího bratra, si vrut musí razit cestu sám, obvykle v plastech a dřevě. Je k tomu vybaven špičkou, možná i alkoholovou, protože po zavrtání zůstává zatuhlý a nikdo s ním narozdíl od hřebíku tak snadno nehne.
  • hřebík - jeho role ve spojovacích materiálech je neoddělitelná od celku. Je to největší sprintér při slučování dvou částí. Hřebík bez kladiva (či podobného údernického prostředku) je prakticky k ničemu. V České republice oblíbený výraz - uhodit hřebík na hlavičku - dostal zvláštní význam při jednom neúspěšném trenérském angažmá ve fotbalové Spartě.
  • hmoždinka - aby vrut nezůstal oproti šroubu ošizen, v boji v tvrdých zdivech mu je k ruce hmoždinka. Plastová nebo někdy i kovová se pomocí vrtačky umístí do zdi, kde pozdějším působením vrutu nabobtná. Toto železářské manželství je stvrzeno navždy, neboť přestože je vrut tvor víceméně samostatný, z tohoto chomoutu se už nevyvlékne.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9687 (vitejdoma.cz/rodina#8520)


Přidat komentář