Skype

Volně dostupný program si uživatel stáhne ze stránek www.skype.com. Základní funkcí programu je hlasová komunikace s dalšími uživateli tohoto programu, ale také majiteli běžných telefonních linek a mobilů.

Skype

  • Skype je proprietární software pro internetovou telefonii.
  • Funguje na bázi peer-to-peer připojení (spojení dvou počítačů bez prostředníka).
  • Program začali v roce 2003 vyvíjet Niklas Zennström a Janus Trios, autoři programu Kazaa, jednoho z nejznámějších softwarů na sdílení souborů mezi uživateli.
  • Vedle verze pro Windows existují také verze pro kapesní počítače, Mac OS a Linux.

    Volně dostupný program si uživatel stáhne ze stránek www.skype.com. Základní funkcí programu je hlasová komunikace s dalšími uživateli tohoto programu, ale také majiteli běžných telefonních linek a mobilů. Program je postupně rozšiřován o další nové funkce. Volání mezi uživateli v rámci Internetu je zdarma. Zpoplatněny jsou hovory na běžné telefonní linky, mobily a další doplňkové služby.

    Na rozdíl od jiných programů pro instant messaging (okamžité zasílání zpráv) je Skype určen v první řadě pro hlasovou komunikaci, i když nabízí také posílání textových zpráv a souborů, podobně jako další programy podobného typu (např. ICQ). Verze 2.0 přinesla možnost videohovorů, od verze 2.5 je možné zasílat krátké textové zprávy (SMS) na mobilní telefony.

Hlavní doplňky skype

Hlavními doplňkovými službami jsou SkypeOut, což je služba, která umožňuje volání na pevné telefonní linky a mobily prakticky do celého světa za výhodné ceny, a SkypeIn, což je služba, díky níž získáte telefonní číslo a majitelé běžných telefonních linek vám budou moci volat na počítač.

Na pocit, že prostřednictvím počítače můžete komunikovat s uživateli běžných telefonů a mobilů, je potřeba si trochu zvyknout, ale po chvíli vám to už ani nepřijde.

Poslední hojně využívanou službou je záznamník hlasových zpráv. Ten umožňuje nechat uživateli této služby hlasovou zprávu ve chvíli, kdy není připojen nebo má právě další hovor.

Využívání sítě peer-to-peer

Hlavním rozdílem mezi Skype a dalšími programy pro hlasovou komunikaci prostřednictvím Internetu je jeho architektura, která nekopíruje klasický model klient-server, ale využívá síť peer-to-peer, kdy každý uživatel plní také roli průchozího bodu pro komunikaci dalších uživatelů.

Tento model je méně náročný na hardwarové vybavení provozovatele a umožňuje i skokový růst provozu, který by při použití klasické infrastruktury nebyl možný. Díky tomu můžeme Skype provozovat také na počítačích a v sítích s přísnějšími bezpečnostními podmínkami.

Všechna komunikace je šifrována

V praxi to může vypadat tak, že uživatelé, kteří Skype používají na počítačích neomezených překlady adres nebo firewally, mohou být použiti jako roubovací body pro uživatele, kteří za těmito prvky jsou. To může mít za následek nárůst datového provozu na vašem počítači.

Směrování tohoto provozu je řízeno plně programem Skype a uživatel nemá možnost jej nijak ovlivnit. Všechna komunikace je šifrována a nehrozí tedy, že by se k vašim hovorům dostal někdo nepovolaný.

Pohled do minulosti ve vývoji skype

Duben 2003 – zaregistrována doména Skype.com
Srpen 2003 – uvedena veřejná betaverze programu
Červen 2004 – uvedení služby SkypeOut
Červenec 2004 – verze 1.0
Říjen 2004 – jeden milion uživatelů online
Únor 2005 – dva miliony uživatelů online
Březen 2005 – veřejná betaverze SkypeIn
Duben 2005 – sto milionů stažení programu
Květen 2005 – tři miliony uživatelů online
Červen 2005 – česká lokalizace programu Skype
Září 2005 – vydána verze 1.4
Říjen 2005 – dokončeno odkoupení Skype společností Ezay
Leden 2006 – vydána verze 2.0 s nabídkou videohovorů
Březen 2006 – šest milionů uživatelů online
Duben 2006 – sto milionů registrovaných uživatelů
Červen 2006 – vydána verze 2.5 s možností zasílat SMS
Listopad 2006 – vydána verze 3.0 s podporou technologie Skypecast
Leden 2007 – devět milionů uživatelů online

Těžko překonatelný Skype

Přestože jsou již dnes k dispozici další programy s podobnými možnostmi, náskok Skype je natolik velký, že začínající konkurence má velmi ztíženou situaci. Určitou naději na úspěch mají pouze zavedené firmy, které mohou uvést vlastní produkty pro hlasovou komunikaci.

O světlé budoucnosti tohoto komunikačního programu, ale i VoIP obecně, hovoří nejenom dramatický nárůst počtu uživatelů programu (tempo získávání nových uživatelů se i nyní, dva roky po uvedení programu, stále ještě zrychluje), ale i studie analytických firem, které trhu s VoIP produkty předpovídají velmi světlou budoucnost.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9642 (vitejdoma.cz/rodina#7794)


Přidat komentář